Instagram, uygulama içi alışveriş özelliğini IGTV ve Reels'a taşıyor

Instagram, kısa süre önce piyasaya sürülen TikTok benzeri uygulaması Reels'tan para kazanmak amacıyla, bu yılın sonlarında Reels aracılığıyla alışverişi test etmeye başlayacağını açıkladı. Şirket, IGTV'ye de alışveriş özelliği ekledi.
Instagram, uygulama içi alışveriş özelliğini IGTV ve Reels'a taşıyor

Facebook çatısı altındaki Instagram, kısa süre önce piyasaya sürülen TikTok benzeri uygulaması Reels'tan para kazanmak amacıyla, bu yılın sonlarında Reels aracılığıyla alışverişi test etmeye başlayacağını açıkladı. Instagram, kullanıcıların daha uzun videolar izleyebildiği IGTV'ye de alışveriş özelliğini eklediğini belirtti. 

IGTV ile alışveriş özelliği, uygulamadan stabil bir şekilde para kazanmak isteyen içerik oluşturuculara ve markalara hitap edecek. Bu hesaplar gönderilerine alışveriş etiketleri ekleyebilecekler, böylece kullanıcılar öğeye dokunabilecek ve Instagram uygulaması veya bir perakendecinin sitesi aracılığıyla alışveriş yapabilecekler. Facebook, son birkaç yıldır Instagram’da daha fazla alışveriş özelliğini yayına alıyor. Şirket son olarak, bu yaz ana ekranında özel bir “Mağaza” sekmesini test etmeye başlamıştı. Ayrıca kullanıcılar, halihazırda normal Instagram gönderileri, canlı yayın, hikayeler ve keşfet sekmesi aracılığıyla alışveriş yapabiliyorlar.

Reels'a entegre edilecek alışveriş özelliği, TikTok karşısında avantaj sağlayabilir mi?

Instagram'ın Reels'a alışveriş özelliğini entegre etmesi, en yakın rakibi TikTok karşısında öne geçmesine yardımcı olabilir. Ancak bu noktada şunu da belirtmekte fayda var; TikTok da e-ticaret alanına giriyor. Uygulama, geçen yıl bazı kullanıcıların profillerine ve videolarına bağlantı eklemesine izin vererek yeni sosyal ticaret özelliklerini test etmeye başlamıştı. Perakende devi Levi’s, kullanıcıları ürünlere yönlendirmek için TikTok’un yeni ”Şimdi Alışveriş Yap” özelliğini kullanan ilk perakende markaları arasındaydı.

Ayrıca, Çin’in sahip olduğu TikTok, ABD hakkında veri toplamakla ve Çin hükümetine göndermekle suçlayan Trump yönetimi tarafından ateş altında olduğu için bazı operasyonlarını Oracle ve Walmart’a satmak için anlaşma yapmaya çalışıyor. Eğer TikTok Walmart ile birlikte çalışırsa her iki şirket de e-ticaret operasyonlarını artırabilecek ve fiziksel mağazalarda da faaliyet gösterebileceği için TikTok, Instagram karşısında öne geçebilecek gibi de duruyor. 

Instagram, Reels için alışveriş özelliğini yayına alacağı zaman hakkında net bir bilgi vermedi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.