Apple Watch Series 6 modelinin teknik özellikleri ve fiyatı açıklandı

Apple'ın bugün düzenlediği Time Flies etkinliğinde Apple Watch Series 6 modelinin teknik özellikleri ve fiyatı açıklandı.
Apple Watch Series 6 modelinin teknik özellikleri ve fiyatı açıklandı

Time Flies Etkinliğinde karşımıza çıkan yeniliklerden biri Apple'ın akıllı saati olan Apple Watch oldu. watchOS 7'ın uyku takibine, daha fazla özelleştirmeye ve "Fitness" adlı yeniden markalanmış bir Activity uygulamasına sahip olacağını halihazırda biliyorduk.

Apple Watch Series 6 daha gelişmiş bir yazılımla karşımıza çıkıyor. Ayrıca Etkinlikte Apple Watch SE de tanıtıldı.  Apple CEO'su Tim Cook etkinliği Apple Watch'ın şimdiye kadar yayınlanan özellikleriyle ve başarı hikayeleriyle açtı. Sağlık problemi diyabetten körlüğe bulunan kişilere nasıl yardımcı olduğu vurgulandı.  

Watch S6'nın en çok dikkat çeken özelliği V02max ölçümü. Kandaki oksijeni anlık olarak ölçen Watch S6 aynı zamanda uykuda hareket algılama özelliğiyle öne çıkıyor.Apple Watch S6 kandaki oksijeni arka planda ölçmeye devam ederek önemli ölçüde bir azalma yaşandığında kullanıcıları uyarıyor. Böylece özellikle Covid-19 döneminde nefes darlığı ve astım gibi semptomları hızlıca fark edebiliyor. Şirket UCI,  UHN, Toronto Üniversitesi ve Seatle Flu study gibi akademik kurumlarla iş birliği yapıyor. 

Apple'ın, kandaki oksijen düzeylerinin gelecekteki sağlık uygulamalarında nasıl kullanılabileceğini araştırmak için Apple Watch kullanımını içeren araştırmalara da imza atacak. Şirket bu yıl bu konuda University of California, Irvine ve Anthem ile ortak çalışma yürüteceğini duyurdu.

Kanda Oksijen Sensörü Nasıl çalışıyor? 

Kanda Oksijen sensörü yeşil, kırmızı ve kızılötesi LED’lerden oluşan dört kümenin yanı sıra kandan geri yansıtılan ışığı ölçmek için, Apple Watch’un arka kristalinde bulunan dört fotodiyotu kullanıyor.

Bu ölçümün sonrasında ise Apple Watch  Kanda Oksijen uygulamasında  bulunan ve kan oksijenini yüzde 70 ve yüzde 100 arasında ölçmek için tasarlanan gelişmiş bir özel algoritmadan yararlanıyor. Böylece periyodik olarak arka plan ölçümleri gerçekleştirilebiliyor. Yani kullanıcılar hareketsizken isteğe bağlı ölçümler alınabilineceği gibi uyku durumu dahil olmak aktif değilken de ölçümler yapılmaya devam ediyor. Tüm veriler Sağlık uygulamasında görünüyor ve kullanıcı kanındaki oksijen düzeyinin nasıl değiştiğini görmek için zaman içindeki eğilimleri takip edebiliyor.

Hep Açık Altimetre
 

Apple Watch Series 6  GPS ve yakındaki Wi-Fi ağlarıyla birlikte güç verimliliği daha yüksek yeni bir barometrik altimetre kullanıyor. Hep açık altimetre isimli bu özellik sayesinde tüm gün boyunca gerçek zamanlı yükseklik ölçümleri sunuluyor.

Bu özellik ile zemin düzeyinden üzerinde, 30,5 santimetreye kadar aşağı ve yukarı küçük yükseklik değişiklikleri algılanabiliyor. Özellik aynı zamanda yeni bir saat kadranı komplikasyonu veya antrenman ölçümü olarak da gösterilebiliyor.

Yüzde yüz geri dönüştürülebilir kasası Kırımızı, lacivert, altın ve siyah renk seçenekleriyle kullanıcılara sunuluyor.  Bunun yanı sıra Apple Watch S6 bir önceki modelden yüzde 20 daha hızlı.

Apple Watch Series 6’daki gelişmiş Hep Açık Retina ekran ise açık havada kullanıcının bileği aşağıdayken Apple Watch Series 5’e göre 2,5 kata kadar daha parlak. Ayrıca kullanıcılar Kullanıcı şimdi bileği aşağıdayken kolaylıkla Bildirim Merkezine ve Denetim Merkezine erişebiliyor, komplikasyonlara dokunabiliyor ve hatta saat ekranını uyandırmak zorunda kalmadan kaydırarak kadranları kolayca değiştirebiliyor.

Apple Watch kayışları da "Solo Loop" isimli yeni bir tasarımla karşımızda. Yüzmede de kullanılabilen 7 farklı renkteki kayışların farklı bedenleri de mevcut. Solo Loop'ların aynı zamanda "örgü" tasarımına sahip modelleri de bulunuyor. Örgü tasarımlı modeller 5 farklı renk seçeneği ile kullanıcılara sunuluyor. 

Şirket etkinlikte yeni Watch Kadranlarını da tanıttı. Yeni kadaranlar için  bağımsız sanatçılarla çalışan şirket, geliştiricilerin de daha kişiselleştirilebilir kadranlar sunmasını sağlıyor. 

WatchOS 7

watchOS 7 ile, kullanıcılar aralarında Stripes, Chronograph Pro, GMT ve Artist’in de yer aldığı yedi yeni saat kadranı seçeneğine kavuşuyor. Bunun yanı sıra geliştiriciler de  kişiselleştirmeyi bir üst seviyeye taşıyabiliyor. Daha önce size aktardığımız üzere kullanıcılar yeni saat kadranı yapılandırmalarını düzenleyebilecek ve başkalarıyla paylaşabilecekler.

Düşük yoğunluklu VO2 Max, uyku izleme, otomatik el yıkama algılama ve yeni antrenman türlerini içeren yeni sağlık ve fitness özelliklerini de hatırlatalım.Bu özelliklerin Covid-19 döneminde kullanıcıların genel sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olduğunu söylemek mümkün. 

Apple Watch Aile paketi

Aplle Watch S6 ile aileler, yeni bir iPhone ihtiyaç duymadan çocuklarının saatlerini kendi iPhoneları ile eşleştirebiliyor. Çocuklarının bulunduğu konum hakkındabildirim alabilen ebeveynler, bu özellikleri ailenin yaşlıları için de kullanabiliyor. 

Çocuklar ise saatleri üzerinden memoji ve sticker oluşturabilirken, mesajlaşma ve fitness özelliklerinden faydalanabiliyor. Bu noktada ailelerin çocuklarının Apple Watch S6 üzerinden kiminle iletişim kurabileceklerini belirleyebildiğini söyleyelim. Apple Watch S6 çocuklara ve ebeveynlere School Time modunu da sunuyor. Böylece çocukların belirlenen ders saatinde Apple Watch S6 nedeniyle dikkat dağınıklığı yaşamasının önüne geçiliyor. Son olarak Apple'ın, çocuklara özel Kadranlar sunduğunu da belirtelim. 

Apple Watch S6 Fiyatı 

Apple Watch Series 6 (GPS), 3.799 TL başlangıç fiyatı etiketiyle kullanıcılar ile buluşuyor.  Apple Watch Series 6 (GPS) bugünden itibaren apple.com adresinden ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebilir ve 18 Eylül Cuma gününden itibaren ABD, Porto Riko ve 27 diğer ülke ve bölgede satışa sunulacak.

Apple Watch Series 6 (GPS + Cellular) bugünden itibaren apple.com adresinden ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebilir ve 18 Eylül Cuma gününden itibaren ABD, Porto Riko ve 21 diğer ülke ve bölgede satışa sunulacak. 

Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla sizlere aktardığımız Apple'ın Time Flies etkinliğinden haberlerimizle karşınızda olmaya devam edeceğiz.  

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.