Sadık Ventures, girişimlere 10 yıl içinde 20 milyon dolar kaynak sağlayacak

Yaklaşık bir yıl önce kurulan Sadık Ventures, şimdiye kadar 5 şirkete yatırım yaptı. Yatırımları arasında dikkat çeken girişimler yer alıyor.
Sadık Ventures, girişimlere 10 yıl içinde 20 milyon dolar kaynak sağlayacak

Sadık Ventures, yeni sayılabilecek girişim sermayesi şirketlerinden biri olsa da şimdiye kadar yurt içi ve yurt dışında toplam 5 şirkete yatırım yaptı. Yatırım yaptıkları şirketler arasında; Remote Team, Partner Republic, Reneva, FireFly, AppLovin ve Coursera var.

İlk aşamada 6 milyon dolarla işe başlayan şirket, bu miktarı 10 yıl içinde 20 milyona çıkaracaklarını söyleyen şirketin kurucusu Canberk Mersin, "Ama asıl amacımız girişimlere yatırım yapmaktan çok, girişimler ile global yatırımcılar arasında köprü olmak" diye konuşuyor.

3. Nesil'le gelen internet yatırımları

Sadık Venture, Sadık Grubu'nun dördüncü nesil üyelerinin kurduğu yatırım şirketi...  Hacı İrfan Mersin tarafından 40 liralık sermaye ile temelleri atılan grup, Türkiye'de İnternet ekosistemin gelişmesi için bu işe giren özel sektör temsilcilerinden biri... Bu işe girmelerini sağlayan kilit isim ise Canberk Mersin... Mersin, henüz öğrenciyken çeşitli şirketlerde çalışarak deneyim kazanmış. Staj yaparken ileride yatırım yapma ihtimali olan sektörlerde çalışmaya özen göstermiş.

"Yatırım yönetme işini seviyorum"

"Grup içindeki bu değişim benimle başladı. Üniversite zamanında girişimciliğe olan ilgim vardı. O dönem birkaç tane proje araştırması yapmıştım" diye konuşan Canberk Mersin, bu alana yatırım yapmayan şirketlerin her geçen gün pazarda yer alma şansının azaldığını düşünüyor. Artık yeni dönemle teknoloji önemli yer yerde konumlanıyor. Bir taraftan da  yatırım yönetme işini de sevdiğini söylüyor. Bu işe tam zamanında başladıklarını söyleyen Mersin, bu doğrultuda yatırımlarını yaparken 500 İstanbul gibi yatırım fonlarıyla hareket ediyor.

Sadık Ventures'ın karar mekanizmasında, aile bireyleri dışında bu işte tecrübeli insanlar da yer alıyor. İlk yatırım tamamen uzaktan çalışan ekipler için geliştirilmiş bir personel yönetimi platform Remote Team ile başladı. Bu girişimde Webrazzi'nin de yatırımcı olarak yer aldığını hatırlatalım.  Veri bazlı müşteri deneyim tasarımı yapan Partner Republic'te ise hem kurucu ortak hem de yatırımcı olarak yer alıyorlar. Yatırım ortakları arasında Civan Sözkesen de var. 

ABD'deki yatırımlar...

Sadık Ventures, ABD'de güçlü fonlarla yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük eğitim platformu Coursera için Seri F turunda dünyanın önde gelen fonlarından NEA'in liderlik ettiği yatıım turuna katıldı.Canberk Mersin, 2,6 milyar dolar değerlemeye sahip şirkete yapmış olduğu yatırımı oldukça önemsiyor. Çünkü özellikle salgından sonra bunun gibi platformların ön plana çıkacağı görüşünde...

Canberk Mersin, bu konuda oldukça haklı. Dünyanın en önde gelen 175 üniversitesi dersleri Coursera ile beraber yapmak için anlaştı. Aynı zamanda Coursera, ilk online Ivy League üniversite derecesi veren online platform oldu. Mersin, bir taraftan şu an ve önümüzdeki dönemde ABD'nin ve dünyanın en büyük problemlerinden birinin işsizlik olacağını düşünüyor. Özellikle düşük vasıflı işler için Coursera gibi platformların önemli olduğunu söylüyor.

5,7 milyar dolar değerlemeye sahip dünyanın en büyük mobil oyun ve mobil oyun reklami şirketlerinden AppLovin'in de yatırımcıları arasındalar... Bir diğeri ise geçen hafta Ballantyne Strong isimli firmanın açık havada reklam işlerini yöneten kolu olan Strong Outdoor, paylaşılan bilgilere göre 13 milyon dolar karşılığında satın alan Firefly... Mersin, 175 milyon dolarlık değerlemeye sahip olan Firefly'ın kurucularına çok güveniyor. Şirketten ziyade onların network'üne yatırım yaptıklarını söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

Dünyanın çeşitli yerlerinde yatırım yaptığımız girişimleri, silikon vadisindeki çalıştığımız VC'lerle tanıştırıp bir sonraki yatırım turlarında onlardan yatırım almasına yardımcı oluyoruz. Yatırım yaptığımız girişimlerin dünyanın çeşitli ülkelerinde müşteri, tedarikçi, teknolojik bilgi transferi gibi çeşitli iş ortaklıkları bulmalarına yardımcı oluyoruz. Ayrıca şu an, Silikon Vadisi'nde beğendiğimiz şirketlerin Türkiye'deki ilgili şirketleri satın alması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Aynı şekilde Türkiye dahil gelişmekte olan ülkeler arasında da benzer bir yapıyı kurmayı planlıyoruz. 'Yabancı yatırımcı Türkiye ekosistemine yatırım yapmalı' diyerek beklemenin pek anlamı olmadığını, bunun hepimizin sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz.

Yatırım stratejisi

Canberk Mersin, Türkiye'de teknoloji alanında faaliyet gösteren bütün şirketleri izlemek gerektiğine inanıyor. Yurt dışında ise tematik gitmek gerektiğini düşünse de dünya geneli için temel bir strateji geliştirmek yerine mevcut duruma göre hareket etmeyi tercih edeceklerini söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.