Yeni normal ile Turizm sektörününün dijital dönüşümü önem kazanıyor

Think with Google raporuna göre seyahat aramalarında yüzde 72'ye varan düşüş yaşanırken, Villa aramaları yüzde 101 artış gösterdi. Turizm sektörünün yeni normale uyum sağlamasının yolu dijital pazarlamadan geçiyor.
Yeni normal ile Turizm sektörününün dijital dönüşümü önem kazanıyor

Google tarafından hazırlanan ve işletmelere dijital pazarlama önerileri sunan Think with Google platformu, Türkiye’deki turizm sektörüne ilişkin değerlendirme ve verileri içeren makalesini yayınladı. Think with Google platformunda yayınlanan bilgilere göre, bu dönemde Turizm sektörünün değişen tüketici ihtiyaçları doğrultusunda hızlı aksiyon alması önemli. 

Salgının yayıldığı ilk aylarda seyahat kısıtlamaları nedeniyle tamamen durma noktasına gelen turizm sektörü, yeni normale geçebilmek için dijital pazarlamayı önceliklendirmeli.

Seyahat aramaların da yüzde 72'ye varan düşüş yaşandı

Think with Google platformunda yayınlanan ve turizm sektörü için ilham verici bir rehber niteliği taşıyan bilgilere göre, bu dönemde sektör oyuncularının değişen tüketici ihtiyaçlarını ve eğilimleri doğrultusunda hızlı aksiyon almaları büyük önem taşıyor.

Google'ın hazırladığı rapora göre; seyahat ile ilgili aramalarda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Mart ayında yüzde 25, Nisan ayında yüzde 72, Mayıs ayında ise yüzde 61 seviyelerine varan düşüş yaşandı. Yeni normal dönemiyle birlikte, tüketicilerin seyahat sektörüne yönelik ihtiyaç ve beklentilerinin de değiştiğini söylemek mümkün.

İzole tatilde artış: Villa aramaları yüzde 101 arttı 

Yeni normal döneminde tüketicilerin daha izole tatil olanaklarına yönelik arayışları dikkat çekici oranlarda yükseldi. Haziran ayında “villa” aramaları geçen yıla göre yüzde 101 artarken, “bungalov” aramaları 2019’a kıyasla yüzde 42, “dağ evi” ve “bağ evi” yüzde 85, “karavan”  yüzde71, “tekne kiralama” ise yüzde 64 oranında artış gösterdi.

Raporda, Haziran ayında seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının, yurt içi seyahat aramalarına da net bir şekilde yansıdığını görüyoruz. Bu anlamda İstanbul’a yakın yerlerle ilgili aramalarda hızla artış görülürken, Sapanca, Ağva, Şile, Cunda gibi tatil beldeleri, 2019’daki arama oranlarına en fazla yaklaşan destinasyonlar içerisinde yer alıyor. Bu destinasyonları Antalya, Bodrum ve Çeşme gibi popüler tatil bölgelerinin takip ettiğini belirtelim. Böylece Temmuz ortasından itibaren toplam seyahat sektörü arama hacmi 2019’daki arama hacimlerinin yaklaşık yüzde 90’ına kadar ulaştı.

Seyahatte şahsi araçlar, uçakları geride bıraktı

Google Türkiye’nin, Nisan ve Haziran aylarında düzenlediği anket çalışmalarına göre, tüketicilerin ilk ulaşım tercihi şahsi araba olarak öne çıkıyor. Ankete Nisan ayında cevap verenlerin yüzde 30’u şahsi araba ile ulaşımı tercih ederken, Haziran ayında bu oran yüzde 40’a yükselerek uçak seçeneğini geride bırakıyor. 

Katılımcıların yüzde 60'ı online rezervasyonu tercih ediyor

Google Türkiye’nin 2020 yılında Kantar Araştırma Şirketi ile birlikte yaptığı çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 60’ı rezervasyonlarını online yapıyor ve bu rezervasyonlarda en çok cep telefonundan faydalanıyor. Katılımcıların zaman tasarrufu sağlaması, fiyat avantajı,  daha kolay karşılaştırma yapabilme ve bilgi edinebilme açısından online rezervasyonu tercih ettiğini belirtelim.

Seyahat edenlerin yüzde 75’inden fazlası, karar verme sürecinde Google Arama, fiyat karşılaştırma siteleri, online seyahat acenteleri gibi uğradığı temas noktalarında mobil telefonunu kullanıyor.

Turizm sektörü, dijital dönüşümü önceliklendirmeli

Seyahat severler,  satın alma öncesinde, hem uçuş ve konaklama, hem de tatil paketleri için dijital teknolojileri her zamankinden çok daha yoğun şekilde kullanıyor. Tüketicilerin temassız deneyim beklentisiyle, dijital teknolojilere daha fazla yöneldiği bu dönemde turizm sektörü için tüketiciye sunulan online deneyimleri güçlendirmenin öncelikli hale geldiğini de belirtmekte fayda var. 

Think with Google’da yer alan bilgiler ışığında, turizm sektöründeki oyuncuların bu süreçte dijital dönüşüme daha fazla odaklanması gerektiğini söyleyebiliriz. Sektördeki işletmelerin, iş modellerini yeni normale uygun hale getirebilmesi için izlemesi gereken adımlar mevcut. 

Bu adımlardan ilki turizm sektörünün, talebin geri dönüşü için hazır olması. Bunun için işletmelerin yeni dönemde pazarlama hedeflerini yeniden gözden geçirmesi ve buna göre aksiyonlar alınması mühim. Bu dönemde dijital pazarlama stratejilerinin optimize edilmesi, marka mesajlarının ve kreatif çalışmaların test edilmesi tavsiye ediliyor.

Bir diğer adım ise tüketicinin bu dönemde önemli değişimler gösteren ihtiyaç ve davranışlarını anlayabilmek. İşletmeler, Google ve YouTube gibi platformlardaki arama trendleri, üçüncü parti araştırmaları ve verileri izleyerek, tüketici davranışlarını analiz edebilir. 

İşletmeler video içerik üretimine yönelmeli

Özellikle karantina döneminde ciddi artış gösteren video içerik tüketimi, Turizm sektörü için önemli bir araç olabilir.  Think with Google'da yer alan bilgilere göre, Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 85’i turizm amaçlı seyahatleri hakkında bilgi almak için online video izliyor. Bu kullanıcıların yüzde 71’inin ana kaynak olarak tercih ettiği YouTube’da, Türkiye’de seyahat kategorisindeki izleme sürelerinin yılın ilk yarısında geçen seneye göre yüzde 51 oranında artış gösterdiğini de eklemekte fayda var. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.