Türk markalarının e-ihracat satışları bu dönemde 3 kat arttı

Binlerce Türk satıcı siparişlerini Corona virüs salgını sebebi ile zorlaşan uluslararası lojistik süreçleri ve ülke bazlı kısıtlamalara rağmen dünyanın 150’den fazla ülkesine ulaştırmayı başardı.
Türk markalarının e-ihracat satışları bu dönemde 3 kat arttı

Ekonomideki iyileşme sinyalleri ve ihracatın tekrar artışa geçmesi ile AliExpress üzerinden dünyaya satış yapan Türk markalarının ve KOBİ’lerinin e-ihracat performansı, Corona virüs salgını öncesine göre önemli bir artış gösterdi. Bugün paylaşılan bilgilere göre AliExpress’in global ölçekte düzenlediği Yaz Kampanyası’nı iyi değerlendiren satıcılar, satışlarını önceki aya göre 3 kat artırmayı başardı.

Türkiye’de hızla büyüyen e-ihracatın önde gelen platformlarından biri haline gelen AliExpress, iş ortaklıkları sayesinde platformda aktif satış yapan binlerce Türk satıcının siparişlerini Corona virüs salgını sebebi ile zorlaşan uluslararası lojistik süreçleri ve ülke bazlı kısıtlamalara rağmen dünyanın 150’den fazla ülkesine ulaştırmayı başardı.

2019 yılından beri Türkiye’den satıcı kabul eden AliExpress, KOBİ’lerden üreticilere, yerel markalardan global Türk markalarına kadar birçok işletmeyi 150 milyon müşterisi ile buluşturuyor.

15 Haziran’da başlayan ve küresel çapta düzenlenen Yaz Kampanyasına ilk defa katılan Türk satıcılar 7 gün süren bu kampanyada önemli satışlar gerçekleştirdi. Yüze yakın Türk satıcı Mayıs cirosunu sadece bu kampanya ile geçti.  Ebebek, Flo, DeFacto ve Sefamerve gibi küresel çapta tanınan Türk markalarının, üreticilerin ve KOBİ’lerin de katıldığı kampanyada, Türk ürünlerinin gösterimi için hazırlanan özel tanıtım sayfası satışların artmasında önemli rol oynadı.

Bununla birlikte, ilk defa bu kampanyada, Rusya, Fransa ve Suudi Arabistan’daki sosyal medya fenomenleri AliExpress uygulaması içinden 50’ye yakın canlı yayın yaparak sıcak satış gerçekleştirdi. Kampanya döneminde Türk satıcıların satışları, Corona virüs salgını öncesi dönem ile karşılaştırıldığında 3 kat artarak yeni bir rekora imza attı.

Kampanya siparişleri pandemiye rağmen Cainiao lojistik çözümleri ile yola çıktı! Alibaba Grubu’nun lojistik şirketi Cainiao, pandemi döneminde birçok ülkede lojistik hizmetlerinin olumsuz etkilenmesine rağmen, PTT ile kurduğu iş ortaklığı sayesinde Türk satıcıların uluslararası gönderilerinin dünyanın birçok yerine teslim edilmesini sağladı. Rusya, Avrupa ve Orta Doğu gibi kritik e-ihracat pazarlarına gönderiler pandemi süresince açık kalırken, siparişler 5 dolardan başlayan rekabetçi maliyet yapısı ile dünyanın dört bir yanına hızlı şekilde sevk edildi.

Rekabetçi fiyat yapısı ve kaliteli ürünleri ile geleneksel ihracat kanallarında öne çıkan Türk otomotiv sektörü, AliExpress ile e-ihracatın da parlayan yıldızı oldu. Pandemi sonrası yaşanan normalleşme sürecinde e-ticarete ve e-ihracata yönelmek isteyen tüm işletmelere destek olan AliExpress, satıcı eğitimlerine online olarak devam ediyor. E-İhracata başlamak isteyenlere yönelik geniş bir eğitim repertuarı sunan AliExpress, uygulamalı videolar ve ihtiyaçlara göre sürekli güncellenen sunumlar ile satıcılara destek de oluyor.

Alibaba Grubu’nun misyonunun her yerde ticaret yapmayı kolaylaştırmak olduğunu paylaşan AliExpress Türkiye ve Ortadoğu Ülke Müdürü Yaman Alpata, kısa sürede binlerce satıcı ve iş ortağı ile dev bir ekosistem oluşturduklarını ve Türkiye’nin lider e-ihracat platformu haline geldiklerini de sözlerine ekledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.