Volkswagen, araç batarya üreticisi QuantumScape'e 200 milyon dolar yatırım yaptı

Volkswagen, araç batarya üreticisi QuantumScape'e yaptığı yeni yatırımla birlikte ortak üretim hedefliyor. Volkswagen, gelecekte elektrikli otomobillerinde bu bataryaları kullanacak.
Volkswagen, araç batarya üreticisi QuantumScape'e 200 milyon dolar yatırım yaptı

Volkswagen, QuantumScape'e yeni bir yatırım daha yaptığını açıkladı. 200 milyon dolar yatırım sonrasında Volkswagen, QuantumScape'deki hisse oranını ciddi oranda artırdı. Volkswagen daha önce, 2018 yılının Eylül ayında aynı şirkete 100 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı.

Yatırımın amacı, Volkswagen'in katı araç bataryalarının üretimindeki ortaklığı geliştirmek ve büyük ölçekli kitlesel üretime ortam hazırlamak olarak belirlenmiş. Kısacası Volkswagen, üreteceği elektrikli otomobillerde QuantumScape tarafından geliştirilen elektrik bataryalarını kullanmak istiyor. Bu anlamda güçlü bir ortağı yanına çeken Volkswagen, işbirliğini derinleştirmiş durumda.

QuantumScape, Stanford Üniversitesi'nden çıkmayı başaran önemli bir girişim olarak dikkat çekiyor. Volkswagen, bu firmaya yaptığı yatırımla birlikte daha uzun menzilli elektrik araçlar ve elbette hızlı şarj özelliğine sahip elektronik otomobillerin üretimine odaklanmayı amaç ediniyor. Kısacası bu ortaklıkta işler iyi giderse, Volkswagen otomobiller biraz geri kaldığı düşünülen elektrikli otomobil yarışında yeniden önemli bir güç elde edebilir. Hatırlayacağınız üzere Volkswagen'in ilk elektrikli otomobili ID.3'de bazı geciklemeler yaşanacağı haberini de sizlerle daha önce paylaşmıştık.

Toplamda QuantumScape için 300 milyon dolarlık yatırım yapan Volkswagen, elektrikli araçlar için bataryaları kendi başına sıfırdan takip etmek yerine bu konuda kendini ispatlamış QuantumScape'e yatırım yaparak, kendi yapacağı sıfırdan yatırım ve Ar-Ge giderlerinden de kurtulmuş oldu. Kısacası bu alanda ciddi bir zaman ve para maliyetten kurtulmuş oldu.

QuantumScape ise gelen yatırımla birlikte insana yatırım yapmayı ve daha güçlü bataryalar üretmeyi hedefliyor. Şirket şu anda farklı alanlarda onlarca mühendis iş ilanıyla dikkat çekiyor. Tüm bu iş gücü ise daha uzun ömürlü bataryalar ve hızlı şarj gibi özellikleri geliştirmeyi amaçlayacak, odaklı bir ekip içinde çalışacak.

Volkswagen Grubu'nun üst düzey yönetiminden Thomas Schmall'a göre, bu yatırım ortak üretimi beraberinde getirecek. Volkswagen daha önce tüm üretim hattının elektrik bataryalarını 2025 yılında bu bataryalara çevirmeye planladığını belirtmişti. Bugünün elektrikli otomobillerinden kullanılan lityum-ion bataryalara nazaran daha kullanışllı olan solid-state bataryalar, gelecekte daha çok karşımıza çıkacak gibi gözüküyor ve Volkswagen, biraz da geç kaldığı elektrikli otomobil pazarının bir sonraki dalgasını yakalamaya çalışıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.