Boston Dynamics robotu Spot, Singapur parklarında sosyal mesafeyi bozanları uyaracak

Spot, insanları sesli bir şekilde uyarırken, yanı sıra kamera ve analiz araçlarıyla parkta kaç kişi bulunduğunu hesaplayabilecek
Boston Dynamics robotu Spot, Singapur parklarında sosyal mesafeyi bozanları uyaracak

Boston Dynamics'in köpek robotu Spot, geçtiğimiz ay iPad'lerle donatılarak doktorların enfeksiyon riski olmadan corona virüs hastalarının odalarına girmesine izin veriyordu. Bu ay ise Singapur parklarında devriye gezmeye başlayacak. 

Singapur'daki yetkililer, parklarda koşan ve bisiklete binen kişilerin Covid-19 salgınını yaymasını önlemek amacıyla parklara Spot robotlarını yerleştirmeye karar verdi. Cuma günü Boston Dynamics tarafından Central Park test edilmeye başlanan robot, iki haftalık test sürecinden sonra Singapur'da kullanılmaya başlanacak. 

SpotMini, şu anda etrafta dolaşırken yumuşak sesli bir kadının seslendirmesiyle parktakileri şöyle uyarıyor:

"Hadi Singapur'u sağlıklı tutalım. Kendi sağlığınız ve etrafınızdakilerin sağlığı için lütfen 1 metrelik mesafeyi koruyun. Teşekkürler."

Her ne kadar Spot, uyarıları nazik bir şekilde dile getirilse de Singapur'un yüksek para cezası ve hapis gibi yaptırımlarıyla birleştiğinde; parktaki sakinlerin Spot'tan çekinebileceğini söyleyelim. 

5.7 milyon nüfusa sahip olan Singapur'da şimdiye kadar 21 bin vaka görüldü. Bu da Asya kıtasında görülen en yüksek rakamlardan biri. Yasa koyucuların aldığı karar çerçevesinde şehrin 1 Haziran'a kadar karantinada olması planlanıyor. Market alışverişi gibi zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sokağa çıkan vatandaşlar, her daim maske kullanmak zorunda. Buna rağmen yetkililer insanların yalnız olması kaydıyla, egzersiz yapmalarına müsade ediyor. 

Bu arada Singapur'da başka bir robotun, park tuvaletinin yakınlarına yerleştirildiğini belirtelim. Küçük bir araba boyutunda olan robot, "Oyalanmayın" ve "Toplu buluşmalara izin verilmiyor" gibi uyarılarda bulunuyor. 

Singapur yönetimi, devletin teknolojisi ve siber güvenlik birimleriyle yaptıkları bu denemelerin ardından Spot'un park ve bahçelerde daha etkin kullanılabileceğine karar verdiklerini açıkladı. 

Bu arada Spot, insanları sesli bir şekilde uyarmanın yanı sıra kamera ve analiz araçlarıyla parkta kaç kişi bulunduğunu hesaplayabilecek. Yetkililer, kameraların bireyleri takip etme veya kişisel veri toplama kapasitesine sahip olmadığını iddia ediyor. 

Black Mirror'ın yönetmeni Charlie Brooker, bu sene dünyanın yaşadığı olağan dışı salgın nedeniyle yeni sezonun yayınlanmayacağını dile getirse de, yaşadıklarımızın Black Mirror bölümlerini aratmadığını söylemek mümkün.

Görsel Kaynak: Edgar Su

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.