TT Ventures, Virasoft’un yüzde 12,2’sine ortak oldu

TT Ventures, Virasoft’un dijital patoloji alanındaki ürünlerinin geliştirilmesinde önemli rol üstlenecek.
TT Ventures, Virasoft’un yüzde 12,2’sine ortak oldu

Türk Telekom’un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures, dijital patoloji uzmanı yerli yapay zeka firması Virasoft ile güçlerini birleştirdi. TT Ventures, başta kanser olmak üzere birçok patolojik hastalığa savaş açan yazılım firması Virasoft’un yüzde 12,2’sine ortak oldu.

Bu yeni ortaklıkla birlikte TT Ventures, Virasoft’un dijital patoloji alanındaki ürünlerinin geliştirilmesinde önemli rol üstleniyor. Şirket, geliştirdiği dijital patoloji ürünü ViraPath ve telepatoloji ürünü TelePath ile birçok patolojik hastalığın tanı ve teşhisini daha verimli hale getirebiliyor. Aynı zamanda bireysel hataların önüne geçerek hastalara daha doğru tedavi yöntemleri sunulmasını da sağlayan bu ürünler, biyopsi yaparken geçirilen süreyi de azaltarak iş akışlarını kolaylaştırıyor.

Bir süre önce ürün gamına eklenen ViraConsultation uygulaması ise taranmış slayt görüntülerinin, ilgili uzmanlar arasında dijital ortamda paylaşılmasını sağlıyor. ViraConsultation sayesinde görüntülerin aynı anda 4 uzmana kadar paylaşılabildiğini ve böylece uzmanlardan görüş alınabildiğini belirtelim. 

Gökhan Hatipoğlu liderliğinde kurulan Virasoft Yazılım, Eylül 2015’te Sanayi Bakanlığı TGSD 2015 desteğiyle kuruldu.  2016 yılında 180 bin TL’lik İTÜ ARI Teknokent ve Melek Ağı desteğini alan girişim, 2017 yılında Diffusion Capital Partners’dan 1,35 milyon TL’lik yatırım aldı. 2017 yılında alınan yatırımın Big Bang 2017’de duyurulduğunu da ekleyelim. 

Bu arada TT Ventures'un sağlık alanında daha önce de yatırım yaptığını hatırlatalım. Doktorlarla video aramalar üzerinden doktorlardan görüş almanızı sağlayan Doctor Turkey platformu da TT Ventures yatırımları arasında yer alıyor. 

Türk Telekom Strateji, Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı Barış Karakullukçu, yaptığı açıklamada Virasoft'un geliştirdiği son teknoloji ürünleriyle kanser teşhisinde doğruluk oranını yüzde 60’lardan yüzde 96’lara çıkardığını hatırlattı. Karakullukçu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

2018 başında kurduğumuz, sektörün ilk kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures ile büyüme aşamasındaki yenilikçi teknoloji girişimlerine yatırım yaparak ülke ekonomisine katma değer oluşturmayı hedefliyoruz. Dijital sağlık hizmetleri, öncelikli yatırım alanlarımızdan biri. Bu kapsamda, özellikle dijital patoloji alanında geliştirdiği ürünlerle fark yaratan yerli yapay zeka şirketi Virasoft’a ortak olduk. Sağlığın ve bu alana yapılan yatırımların ne kadar önemli ve stratejik olduğunu yeniden hatırladığımız bu günlerde, sağlık sektöründe fark yaratacak proje ve girişimlerimiz devam edecek.

TT Ventures Genel Müdürü Muhammed Özhan ise iş birliği hakkında şunları söyledi:

 Sağlık, enerji ve eğitim alanlarında parlak fikirlere ve başarılı girişimlere verdiğimiz destekler doğrultusunda bugün dijital patoloji alanında hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli başarılara imza atacağına inandığımız Virasoft’a yatırım yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Yerli girişimleri desteklemek ve onları global pazara hazırlamak adına üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi. Virosoft hakkında 2015 yılında kurulmuş olan Virasoft Yazılım, dijital patoloji alanında ürünler sunan bir girişim olarak sağlık sektöründe dikkat çeken işlere imza attı. Dijital patoloji alanında kabiliyetli tanı desteği, nicel görüntü analizi, vaka yönetimi uygulamaları, patoloji eğitim yazılımları ve telepatoloji hizmetleri sunan Virasoft, kanserle mücadele alanında çalışan hekim ve bilim insanları için “ikinci bir uzman görüşü.

Güncelleme: Haberdeki yatırım turuna TT Ventures ile birlikte DCP'nin de katıldığı ve toplam yatırım miktarının 1.9 milyon dolar olduğu paylaşıldı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.