Teknopark ve Ar-Ge tasarım merkezi personelleri, Bakanlık kararıyla evden çalışabilecek

Üç bakanlığın aldığı ek genelge kararıyla Teknopark şirketleri ve Ar-Ge tasarım merkezlerinde uygulanan teşviklerde evden çalışmak mümkün hale getirildi.
Teknopark ve Ar-Ge tasarım merkezi personelleri, Bakanlık kararıyla evden çalışabilecek

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkilemeye devam eden corona virüs salgını, birçok ülkede okulları tatil ederken şirketleri de evden çalışama politikası izlemeye itiyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının aldığı ek genelge kararıyla Teknopark şirketleri ve Ar-Ge tasarım merkezlerinde uygulanan teşviklerde evden çalışmak mümkün hale getirildi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamada, "4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu, 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Kanun ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde (TGB) faaliyet gösteren şirketler ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerine sahip işletmelerin, kendilerine tanına muafiyetlerden ve teşviklerden yararlanabilmesi için Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerini bu alanlar içerisinde fiziki olarak gerçekleştirmeleri zorunludur.

Covid 19 salgın risk nedeniyle alınan tedbirler kapsamında: İlgili mevzuat ve teşviklerden sorumlu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ortak bir karar alınmıştır.

Teknopark şirketleri ile Ar-Ge Tasarım Merkezleri, evden çalışmaya uygun gördükleri personel sayılarını aylık olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bildirerek, muafiyet teşviklerden 2020 yılı Nisan ayına sonuna kadar faydalanmaya devam edebilecektir. İki aylık bu 'geçici' uygulama ile; TGB'lerde faaliyet gösteren şirketler ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde çalışan personelin evden çalışmalarının önü açılmıştır. Bahsekonu şirketler, mevcut personel yapısını dikkate alarak uzaktan çalışma konusunda gerekli tedbirleri almaya yetkilidir" ifadesi kullanıldı.

Sonuç olarak Teknopark şirketleri ile Ar-Ge tasarım merkezlerinde, evden çalışmaya uygun görülen personeller aylık olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bildirilecek ve nisan sonuna kadar teşviklerden yararlanmaya devam edecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.