Softtech, 2020 Teknoloji Raporu'nda öne çıkan başlıklar

Raporda yapay zekadaki verimlilik senaryolarından 5G teknolojisinin akıllı şehirlere etkisine, veri güvenliğindenotonom araçlara kadar geleceği şekillendirecek teknolojiler ele alınıyor.
Softtech, 2020 Teknoloji Raporu'nda öne çıkan başlıklar

Softtech, önümüzdeki dönemde yükselişte olacağı öngörülen trendleri “2020 Teknoloji Raporu”nda bir araya getirdi. Raporda öne çıkan trendler arasında Öğrenme Çevikliği, RPA, Yapay Zeka, Veri Güvenliği ve Uçan Arabalar yer alıyor. Bu yıl üçüncüsü yayımlanan raporda, geleceğin teknoloji trendlerinin önümüzdeki yıllarda ne zaman ‘radar’a gireceği ve etkilerinin ne büyüklükte olacağına dair tahminler, değerlendirmeler ve öneriler de bulunuyor.

Softtech’in 2020 Teknoloji Raporu; “Teknolojilerin Geleceği”, “Finansal Teknolojiler”, “Dijitalleşme ve Sektörler” ve “Girişimcilik ve Ekosistem” olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Raporda dünyadaki önemli araştırmalar, akademik makaleler ve gelişmeler analiz edilirken, bu yıl ilk kez Prof. Dr. Selim Yazıcı, Dr. Sertaç Doğanay, İhsan Elgin, Volkan Sezgin ve Dr. Soner Canko gibi konusunda uzman konuk yazarlara da yer veriliyor. Bu sayede rapor, sadece verilere değil aynı zamanda kolektif bir vizyona da ev sahipliği yapıyor. 

Raporun “Teknolojilerin Geleceği” bölümünde, ‘aracısızlaştırma’, ‘yapay zeka’, ‘artırılmış gerçeklik’ ve ‘nesnelerin interneti’ çerçevesinde önümüzdeki dönemde hayatımızda daha geniş bir yer tutacak gelişmeler ele alınıyor. Raporun yapay zeka alt başlığında ise yapay zekanın aşması gereken problemlere yer verilirken, Google'ın ön yargılı yapay zeka üzerinde yaptığı çalışma örneklerinde değiniliyor. 

Raporda yapay zeka girişimlerinin fonlanma miktarlarına da yer veren Softtech, 2014 yılında 2 milyar doların altında seyreden fonlama miktarının 2019'un ikinci çeyreğinde 7 milyar dolar seviyesine ulaştığını açıkladı. 2019'dan 2023'e kadar dünya çapında kullanılmakta olan dijital asistan pazarının ise 8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

Rapora göre gelecek 3 yılda yapay zeka harcamalarında önde gelen sektörler ise Finansal Servisler, Yüksek Teknoloji, Otomobil ve Montaj, Enerji ve Kaynaklar olarak konumlanıyor.

Raporun ‘artırılmış gerçeklik’ bölümünde ise AR/VR teknolojilerinin ana akım olması için aşılması gereken zorluklara yer veriliyor. Rapora göre aşılması gereken zorluklar arasında üretim maliyeti, AR/VR'a özgü cihazlar ile ilgili teknoloji kısıtları ve tüketici teknolojisi kıtıları yer aldı. 

Raporda yer verilen bir ankete göre tüketicilerin yüzde 69'u AR/VR'ın önümüzdeki beş yıl içinde ana akım olmasını bekliyor. Raporda Tüketicilerin yüzde 60'ının AR/VR kullanımının yaygın olarak benimseneceğini söylediği belirltilirken, AR/VR'dan etkilenecek sektörlere de değiniliyor.

İş amaçlı AR/VR kullanımı göz önünde bulundurulduğunda; tıbbi sektörler, üretim sektörü ve savunma sanayinin AR/VR'dan etkilenmesi bekleniyor.  Tüketici kullanımı açısından ise oyun sektörünün  sinema&tv sektörünün ve yine tıbbi sektörlerin AR/VR'dan etkileneceği ön görülüyor. 

5G teknolojisi akıllı şehirler yaratırken, veri güvenliği stratejik bir konu olacak

5G teknolojisinin hayata geçmesi ile nesnelerin interneti teknolojisinin potansiyelini yukarı taşınacağını belirten rapor,  akıllı şehir çalışmalarının hız kazanacağına değiniyor. Raporda, yapay zekanın ise verimlilik odaklı senaryolarla ön plana çıkacağı belirtiliyor.

Günümüzde teknoloji alanındaki en önemli konulardan biri haline gelen veri güvenliğinin de devletler tarafından stratejik bir konu olarak ön plana çıkacağı öngörülüyor. Rapora göre, tehlikedeki verilerin yüzde 46'sı finans, yüzde 40'ı iletişim ve Perakende, yüzde 38'i ise sigorta sektörüne ait.

Finans erişiminde fintech’ler öne çıkıyor

Bankacılıkta yapay zeka kullanım durumlarına yer verilen raporda, “Finansal Teknolojiler” başlığı altında Fintechler de incelendi. 

Raporda fintech’lerin, dünyada finansman erişiminin artırılmasında büyük rol oynama potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor. Bu bölümde ayrıca, uluslararası para transferlerindeki yeni gelişmeler, sigortacılık trendleri, varlık yönetimi teknolojileri ve açık bankacılığın geleceği hakkında detaylı bilgi ve analizler yer alıyor.

Raporun“Dijitalleşme ve Sektörler” bölümünde, sağlıktan tarıma kadar farklı sektörlerdeki gelişmelerin ayrıntılarıyla ele alındığını belirtelim. Buna ek olarak raporda, uzay ulaşımı, demiryolu ulaşımı ve sürücüsüz araçlardan sonra uçan arabaların da yakın bir gelecekte, aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkenin gündeminde daha geniş yer tutacağına da dikkat çekiliyor. 

Türkiye’deki startup’lar küresel sahnede 2020 Teknoloji Raporu’nun son kısmında ise “Girişimcilik ve Ekosistem” konusu ele alınıyor.Girişimcilik ekosisteminde bankaların yeri, melek yatırımcılar ve sözleşme bazlı yatırımlar hakkında bilgi verilen bölümde ekosistem karşılaştırmaları da tüm detaylarıyla yer buluyor. ABD, Uzak Doğu ve Avrupa ülkelerindeki ekosistemlerin mevcut durumuna ve geleceğineyönelik analizlere yer verilen raporun Türkiye ekosistemi bölümünde, startup’ların küresel sahnede daha rekabetçi olmaya başladığı vurgulanıyor.

Rapora dair değerlendirmede bulunan Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem raporla ilgili şöyle konuştu:

 “Türkiye’nin öncü teknoloji şirketi olarak, teknoloji, inovasyon ve dijital dönüşüm ekseninde şekillenen geleceğin trendlerini her yıl bu rapor ile yeniden ele alıyoruz. Yeni çağ baş döndürücü bir hızla yaklaşırken bu çağa hep birlikte hazır olmamız, trendleri yakalamamız, hatta trendlere öncülük etmemiz gerekiyor. Bu nedenle başta bankacılık, finans ve finans teknolojileri alanında olmak üzere, teknoloji trendlerinin yeni çağa etkilerini değerlendiriyoruz. Bunu yaparken de teknolojilerin avantajları ve dezavantajlarının yanı sıra yasal kısıtlar, iş modelleri ve paranın yönü gibi konuları da göz önünde bulunduruyoruz. Raporumuzun yalnızca sektör profesyonellerine değil, teknolojiye ilgi duyan herkese faydalı bir kaynak olacağına inanıyorum.”

Softtech tarafından hazırlanan 2020 Teknoloji Raporu’nu detaylı olarak incelemek isterseniz, şirketin internet sitesinden rapora erişebileceğinizi de ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.