Turna.com, 2019'un seyahat verilerini açıkladı

Turna.com'un istatistiklerine göre 2019 yılında çiftlerin en çok seyahat ettiği şehir Amsterdam olurken, öğrencilerin tercihi Paris oldu.
Turna.com, 2019'un seyahat verilerini açıkladı

Online uçak bileti platformu Turna.com, 2019'a ait seyahat alışkanlıklarını açıklayan bir rapor yayınlandı. Turna.com'un istatistiklerine göre 2019 yılında çiftlerin en çok seyahat ettiği şehir Amsterdam olurken, öğrencilerin tercihi Paris oldu. Çiftlerin Amsterdam'dan sonraki tercihleri sırasıyla Paris, Belgrad, Bangkok ve Phuket oldu. Çiftlerin 2019’da yurt içinde en çok uçtuğu 3 destinasyon ise İstanbul, İzmir ve Antalya olarak açıklandı.

Geçtiğimiz yıllarda vizesiz Belgrad’a sıklıkla seyahat eden öğrenciler, seyahatlerinde 2018 yılında Londra’yı, 2019 yılında ise Paris’i tercih etti. Öğrencilerin Paris’ten sonra en çok uçtuğu başlıca destinasyonlar, Amsterdam, Londra, Frankfurt ve Roma oldu.

Yurt içinde en çok İzmir-İstanbul arası yolculuk yapıldı

Yurt içinde en çok seyahat edilen İzmir-İstanbul destinasyonunu sırasıyla İstanbul-Antalya, İstanbul-Adana destinasyonları takip etti. Çocuklu ve bebekli ailelerin yurt içinde en çok uçtuğu destinasyonlar İstanbul, İzmir ve Antalya oldu. Globalde ise son 3 senedir birinciliği kaptırmayan Bakü’yü, 2019’da Amsterdam, Kyiv ve Londra takip etti. Her sene olduğu gibi Almanya şehirlerinin yoğunlukta olduğu listede, Cidde, Beyrut ve Tunus’a seyahat edenlerin oranında da önceki senelere göre artış görüldü.

En çok tercih edilen hava yolu şirketi: Pegasus

Yurt içi destinasyonlarda yüzde 30’luk bir oranla Pegasus Hava Yolları tercih edilirken sıralamayı yüzde 26 ile Anadolu Jet, yüzde 25 ile Türk Hava Yolları takip etti. Yurt dışı destinasyonlarında ise Türk Hava Yolları yüzde 32 ile en çok tercih edilen hava yolu firması oldu. Listeyi Pegasus Hava Yolları, Sun Express ve Atlas Global Hava Yolları takip etti.

Uçak bileti fiyatları Ocak, Şubat ve Mart'ta düşüyor

Uçak bileti fiyatlarının en ucuz olduğu dönemler Ocak, Şubat ve Mart ayları iken en pahalı aylar ise Temmuz ve Ağustos oldu. 2019 yılında yurt içi destinasyonlar için en çok uçak bileti satın alınan aylar sırasıyla Ocak, Haziran ve Kasım; yurt dışı destinasyonlar için Ağustos, Eylül ve Temmuz ayları oldu. Erken rezervasyon indirimlerinden faydalanarak uçak bileti satın alan yolcular, geçtiğimiz senelere göre artış gösterdi.

En ucuz bilet: 36,93 TL

Yılın en ucuz tek yön bileti, yurt içinde Adana-Antalya destinasyonunda 36,93 TL’ye satıldı. 77,97 TL’ye satılan Ankara-İstanbul bileti ise en ucuz gidiş-dönüş bileti oldu. Yurt dışı destinasyonunda satılan en ucuz tek yön bilet 156,07 TL’ye Antalya-Hannover uçuşu olurken 320,24 TL’ye satılan İstanbul-Atina bileti ise en ucuz yurt dışı gidiş dönüş bileti oldu. Yılın en pahalı tek yön gidiş bileti, 15.973 TL’ye İstanbul-Dubai destinasyonunda satıldı. Gidiş-dönüş yönünde en pahalı uçak bileti, 21.077 TL’ye İstanbul-Los Angeles destinasyonunda satıldı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.