Twitter CEO'su Jack Dorsey, siyasi reklamları platformdan kaldıracaklarını açıkladı

Dorsey, paylaştığı bir Tweet dizisi ile siyasi reklamlara Twitter'da yer vermeyeceklerini açıklarken Facebook'un siyasi reklamlar konusundaki tavrını eleştirdi.
Twitter CEO'su Jack Dorsey, siyasi reklamları platformdan kaldıracaklarını açıkladı

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda ABD 2020 Başkanlık Seçimleri'ne hazırlanırken, Facebook ve diğer sosyal ağların Trump'ın seçim kampanyasındaki yalan ve yanlış ifadeleri görmezden geldiğini belirtmiştik. Görünen o ki; Twitter senatodaki diğer adayların ve muhalefet kanadının sıklıkla eleştirdiği bu duruma karşı eyleme geçmeye karar verdi. 

Twitter CEO'su Jack Dorsey, dün paylaştığı bir Tweet dizisi ile siyasi reklamlara Twitter'da yer vermeyeceklerini açıkladı. Küresel olarak tüm siyasi reklamları durduracaklarını belirten Dorsey, politik mesaj erişiminin satın alınması değil kazanılması gereken bir şey olduğunu vurguladı. 

Siyasi mesajların insanların bir hesabı takip etmeye ya da retweetlemeye karar vermesiyle erişim yakaladığını dile getiren Dorsey, erişim için ödeme yapmanın, hedeflenmiş politik mesajların insanlara zorla gösterilmesi yoluyla bu karar verme sürecini değiştirdiğini belirtti. 

Internet reklamcılığının ticari reklam verenler için son derece güçlü ve çok etkin bir araç olduğunu vurgulayan Dorsey, bu gücün siyasi arenaya belli oranda riskler getirdiğini, oy verme sürecini, milyonların hayatını etkileyebilecek şekilde etkilediğini söyledi. 

İnternette siyasi reklamların yayınlanmasının beraberinde yeni zorlukları da getirdiğini söyleyen Dorsey, makine öğrenmesi temelli optimizasyon yapan mesajlara, mikro-hedeflemelere, doğrulanmayan yanlış bilgilendirmelere ve deep fake içeriklerine dikkat çekti. 

Bu zorlukların sadece siyasi reklamları değil tüm internet iletişimini etkilediğini söyleyen Dorsey, bu durumda yapılabilecek en iyi şeyin, para almanın beraberinde getirdiği karmaşıklık ve ekstra yük olmadan bu problemlerin kökenine odaklanmak olduğunu ifade etti. 

Açıklamasında Facebook'un konu karşısındaki tavrına da gönderme yapan Dorsey, bizim için “İnsanların sistemimizle oynamasını, yanıltıcı bilgileri yaymalarını engellemek için çalışıyoruz, ama birileri bize insanları siyasi reklamlarını görmeleri için zorlamak ve hedeflemek için para ödüyorlarsa… istediklerini söyleyebilirler! 😉” demek inandırıcı değil. 

Dorsey, sadece adayların reklamlarını değil aynı zamanda adayların reklamını yapan yayınların da reklamlarını durduracağını duyurdu. Dorsey, bunun yanı sıra kanunun koyucuların daha ileri görüşlü yeni yasalar ile siyasi reklamların yasal sürecini düzenlemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.  

Son olarak yine Facebook'un açıklamalarına gönderme yapan Dorsey, siyasi reklamların ifade özgürlüğüyle iligli olmadığını, konunun erişim için ödemek yapmak olduğunu vurguladı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.