Tesla'nın akıllı çağırma özelliği tekerlekli sandalye kullanan sürücülere kolaylık sağlıyor

Yeni Tesla Model X'in akıllı çağırma özelliği sürücülerin birçoğu tarafından kullanışlı olmadığı için eleştrirlse de engelli sürücüler özelliğe yeni bir bakış açısı kazandırıyor.
Tesla'nın akıllı çağırma özelliği tekerlekli sandalye kullanan sürücülere kolaylık sağlıyor

Daha önceki modellerde çağırma özelliği ile sürücülerin araçlarını otonom olarak birkaç metre hareket ettirmesini sağlayan Tesla, aracın hareket alanını genişleterek yeni modeline "akıllı çağırma" özelliğini ekledi.

Bu yeni akıllı çağırma özelliği sayesinde sürücüler Tesla'yı çok daha uzak bir noktadan çağırabiliyor. Sürücüler uygulama üzerinden araçlarını çağırarak, zor koşullarda aracı yerinden çıkarma zahmetinden de kurtuluyor. 

Geçtiğimiz ay özelliği daha geniş bir filoya yerleştiren Tesla, araç sahiplerinin özelliği detaylı bir şekilde test etmesine imkan tanıdı. Hatta şirketin CEO'su Elon Musk, özelliğin 500 binden fazla kez kullanıldığını belirtti ve akıllı çağırma özelliğini Tesla'nın en viral olan özelliği olarak tanımladı. 

Tüm bunlara rağmen bazı araç sahipleri akıllı çağırma özelliğini kullanırken olumsuzluklarla karşılaştı. Bazı araçlar kazalara karışırken bazılarının herhangi bir kazaya sebep olmasa da yayaları algılamakta güçlük çektiği ortaya çıktı.

Yine de otonom araçların erken aşamalarında olduğumuzu düşünürsek, bu tarz problemlerle karşılaşıldığını görmek pek de şaşırtıcı değil.

Öte yandan yakın zamanda Jerry Rig Everything YouTube kanalından Zack Nelson ve Cambry Kaylor'ın hazırladığı video özelliği yeni bir bakış açısıyla değerlendirmemizi sağlıyor.  

Tesla Model X'i test eden ikili aracın tekerlekli sandalye kullanan sürücüler için ne kadar konforlu olduğunu gözler önüne seriyor. Tekerlekli sandalye kullanıcısı olan Cambry Kaylor, videoda başka araçların yakın park etmesi halinde aracına ulaşamadığını dile getirerek  akıllı çağırma özelliği sayesinde aracına erişmekte güçlük çekmediğini ifade ediyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.