Yemeksepeti'nde bugüne kadar kaç para harcadığınızı öğrenin
Girişim

Yemeksepeti'nde bugüne kadar kaç para harcadığınızı öğrenin

 • Yıllardır kullandığımız uygulama üzerinden ne kadar sipariş verdiğimizi, bu siparişlerin toplam bedellerini de merak ediyoruz.

Yemeksepeti hayatımıza girdiğinden beri yemek yeme ve sipariş alışkanlıklarımızın büyük ölçüde değiştiğini söylemek mümkün. Her ne kadar günümüzde Yemeksepeti'ne muadil birçok uygulama çıkmış olsa da Yemeksepeti'nin Türkiye için bir ilk olduğunu ve kullanıcı sayısı açısından oldukça önde bulunduğunu söyleyebiliriz. Durum böyle olunca, yıllardır kullandığımız uygulama üzerinden ne kadar sipariş verdiğimizi, bu siparişlerin toplam bedellerini de merak ediyoruz. 

Bir Ekşi Sözlük kullanıcısının paylaştığı bilgilere göre bunu bir kod yardımıyla öğrenmek mümkün. Bunun için öncelikle Google Chrome tarayıcısı kullanmanız gerekiyor. Akabinde buradan eski Yemeksepeti siparişlerinizin olduğu sayfaya gidiyorsunuz. Bu noktada biraz uğraşıyorsunuz, zira ilk siparişinize kadar gitmeniz gerekiyor. Daha sonra sağ tıkla-incele yaparak "Console" kısmına bu linkte bulunan kodu yapıştırıp enter'a basıyorsunuz. Sonrasında bu zamana kadar verdiğiniz siparişlerin toplam tutarı pop up olarak karşınıza çıkıyor. 

Örneğin; Yemeksepeti üzerinden 2013'ten beri yaptığım kişisel yemek harcamam aşağıdaki gibi çıktı.

Oldukça eski tarihlerden beri Yemeksepeti'nde üyeliği bulunan arkadaşlarımızın son sipariş verilerinin 2010'a kadar olduğunu gördük. Yani teknik olarak Yemeksepeti siparişlerinizin toplam tutarından ziyade 2010'dan bugüne kadar verilen siparişlerin toplam tutarını görebiliyorsunuz. 

"Dışarıdan yiyeceğime evde yemek yapsaydım param cebimde kalırdı." diye düşünüyor musunuz bilmiyoruz, ancak sonuçlara bakılırsa hepimizin yıllar içinde yemek siparişi için mini birer servet harcadığını söylemek mümkün.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (6)
 1. Yemek sepetinde önceki siparişlerimizi gördüğümüz link: https://www.yemeksepeti.com/hesabim/onceki-siparislerim olması gerekiyor.

  Harcama tutarıma çok şaşırdım :)

 2. O kodu çalıştırmadan önce bu kodu çalıştırırsanız otomatik olarak aşağıya doğru scroll edecektir.

  function pageScroll() {window.scrollBy(0,100);scrolldelay = setTimeout(pageScroll,1);}pageScroll();

 3. İlk siparişimi 14 Ağustos 2013 tarihinde vermişim ve bu zamana kadar toplam Yemeksepeti'nde 3.462 TL harcamışım.

  Yalnız bir hesabım daha vardı ve onda sadece 1 siparişim mevcuttu. Tutarı 9,90 TL olduğu halde acaba doğru hesaplıyor mu diye onda da test ettim aynısını ancak toplam harcamamın 9 TL olduğunu belirtti. Yani kalan 90 kuruşluk küsüratı hesaplamadı. Buda aslında benim asıl hesabımdaki harcamamın 3.462 TL'den daha fazla olabileceği anlamına geliyor.

 4. Arkadaşlar yukarıda linki verilen kod virgülden sonrasını toplam harcamaya dahil etmiyor. Aşağıdaki linkteki kodda bu hatayı düzelttim.

  https://zerobin.net/?ef83995bd2951eac#0wWDJ2OyXaH4n5VZ8UXWqcYv3Wrcfmoo4TVtHY8MYuM=

  1. Vermiş olduğunuz küsüratı hesaplayan kod ile harcamış olduğum toplam rakam 3565.71‬ TL oldu :)

 5. Yemek sepetinden dönen rakam enflasyon etkisinden arındırılmış rakam değil.Dolayısıyla TL'nin bugünki değeriyle ortaya çıkan gerçek rakamı yansıtmıyor. Örneğin bir hamburgerin 10 yıl önceki değeri 10 TL iken bugün 25 TL. Dolayısıyla görünen kümülatif rakamda 10 olarak yer alıyor. Halbuki bugünki değeri olan 25 TL olarak yer almalı. Webrazzi mühendislerine yakışan da bu hesabı hakkını vererek yapacak kodu yazmak:)