Volkswagen, Ford'un sürücüsüz otomobil birimi Argo AI'a yatırım yapıyor

Volkswagen, Ford'un sürücüsüz otomobil birimi olarak görev yapan Argo AI'a oldukça büyük bir yatırım yapacak.
Volkswagen, Ford'un sürücüsüz otomobil birimi Argo AI'a yatırım yapıyor

Ford şirketine bağlı bir girişim olarak hayatına devam eden otonom sürüş girişimi Argo AI'dan sizlere daha önce bahsetmiştik. Bugün ortaya çıkan haberlere göre ise Volkswagen, Ford'un sürücüsüz otomobil birimi olarak görev yapan Argo AI'a oldukça büyük bir yatırım yapıyor.

Paylaşılan bilgilere göre Volkswagen, Argo AI'a 2,6 milyar dolar yatırım yapacak. Şirketlere yakın kaynaklara dayandırılan haberlere göre Volkswagen'in yapacağı yatırımın arından otonom sürüş teknolojileri üzerine çalışan Argo AI'ın şirket değerlemesi 7 milyar doların üzerine çıkacak.

2017 yılında Argo AI'ın en büyük hissedarı konumuna gelen Ford, yapılan anlaşma ile şirkete 1 milyar dolar yatırım yapacağını da açıklamıştı. Paylaşılan bilgilere göre alınan yatırım ile birlikte Argo AI, Volkswagen tarafından kullanılacak bir otonom sürüş teknolojisi geliştirecek.

Yapılan anlaşmaya göre 2,6 milyar dolarlık yatırımın 1 milyar doları nakit. Geri kalan 1,6 milyar dolar ise Volkswagen'in Münih'te yer alan 200 kişilik sürücüsüz otomobil birimine karşılık olarak sayılacak. Söz konusu birimin adı ise "Autonomous Intelligent Driving" ve bu birim Volkswagen'in Audi markası tarafından yönetiliyor. Anlaşma ile birlikte Argo AI'a geçecek olan birim şirketin Avrupa'daki ayağı olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.