2019'un ilk döneminde globalde yapılan FinTech yatırımlarına detaylı bakış
Fintech

2019'un ilk döneminde globalde yapılan FinTech yatırımlarına detaylı bakış

  • Küresel alanda FinTech konusunda hangi gelişmeler var? Son zamanlarda yatırım yapılan girişimler hangileri?

2019 senesinin ilk çeyreğinde globalde FinTech yatırımları bir önceki senenin aynı dönemine göre yaklaşık %6’lık büyüme ile 9.15 milyar dolarlık fon topladı. Yatırımlara ve öngörülere bakmadan önce kısaca sektördeki yatırım ve alt sektör dağılımlarına bakılabilir.

FinTech fonu alan sektörlerde 2019’da birkaç yer ile kısıtlı kalmak yerine farklı alanlara dağıldı.

Kaynak: goMedici

2019 senesindeki FinTech alanında özellikle konsolidasyon, anlaşmalar ve sigortacılık alanlarında değişim trendleri öngörülmektedir.  2019 ilk çeyrekteki yatırımlara bakıldığında özellikle ödeme ve kredilendirmede M&A'lerin gerçekleşmeye başladı. Fiserv, 41 milyar dolara First Data'yı bünyesine katarken, FIS 43 milyar dolara Worldpay'i satın aldı. Fiserv ve First Data'nın birleşmesi farklı alanlarda öne çıkan iki şirketin güçlerini birleştirmesi olarak görülürken bankacılıkta benzer birleşmelerin beklendiğinin de göstergesi. Aynı zamanda yatırımcıların riski azaltmak için daha büyük anlaşmalara yönelmesi de söz konusu.

Bankacılık alanında hem global açılımlar hem de açık bankacılık konusunda büyük oyuncuların ve girişimlerin daha büyük rol oynayacağı düşünülmektedir. Dijital bankalar şimdiden birçok hesaba ve ürüne sahip, bu durum yakın zamanda sektör standardı haline gelecektir. Sermaye yatırımlı bankaların hesap sayısına bakıldığında ise aşağıdaki gibi bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

                                                             Dijital Bankaların Hesap Adedi (000)

Açık bankacılıkta özellikle Avrupa'daki regülatif zorluklar kalkmaya başladığında oyun alanı da genişleyecektir. İsveçli Klarna Bank tek API üzerinden 4.000'den fazla bankaya erişim imkanı sağlamaya başladı.

FinTech ve blockchain tarafına bakıldığında ise Nasdaq, Londra Borsası ve İsveç Borsasının dijital varlık platformları geliştirmeye başladığı biliniyor ve altyapının yavaş yavaş oturmaya başladığı görülüyor. Dijital varlık değişimleri ve blockchain'in rolü ile burada servis bazlı yapıda blockchain fonksiyonlarının sene sonuna kadar örnekleri görülmeye başlanacaktır. Buna bağlı olarak da sadece kripto paralar üzerinden değil dijital varlık yönetiminin artmaya başlaması da söz konusu. Raisin gibi varlık yönetimi şirketlerinden bu alanda da açılımlar beklenebilir.

Ek olarak Asya'da FinTech'ler ve bankalar arası işbirliğinin artması beklenmektedir. Fon adedi ve miktar bakımından Avrupa ve ABD'nin gerisinde olsa da Hindistan ile Çin arasındaki rekabet ilerleyen zamanda daha büyük yatırımlar ile kıtanın gelişimine katkıda bulunabilir. Regülasyon alanında da Avrupa'dan daha esnek kurallar olduğu göz önünde bulundurulduğunda 2019'da farklı yatırımlar görülebilir.

Finansal servisler dışında sigorta konusunda da FinTech yatırımları öne çıkmaktadır. Poliçe uygulamalarının ve farklı ürünlere kolayca erişim sağlanabilen sektörde bu konudaki yatırımların artması ve çeşitlenmesi öngörülmektedir. Görüldüğü gibi son dönemdeki yatırımlar geçen senenin aynı dönemine göre artmış durumdadır.

Son olarak şirketlere göre hangi gelişmeler olduğuna bakıldığında aşağıdaki gibi bir durum söz konusudur.

Son dönemde dijital bankalar fintech alanında niş olmaktan yavaş yavaş çıkmaya başladı. N26 ve Chime'ın aldığı yatırımlarla sektördeki büyüme devam ediyor. Sigorta teknolojileri (InsurTech) ve varlık yönetimi 2019 ilk çeyrekte alınan yatırımlarla fintech konusunda öne çıkan iki sektör. Sermaye piyasalarında da benzer bir eğilim var olmakla birlikte M&A'larla yatırımlar son çeyrekte biraz düşüş eğiliminde.

2019 ilk çeyrekte yatırım alan birkaç şirket aşağıdaki gibi listelenmiştir:

Kaynak: CB Insights

1 kişi beğendi
Yorumlar (1)
  1. Fintech kuruluşları Türkiye de yok gibi. Bizde paypal bile yasak. Öncelikle bddk nin açık bankacılık için düzenleme yapması lazım. Bu konuda malesef yavaş ilerliyoruz. Klarna gelecek Türkiye ye ama bakalım nasıl olacak.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri