Facebook Topluluk Standartları Tatbikat raporunu açıkladı

Rapora göre, şirket birçok olayda Facebook standartlarını tatbik etmeyi başarıyor ve topluluk ihlallerinin yüzde 90 ile yüzde 99 oranında kendiliğinden yakalayabiliyor.
Facebook Topluluk Standartları Tatbikat raporunu açıkladı

Bir süredir şeffaflık adımları atmaya çalışan Facebook, yeni Topluluk Standartları Tatbikat raporunu yayınladı. Raporda şirketin algoritmalarının ve moderatörlerinin, nefret söylemi, çevrimiçi zorbalık ve taciz gibi sayısız ihlali şikayetlerden önce yakalamayı başardığı görülüyor. 

Rapora göre, şirket birçok olayda Facebook standartlarını tatbik etmeyi başarıyor ve topluluk ihlallerinin yüzde 90 ile yüzde 99 oranında kendiliğinden yakalayabiliyor. Ancak iş zorbalığa geldiğinde Facebook sadece şikayet edilen 2.6 milyon taciz olayının yalnızca yüzde 14'ünü yakalayabiliyor. Nefret söyleminde ise şirketin şikayet edilen 4 milyon içeriğin yüzde 65.4'ünü işaretlediğini belirtelim. 

Sahte hesaplar ise en yaygın şekilde ihlal edilen topluluk standardı olarak öne çıkıyor. Facebook, bu yılın ilk çeyreğinde 2.19 milyar sahte hesap bulduğunu ve bunları sildiğini belirtiyor. Şirketin ilk çeyrekte tespit ettiği spam içerikleri ise 1.76 milyar civarında. 

Çocuk pornografisi ve şiddet içeriklerine baktığımızda şirketin çocuk çıplaklığı ya da cinselliği içeren 5.4 milyon içeriği ve 33.6 milyon şiddet içeriğini kaldırdığını görüyoruz. 

Facebook raporla birlikte Facebook moderasyonu ile ilgili Yale Law School'da düzenlenen bir panelin içeriğine de blogunda yer verdi. Panelde sunulan önerilerden de bahseden şirket, ilerleyen dönemde bu önerileri hayata geçirebilir. Öneriler arasında topluluk standartı tatbikatını desteleyen yeni metrikler ortaya koymak, Facebook kullanıcılarının ilke değişikliklerinden daha kolay haberdar olmasını sağlamak ve kullanıcıların Facebook ile fikir ayrılıklarını tespit etmek yer alıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.