YouTube'un telif hakkı moderasyonu sadece müzikleri değil müziklerde kullanılan "sample"ları da kapsıyor

Telif konusunda şikayet alan şarkının üreticisi tarafından yazılı bir izne sahip olan YouTuber, şarkının içinde kullanılan bir "sample" ın Warners'a ait olduğunu fark etti.
YouTube'un telif hakkı moderasyonu sadece müzikleri değil müziklerde kullanılan

Minecraft videoları ve mini belgeseller yayınlayan Mumbo Jumbo isimli YouTuber, videolarında kullanılan tüm müzikler kendisine ait olmasına rağmen 1800 telif şikayeti aldı. Kanalda 3 milyondan fazla abonesi bulunan YouTuber, bir hata olduğunu düşünerek bu durumu açıklığa kavuşturmak için Twitter üzerinden YouTube ekiplerine ulaşmaya çalıştı. 

Attığı tweette bu 1800 şikayete manuel olarak dönüş yapamayacağını dile getiren Mumbo Jumbo, sesini duyurmak için takipçilerinden retweet desteği istedi. 

Belli bir süre boyunca YouTube'un Twitter'daki destek hesabı TeamYouTube'dan geri dönüş alamayan Youtuber, sonunda sorunun kaynağını keşfetti. Mumbo Jumbo, telif konusunda şikayet alan şarkının üreticisi tarafından yazılı bir izne sahipti ancak şarkının içinde kullanılan bir "sample"  Warers'a aitti. Dolayısıyla Content ID botu bu sample'a yönelik uyarılarda bulunuyordu. 

Tüm bu maceranın kendisine ciddi bir ders olduğunu söyleyen YouTuber, bundan sonra videolarda kullandığı müziklerin tüm haklarının kendisine olmasına dikkat etmenin yanı sıra üreticilere müzikte kullandıkları sampleları da soracağını ifade etti. Hem içerik üreticiler hem de kullanıcılar bu olay sayesinde YouTube'un 100 milyon dolardan fazla yatırım yaptığı Content ID aracının ne kadar detaylı çalıştığını da görmüş oldu. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.