Türkiye, bireylerin finansal servisler için bilgisayardan yardım almaya en açık ülkelerden birisi

ING Grubu tarafından IPSOS araştırma şirketiyle birlikte online gerçekleştirilen finansal teknolojiler konulu araştırmanın sonuçları açıklandı.
Türkiye, bireylerin finansal servisler için bilgisayardan yardım almaya en açık ülkelerden birisi

ING Grubu tarafından IPSOS araştırma şirketiyle birlikte online gerçekleştirilen finansal teknolojiler konulu araştırmanın sonuçları açıklandı. 15 ülkede 14 binden fazla kişiyle yapılan araştırmaya göre Türkiye, bireylerin bütçe planlaması için bilgisayar programlarından yardım almaya en olumlu bakan ülkelerin başında geliyor.

3 kişiden 2'si bütçe düzenleyici bilgisayar programlarına olumlu bakıyor

ING Grubu’nun insanların mobil cihazlardan finansal yönetim davranışlarını daha iyi anlamlandırmak amacıyla sekiz yıldır yürüttüğü Mobil Bankacılık Araştırması’nın bu yılki özel teması fintech oldu. Araştırma Türkiye dahil olmak üzere 13 Avrupa ülkesinde, ayrıca ABD ve Avustralya’da 14 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın sonucuna göre Türkiye'nin, bireylerin bir bilgisayar programından harcama alışkanlıklarını iyileştirecek öneriler almaya en açık ülkelerin başında geldiği ortaya çıktı. Sonuç olarak, Türkiye’de her üç kişiden ikisi, bir bilgisayar programı aracılığıyla harcama alışkanlıklarının analiz edilip daha iyi bir bütçe planlaması için öneriler almaktan mutluluk duyacağını söylüyor.

Küçük ama önemli detay: Bilgisayarın kişiler adına işlem yapması istenmiyor

İnsanlar bilgisayar programı tabanlı kanallardan harcama alışkanlıkları ile ilgili tavsiye almaya olumlu baksalar da araştırma sonuçları, tüm dünyada bireylerin yeni teknolojilere adapte olmak için zamana ihtiyaç duyduğunu ve bu süreçte paralarının kontrolünü ellerinde tutmak istediklerini ortaya koyuyor. Türkiye’de yüzde 65’lik bir kesim bir bilgisayar programı aracılığıyla harcama alışkanlıklarının analiz edilip daha iyi bir bütçe planlaması için öneriler almaktan mutluluk duyacağını söylüyor. Ancak bilgisayarın kişiler adına yatırım işlemi yapması söz konusu olduğunda, bunu kabul edenlerin oranı yüzde 30’a geriliyor. Avrupa genelinde de durumun farklı olmadığını belirtelim. Zira Avrupa'da da tavsiye almaktan mutlu olacağını belirtenlerin oranı yüzde 38 olurken, bilgisayarların onlar adına işlem yapmasını isteyenlerin oranı yüzde 18’e düşüyor.

Araştırma sonuçlarına göre bireyler, bankalarının kendilerine en güncel teknolojik seçenekleri sunuyor olmasını bekliyorlar. “Bankalar en son teknolojileri müşterilerine sunmalı” diyenlerin oranı Avrupa genelinde yüzde 73, ABD’de ise yüzde 71 civarında seyrederken, Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 89’u, en güncel teknolojik ürün ve hizmetlerin bankası tarafından sunulmasını talep ediyor.

En güvenilir yöntem: İki faktörlü doğrulama

İki faktörlü doğrulama, bireylerin dijital işlemlerde en güvenilir buldukları güvenlik aracı olarak belirtiliyor. ABD ve Avrupa genelinde iki faktörlü doğrulamayı güvenli bulanların oranı sırasıyla yüzde 69 ve yüzde 70 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 79’a yükseliyor. Türkiye’de iki faktörlü doğrulama aracını sırasıyla, yüzde 72 ile parmak izi tanıma ve yüzde 71 ile şifre izliyor.

Görsel Kaynak: Deposit Photos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.