Twitter'da viral olan eşek şakası, hesapları kilitliyor

Twitter son zamanlarda viral bir eşek şakasıyla mücadele ediyor. Bir süredir platformda paylaşılan bir dizi tweette kullanıcılara Twitter'daki doğum tarihlerini 2007 olarak değiştirirlerse Twitter uygulamasındaki gizli renk temalarına ulaşabilecekleri söyleniyor.
Twitter'da viral olan eşek şakası, hesapları kilitliyor

Twitter son zamanlarda viral bir eşek şakasıyla mücadele ediyor. Bir süredir platformda paylaşılan bir dizi tweette kullanıcılara Twitter'daki doğum tarihlerini 2007 olarak değiştirirlerse Twitter uygulamasındaki gizli renk temalarına ulaşabilecekleri söyleniyor. Twitter'da viral olan bu eşek şakası o kadar ileri gitti ki sonunda şirket kullanıcıları bu şakaya katılmamaları için uyarmak zorunda kaldı.

Zira Twitter profilinizdeki doğum tarihini 2007 olarak değiştirdiğinizde Twitter hesabınız otomatik olarak kilitleniyor. Çünkü Twitter'da 13 yaşından küçüklerin hesap açması Twitter ilkelerine uygun değil. Doğum tarihinizi 2007 olarak değiştirdiğinizde 12 yaşında olduğunuzu beyan ettiğiniz için Twitter otomatik olarak hesabınızı kapatıyor.

Twitter destek hesabı üzerinden paylaştığı bir tweet ile kullanıcıları bu eşek şakasına karşı şu ifadelerle uyardı:

Bir eşek şakasının, insanlara yeni bir renk temasına erişmeleri için Twitter profillerindeki doğum günlerini 2007 olarak değiştirtmeye çalıştığını fark ettik. Lütfen bunu yapmayın. 13 yaşın altında olduğunuz için hesabınız kilitlenecektir.

Sonrasında ise hesabınızı açmak için sizi zorlu bir süreç bekliyor. Bu süreçte Twitter'a yaşınızın 13'ten büyük olduğunu ispatlamak için müşteri temsilcileriyle irtibata geçerek nüfus cüzdanınızın bir kopyasını göndermeniz gerekiyor.

Bu eşek şakasını içeren Tweetler sadece renk temasıyla sınırlı değil, bu kapsamda atılan Tweetlerde hesabınızın doğrulanacağı ya da "admin ayrıcalıkları" kazanacağınız da iddia ediliyor.

Bazı sosyal ağların platformlarına gizli özellikler eklediğini düşünürsek, ilk etapta son kullanıcıların bu eşek şakasına kanması olası görünüyor. Bu gizli özelliklere örnek vermek gerekirse Facebook'ta ay emojisi göndererek Messenger'daki Gece Modunu aktif etmeyi gösterebiliriz. Yine de kullanıcıların doğum tarihini 2007 olarak değiştirmeden önce kısa bir çıkarma işlemiyle bu eşek şakasını devre dışı bırakmakları mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.