Ücretsiz olarak dinleyebileceğiniz 11 online radyo istasyonu

Ücretsiz olarak dinleyebileceğiniz 11 online radyo istasyonu

Geleneksel yayıncılık yerini dijitale bırakırken, müzik dinleme alışkanlıkları da teknolojiyle birlikte farklı bir boyuta geçiyor. Düzenli olarak radyo dinlemiş, yanında düzinelerce kaset ve CD taşımış bir nesil olarak her ne kadar Spotify, Deezer, fizy gibi dijital müzik dinleme servisleri işimizi kolaylaştırsa da bazı eski alışkanlıklarımızdan vazgeçemediğimiz su götürmez bir gerçek.

Geçmişe dönüş çoğu zaman "moda" olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda da plak ve pikap satışları artıyor, CD'ler üretilmeye devam ediyor, hatta öyle ki sanatçılar günümüzde bile yeni albümlerinin kaset formatını satışa çıkarıyorlar. Son dönemde müzikal açıdan fiziksel ürünlerin ciddi anlamda rağbet gördüğünü söylemek de mümkün. Ancak istediğimiz her yerde, her zaman bunları dinleyebileceğimiz teknoloji artık pek de mevcut değil. Toplu taşımada ya da sokakta yürürken müzik dinlemek istediğimizde veya bir şeyler izlemek istediğimizde dijital çağın getirilerinden faydalanmamız gerekiyor. Ancak bunu bir noktada kırmayı başarabilen bir sektör var; radyo.

Radyo dinlemek, çağlardan beri insanların en önemli eğlenceleri arasında yer alıyor. Geçmişte çok daha farklı işlevlerde kullanılan radyolar şimdi ise daha çok keyif amaçlı müzik dinleme araçları olmanın ötesine geçmiyor. Teknolojiyle radyonun birleştiği noktada yer alan online radyolar da özellikle geniş bir kesimin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Biz de bu yazımızda ücretsiz olarak dinleyebileceğiniz 11 online radyo istasyonunu kaleme aldık. Yazıda geçen bazı radyo istasyonlarının karasal yayınlarının da bulunduğunu, ancak bununla beraber online dinlemeye açık olduklarını da belirtelim.

1- KEXP

ABD merkezli KEXP aslında bir üniversite radyosu. Seattle'da bulunan University of Washington radyosu olan KEXP'nin müzik profili ise oldukça alternatif. Merkezinin yer aldığı Seattle, birçok müzik severin de bileceği üzere "grunge" müzik türünün doğduğu yer olarak adlandırılıyor. Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains gibi grupların da ana vatanı olan şehirde çıkan KEXP, günümüzde ise ilk kurulduğu zamanlardan biraz daha farklı olarak alternatif seslere yer veriyor. Radyoda kimi zaman indie, kimi zaman lo-fi, kimi zaman da rock ağırlıklı sound'u duymak mümkün oluyor.

Web üzerinden online olarak dinleyebileceğiniz KEXP'yi mobil dinlemek ise biraz daha zor. Radyoya mobilden ulaşabilmek için TuneIn gibi radyo platformlarını kullanmanız gerekebiliyor. KEXP'nin bir YouTube kanalı olduğunu ve bu kanalda "Live Sessions" adı verilen canlı performanların bulunduğunu da belirtelim.

2- BBC

17'si bir arada diyebileceğimiz bir online radyo hizmeti de BBC'nin kendi web sitesinde karşımıza çıkıyor. BBC'nin İngiltere sayfasına girdiğinizde sitede "Stations" isimli bir bölüm bulunuyor ve buradan 17 farklı radyoya ulaşmak da mümkün oluyor. Özellikle alternatif müzik sevenlere hitap eden ve bir dönem BBC Radio 1'da yayınlanan John Peel Sessions'la birçok önemli müzisyenin ve müzik severin hayatında önemli bir yerde bulunan BBC radyoları, hemen hemen her yaştan ve her kesimden insana hitap edebilmeyi başarıyor. BBC radyolarının "Şu an ne dinlesem?" ya da "Yeni bir şeyler keşfetsem." diyenlerin buluşma noktası olacağını söylemek mümkün.

3- Radyo Eksen

Türkiye'de "alternatif müzik" dendiği zaman akla ilk gelen radyolardan biri olan Radyo Eksen, ülkemizde hem karasal hem de online olarak dinleyebileceğiniz radyolardan. Müziğe yıllarını vermiş birçok ismin radyocu olarak yer aldığı Radyo Eksen'de, Metallica'dan The War on Drugs'a, Talk Talk'tan Bruce Springsteen'a müzik dünyasına adını yazdırmış birçok ismi dinlemek mümkün olabiliyor. Radyo Eksen'i dinlemek için herhangi bir mobil uygulama bulunmadığını, online olarak web sitesine girmeniz gerektiğini de belirtelim.

4- Radyo Babylon

Dinlemenin en keyifli olduğu yerli radyolardan biri de Radyo Babylon. Etkinlik ve konser mekanı olan Babylon'un radyosu olan Radyo Babylon da mobil uygulaması olmayan, ancak hem karasal hem de online olarak web sitesi üzerinden dinlenebilen radyolardan. Program akışı gün içinde değişkenlik gösterse de Radyo Babylon'da genel olarak chill sound'ı duymanız mümkün oluyor. Üstelik web sitesi oldukça kullanışlı diyebiliriz. Zira radyoyu dinlemek için herhangi bir pop-up'a gerek duyulmadan karşınıza çıkan play tuşuna basmanız yeterli oluyor. Üstelik Radyo Babylon'da uzun ve can sıkıcı reklamlar da yer almadığı için tamamen müziğe odaklandığını söyleyebiliriz.

5- Açık Radyo

1995 yılında yayın hayatına başlayan Açık Radyo da tıpkı Radyo Eksen ve Radyo Babylon gibi hem karasalda hem de online'da olanlardan. Müzikten ziyade müziği bilmeye, öğrenmeye odaklı olan Açık Radyo gerçek anlamda her türden müzik dinleyicisine hitap ediyor. Yerli, yabancı, klasik, pop, soul, funk vb. dinlemek istediğiniz her türlü programı Açık Radyo'da bulabilmeniz mümkün. Radyonun programlarının da epey dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Müziğin sahne arkasında, müziğe yön veren isimlerin programcı olarak karşımıza çıktığı Açık Radyo'yu dinlemek için web sitesine girmeniz yeterli

6- Karnaval

Yurt dışında 17 radyoya sahip olan BBC'den sonra birinciliği bünyesinde 35 farklı tarzda radyoyu barındıran Karnaval'a veriyoruz. Zira Karnaval'ın web sitesine girdiğiniz zaman farklı müzik türlerinde, hatta müzik türünün de ötesinde çocuk ve komedi gibi seçenekleriyle 35 radyo istasyonu ile karşılaşıyorsunuz. Virgin, Metro, Joy gibi radyoların birçok türevini bulabildiğiniz Karnaval'da ister 90'lara dönüyorsunuz, isterseniz günümüzün en popüler şarkılarını dinleyebiliyorsunuz. Karasalda Türkiye'nin birçok şehrinden erişebileceğiniz frekanslara sahip olan radyoları dinlemek için tek yapmanız gereken Karnaval'ın web sitesine girip dinlemek istediğiniz radyoyu seçmek.

Üstelik Karnaval Radyo'nun App Store ve Google Play Store için mobil uygulamaları da mevcut.

7- Standart FM

İş yerinde yoğunluktan uzaklaşmak istediğinizde, eve gidip dinlemek için ayaklarınızı uzattığınızda ne dinleyeceğinizi düşünmeden arka planda bir şeyler çalmasını istiyorsanız hiç şüphesiz Standart FM'e göz atmalısınız. Standart FM'de gündüz durmaksızın bir müzik akışı varken, akşam saatlerinde de programları dinlemeniz mümkün oluyor. Alternatif müziği bolca duyabileceğiniz Standart FM kendini "FM dokulu tek internet radyosu" olarak tanımlıyor ve radyoyu dinledikçe bu tanımın doğru olduğuna kanaat getiriyorsunuz. Karasalda dinlemenin mümkün olmadığı Standart FM'e kendi web sitesi üzerinden ulaşabilir, radyoyu herhangi bir pop-up'la uğraşmadan alttaki çalma butonundan dinleyebilirisiniz.

8- Caz FM

Caz müziğin ülkemizde çok fazla alıcı bulamadığını söylesek yeridir. Her yıl "Caz Festivali" başlığı altında birçok festival gerçekleştiriliyor olsa da ülkemize getirdikleri isimlerin çoğu zaman caz türüyle yakından uzaktan ilgisi olmuyor. Lakin bu müzik türünün hakkını veren bazı mekanlar ve oluşumlar caz severleri mutlu etmeye yetiyor. Caz FM de bu platformlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Caz FM'i radyonun web sitesi üzerinden dinleyebilirsiniz.

Caz FM'in App Store için mobil uygulaması bulunduğunu da hatırlatalım.

9- Flow Radyo

Son dönemde oldukça popüler olan Hip-Hop müzik türünü odağına alan Flow Radyo da son zamanda müzik severlerin dikkatini çeken online radyolardan biri. Kendilerini "Hip Hop kültürünü ve elementlerini Türkiye'de tanıtmak, geliştirmek ve sürdürmek için kurulmuş bir internet radyosu" olarak tanımlayan Flow Radyo'da alternatif birçok programı bulmanız da mümkün. Flow Radyo'yu kendi web sitesi üzerinden dinleyebilirsiniz.

10- Türk Rap FM

Dünyada Hip-Hop, müzik türü olarak popüler olmaya devam ederken bunun ülkemizdeki yansıması da Türkçe Rap olarak karşımıza çıkıyor. 90'ların ortasından beri ciddi bir üretimin olduğu Türkçe Rap türünde yayın yapan özel bir radyo bulmaksa oldukça zor diyebiliriz. Yeniden eskiye hemen hemen her Türkçe Rap sanatçısına yer veren Türk Rap FM'i online olarak kendi internet sitesinden dinleyebilirsiniz.

11- PowerApp

Tıpkı Karnaval gibi Türkiye'nin birçok bölgesinde karasalda da dinleme şansı bulduğumuz radyoları barından bir platform da PowerApp. Power FM'in müzik kategorilerine göre ayrılmış 18 radyosunu barındıran PowerApp'in Türkçe, Pop, Yabancı, Deep, Lounge gibi radyoları mevcut. Bu radyoların hepsinin karasaldan dinlenemediğini de belirtelim. Ancak tüm radyoları dinlemek için PowerApp'in web sitesine girip istediğiniz radyoyu seçmek yeterli oluyor.

PowerApp'in App Store ve Google Play Store için mobil uygulamalarının bulunduğunu da hatırlatalım.

Görsel Kaynak: Deposit Photos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.