CES 2019'da karşımıza çıkan Google Asistan ürünleri

Bu haberimizde CES 2019 fuarında tanıtılan ve Google Asistan desteğine sahip olan ürünlere yakından bakacağız.
CES 2019'da karşımıza çıkan Google Asistan ürünleri

Günümüzün en önemli teknoloji fuarlarından olan Consumer Electronics Show, her yıl olduğu gibi 2019 yılında da karşımıza önemli teknolojiler çıkardı. Bildiğiniz gibi akıllı hoparlörlerden akıllı ekranlara kadar pek çok alanda kullanılabilen Google Asistan, Google'ın yapay zeka destekli sesli asistanı olarak hizmet veriyor. Bu listemizde ise CES 2019 fuarında tanıtılan ve Google Asistan desteğine sahip olan ürünlere yakından bakacağız.

Akıllı hoparlörler

Google Asistan'ın ve diğer yapay zeka destekli sesli asistanların en çok kullanıldığı alan olan akıllı hoparlörler CES 2019'da bolca karşımıza çıktı. CES 2019'da önemli bir lansman gerçekleştiren Sonos, yeni hoparlörleri için Google Asistan desteği sunacağını duyurdu.

Şu an için beta sürecinde olan Google Asistan entegrasyonu Sonos Beam ve Sonos One gibi ürünler için de kullanıma sunulacak. İlk olarak 2017 yılında tanıtılan Sonos One modelinin Alexa desteğine sahip olduğunu da belirtelim. Google Asistan desteğinin gelmesiyle birlikte Sonos One modeli aynı anda hem Alexa hem de Google Asistan desteğine sahip olmuş olacak.

Akıllı ekranlar

İlk olarak CES 2018'de karşımıza çıkmaya başlayan akıllı ekranlar, CES 2019'da yeni ürünlerle gelişimine devam etti. Özellikle yatak odaları için geliştirilen bir çözüm olan Lenovo'nun Smart Clock modeli, 4 inçlik bir ekrana sahip. Hava durumu, etkinlikler ve alarmlar gibi bilgileri görmenize olanak tanıyan Lenovo Smart Clock, Amazon Echo Spot modeli ile rakip konumda.

Adından da anlaşılabileceği gibi mutfak konusunda ürünler üreten KitchenAid, yeni bir akıllı ekran ile karşımıza çıktı. Google Asistan desteğine sahip olan KitchenAid'in akıllı ekranı sunduğu yemek tarifleri ile yemek yapmanızı kolaylaştırmayı hedefliyor.

Tıpkı KitchenAid'in akıllı ekranı gibi mutfağı hedefleyen başka bir ürün olan GE Kitchen Hub, 27 inçlik bir ekrana sahip. Android destekli büyük bir monitör gibi kullanılabilen GE Kitchen Hub, dokunmatik ekran özelliğine de sahip.

Soundbar ve televizyonlar

Sony ve LG gibi önemli televizyon üreticileri halihazırda televizyonlarında Google Asistan desteği sunuyorlar. Samsung ise CES 2019'a kadar kendi asistanı Bixby'i kullanıyordu. CES 2019'da yeni televizyon modellerinde Google Asistan desteği sunmaya başlayacağını duyuran Samsung, 2019 yılında sunacağı modellerde Google Asistan kullanacak. Televizyonların haricinde JBL, Klipsch ve LG gibi markaların Google Asistan destekli Soundbar modelleri tanıttıklarını da ekleyelim.

Araçlar için sesli asistanlar

Akıllı hoparlör ve telefonlar ile hayatımıza giren yapay zeka destekli akıllı asistanlar, 2019 yılında otomobillerimiz için de kullanıma sunuluyor. CES 2019'da tanıtılan JBL Link Drive ve Anker Roav Bolt modelleri Google Asistan desteğini otomobillere getiriyor. JBL Link Drive ve Anker Roav Bolt modelleri sayesinde aracınızdaki müziği ve navigasyonu kontrol etme gibi işlemleri Google Asistan aracılığı ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

Banyonuz için Google Asistan desteği geliyor

Kohler firması CES 2019'da banyonuzu baştan aşağıya akıllı hale getirebilecek pek çok ürün tanıttı. Numi 2.0 Intelligent Toilet modeli sadece Alexa desteğine sahipken, tanıtılan akıllı ayna modeli ise Google Asistan desteği ile ön plana çıkıyor. Kohler'in haricinde akıllı ayna tanıtan başka bir marka olan Capstone, Kohler'in modelinden farklı olarak aynasında dokunmatik ekran özelliği de sunuyor. CES 2019'da tanıtılan en ilginç ürünlerden biri ise Moen tarafından tanıtılan akıllı duş. Bu yıl itibariyle Google Asistan desteğine kavuşacak olan akıllı duş, sesinizle suyun sıcaklığını ayarlamanıza olanak tanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.