Tarihsel olayları animasyonlarla birleştiren bilgi bankası: The History of Everything

Çok taze bir uygulama olan "The History of Everything", dünya üzerinde Büyük Patlama'dan bu yana yaşanan belli başlı önemli olayları, tatlı grafiklerle detaylı bir şekilde kullanıcısına aktarıyor.
Tarihsel olayları animasyonlarla birleştiren bilgi bankası: The History of Everything

Dünya üzerinde milyarlarca yıldır birçok olay yaşanıyor ve bizler de bu olayların birçoğuna tanıklık ediyoruz. Geçmişte yaşadıklarımız bizi biz yaparken, aynı şekilde yeryüzü de benzer değişimlerden geçiyor ve her gün yeni olaylar yaşanmaya devam ediyor. Çok taze bir uygulama olan "The History of Everything" de bu konuda rehberlik görevini üstleniyor ve dünya üzerinde Büyük Patlama'dan bu yana yaşanan belli başlı önemli olayları, tatlı grafiklerle detaylı bir şekilde kullanıcısına aktarıyor.

Uygulamanın yaratıcısı olan 2Dimensions ekibinden Guido Rosso, yazdığı blog yazısında The History of Everything için üç aydır Google ile birlikte çalıştıklarını belirtiyor. Demo olmayan ve herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği bir uygulama yaratmak için büyük bir özveriyle çalıştıklarını bildiren Rosso, uygulamanın ana fikrinin ise bir YouTube videosu olduğunu söylüyor. Bahsi geçen Kurzgesagt'a ait videoda grafiklerle tarihi olaylar açıklanıyor, bu da The History of Everthing'in temelini oluşturuyor.

Hem iOS hem de Android cihazlarınız için ücretsiz olan The History of Everything'i kullanmak ise gerçekten çok kolay. Uygulama mağazasından cihazınıza indirdiğiniz uygulamayı kullanmak için herhangi bir üyelik gerekmiyor, direkt olarak Wikipedia gibi çalışan platform açık kaynak görevi görüyor.

The History of Everything'de olaylar "Birth of the Universe", "Life on Earth" ve "Common Era" olmak üzere üç ana kategoride işleniyor. İlk kategoride Dünya'nın, Güneş'in nasıl oluştuğu gibi bilgiler yer alırken ikinci kategoride insanlığın doğuşuna kadar olan sürece tanıklık ediyorsunuz. Üçüncü kategori ise savaşlar, kaşifler gibi bilgileri barındırıyor. Tüm olayları tatlı animasyonlarla bir zaman çizelgesinde gösteren The History of Everything, merak ettiğiniz olayın üzerine tıklayarak onun hakkında daha detaylı bilgi almanıza da olanak sağlıyor.

Bana kalırsa şu anda sistemde bulunan bilgiler epey eksik, aradığınız bilgilerin çoğunu bulamıyorsunuz ve mevcut bilgilerle idare etmek zorunda kalıyorsunuz. Buna rağmen grafikler o kadar güzel çalışıyor ki uygulamayı elinizden bırakamıyorsunuz. İlerleyen dönemde daha da geliştirilirse güzel bir bilgi kaynağı olabilecek The History of Everything'i App Store'dan ya da Google Play Store'dan indirebilirsiniz. Bu arada uygulamanın dil seçeneklerinin mevcut olmadığını ve bilgileri sadece İngilizce olarak okuyabileceğinizi de belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.