Waymo, Kaliforniya'da tamamen sürücüsüz otomobiller için izin aldı

Sürücüsüz otomobil projesi Waymo, Kaliforniya'da araç içinde hiç sürücü bulundurmadan halka açık yollarda sürüş yapmak için izin aldı.
Waymo, Kaliforniya'da tamamen sürücüsüz otomobiller için izin aldı

Google'ın çatı şirketi Alphabet'in otonom araç girişimi Waymo, Kaliforniya eyaletinde halka açık yollarda sürücüsüz otomobil testleri yapmak için izin aldı. Bugüne kadar pek çok otomobil firması Kaliforniya'dan resmi izinlerini almıştı ancak yapılan testlerin tümünde araç içerisinde gerektiğinde kontrolü alacak bir şöför bulundurmak zorunluydu. Waymo'nun aldığı yeni izin ise, araç içerisinde bir şöför olmadan da bu testleri yapmak yönünde alındı.

Bugün sadece Kaliforniya'da 60 farklı firmanın toplamda 300 farklı otonom otomobili plakalı olarak California'nın belli bölgelerinde sürücüsüz otomobil testlerini gerçekleştiriyor. Silikon Vadisini içerisinde bulunduran eyaletin bu testlere izin vermesi ve kucak açması, bu tarz sürücüsüz araçları en hızlı göreceklerin yine Kaliforniyalılar olmasına sebep olacak. Görüntüler pek alışılagelmişin dışında olsa da, dünya epey hızlı bir şekilde sürücüsüz otomobillerin varlığına alışacak gibi gözüküyor.

Mountain View, Sunnyvale, Los Altos, Los Altos Hills ve Palo Alto gibi bölgeler içerisinde Waymo araçları tamamen sürücüsüz olarak testlerini yapmaya devam edecek. Şehrin bu bölgesi, Silikon Vadisi'nin kalbi ve Waymo'nun merkezine de oldukça yakın. Bu sürücüsüz otomobiller için hız sınır ise saatte 65 mil olarak belirlenmiş, yani araçlar en fazla 100 km/h hıza çıkabiliyorlar.

Waymo sürücüsüz otomobilleri hayatımıza çok daha erken getirmek adına ciddi adımlar attı. Bunun yanı sıra, Kaliforniya'nın bu konuda sürücüsüz otomobillere verdiği destek, bugüne kadar büyük kazalarla karşılaşılmaması da bu işin daha hızlı ticarileşmeye başlamasına yardımcı olacak gibi gözüküyor. Son olarak Waymo'nun sürücüsüz olarak gerçekleştirdiği bu araç testlerinde 10 milyon mil yani 16 milyondan fazla kilometre yol yaptığın da belirtmek gerekiyor. Kısacası bu araçlar sürekli olarak teste tabi tutuluyor ve gerçek hayata nasıl uyum sağladığı yazılımlar aracılığıyla çok sıkı takip ediliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.