10 yaşındaki Google Chrome, yeni bir tasarıma kavuşuyor

Google yıl dönümü sebebiyle Chrome'a yenilenmiş bir tasarım ile birlikte daha güçlü bir çok amaçlı adres çubuğu dahil olmak üzere yeni özellikler ekliyor. 
10 yaşındaki Google Chrome, yeni bir tasarıma kavuşuyor

10 yıl önce lansmanı yapılan Google tarayıcısı Chrome, gelecek günlerde yeni bir tasarımla karşımıza çıkacak. Google yıl dönümü sebebiyle Chrome'a yenilenmiş bir tasarım ile birlikte daha güçlü bir çok amaçlı adres çubuğu dahil olmak üzere yeni özellikler ekliyor. Yeni tasarım, yuvarlak şekilleri ve sekmeleri, yeni bir renk paletini ve güncellenmiş simgeleri içeriyor.

Google, bu yeni kullanıcı arayüzünü eklemek ve adres çubuğundaki komut, menü ve URL'leri yeni tasarıma uyacak şekilde değiştirmek için tüm Chrome'u güncelliyor. Bunun da tarayıcı büyük bir revizyon olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yeni yuvarlatılmış sekmeler için belki de Chrome'a dair en fazla göze çarpan tasarım değişikliği diyebiliriz. Bu yenilik, Chrome'u yıllardır mevcut olan yamuk şekilli sekmelerden uzaklaştırıyor. Chrome'un yeni sekmeleri, ilk bakışta aranılanı bulmanın daha kolay olması için tasarlandı. Bu da tarayıcılarında çok fazla sekmenin açık olmasını isteyenler için yararlı olacak.

Google ayrıca, sonuçların yanıtlarını doğrudan yeni bir sekme açmadan arama çubuğunda gösterecek yeni bir özelliğe de sahip olacak. Ünlüler, spor etkinlikleri ve hava durumu ile ilgili bilgiler, adres çubuğunda otomatik olarak görünecek ve kullanıcılar, açık bir sekme bulmak veya herhangi bir sekme açmak için adres çubuğunu kullanabilecekler.

Geliştirilmiş şifre yöneticisi aktif ediliyor

Google, otomatik doldurmanın Chrome'da nasıl çalıştığı konusunda bazı değişiklikler yapıyor. En yeni sürüm olan Chrome 69, şifreleri, adresleri ve kredi kartı numaralarını formlara daha doğru bir şekilde girecek ve bu bilgileri bir Google Hesabı'nda saklayacak. Chrome'da ayrıca kayıt olduğunuz siteler için otomatik olarak güçlü bir şifre oluşturacak ve önerecek geliştirilmiş bir şifre yöneticisi bulunacak. Chrome daha sonra bu şifreyi depolayacak ve hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabilir hale getirecek. Yeni Chrome tasarımı, masaüstü bilgisayarlarda ve Mac'te, iOS ve Android için de Chrome'un mobil sürümlerinde bulunacak.

Bunların yanında Google'ın, Chrome'un 10. yılı için meşhur dinozor oyunu Dino Game Easter Egg'e de yeni bir düzenleme getirdiğini de belirtelim.

Google ayrıca önümüzdeki 10 yıl içinde Chrome'un neye benzeyebileceğine de işaret ediyor. Google'ın kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım sitelerini tespit etmek için makine öğrenimini Chrome'a ​​entegre etme ve şirketin yapay zeka yardımıyla tarayıcısını daha da akıllı hale getirme gibi planları bulunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.