Google, geniş çaplı algoritma değişikliğini doğruladı
Dijital

Google, geniş çaplı algoritma değişikliğini doğruladı

Son zamanlarda sitenizin organik trafiğinde olumlu veya olumsuz ciddi değişimler olduğunu farkettiyseniz bunun nedeni Google'ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı geniş çaplı algoritma değişikliği olduğunu bilmelisiniz. Google, bu konuda şimdilik yapabileceğiniz yok dese de bu konuda önemli olan doğrulamış olması. En azından önceden yapılan geniş çaplı algoritma değişikliklerinin tamamınını doğrulamamıştı.

Ağustos ayı başında trafiklerin çok düştüğünü farkeden bir grup site sahibinin paylaşımları sonunda Google resmi duyuru Twitter'dan yaptı. Her yıl birkaç büyük güncelleme olduğu halde Google bunları doğrulamaya pek sıcak bakmıyordu. Bu nedenle bu doğrulamanın önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan paylaşımda geçtiğimiz Mart ayında geliştiricilerine yönelik tavsiyelerinin değişmediğini belirtiyorlar. Mart ayında yapılan paylaşım ise şöyleydi:

Her gün Google arama sonuçlarını iyileştirmek için bir veya daha fazla güncelleme yayınlıyoruz. Bazıları belirli gelişmelere odaklanır. Bazıları ise geniş çaplı değişiklikler olur. Geçtiğimiz hafta geniş çaplı bir güncelleme yayınladık. Bunları rutin olarak yılda birkaç defa yapıyoruz.

Her güncellemede olduğu gibi bazı siteler trafik kaybederken bazıları trafik kazanacaktır. Artık daha az trafik alan sayfaların yanlış yaptığı bir nokta olmadığını söyleyebiliriz. Yapılan değişikliklerle eskiden daha az ödüllendirilen sayfalar öne çıktığı için bu değişimler olacaktır.

Daha az trafik alan sayfaları düzeltmek gibi bir ihtimal yok diyebiliriz. Yapmanız gereken şey iyi içerikler üretmeye devam etmek. Belki de ilerleyen güncellemelerde bu sayfalar tekrar ödüllendirilebilir.

Sonuç olarak Google, büyük algoritma değişikliklerinde site yöneticilerinin -eğer gerçekten yanlış yaptıklarını bildikleri bir şeyler yoksa- düzeltmek için pek fazla yapabilecekleri bir şey olmadığını belirtiyor. Yapılması gereken şey siteleri düzenli olarak iyileştirmeye devam etmek ve tabi ki her zaman olduğu gibi harika içerikler üretmeye devam etmek. Google'ın algoritma değişiklikleri devam edeceği için iyi içerik üretmekten başka sürdürülebilir bir seçenek görünmüyor gibi.

Yorumlar (3)
 1. Google her yıl bu şekilde geniş çapta güncelleme yayınlıyor artık. Bu güncellemede de hem site içi hem de site dışı faktörler geniş çaplı olarak incelenmiş ve algoritma neticesinde sıralama değişiklikleri olmuş görünüyor. Her şeyden önce site içi SEO konusunda tam performans sağlanmalı ve mobile öncelik verilmeli. Artık site dışı çalışma yapmadan, kaliteli ve düzenli içerik üreterek de üst sıralara çıkmak mümkün.

  Sayfa açılış hızı da bu güncellemeye yine dahil edilmiş gibi görünüyor. Uzun sürede yüklenen hantal sayfaların sıralamaları düşmüş görünüyor. Genel olarak baktığımızda, Türkiye ve tüm dünyada, içerik tabanlı sitelerin büyük düşüşler veya yükselişler sağladığını görüyoruz.

  Sadece Google için tasarlanan, yapılan siteler, oluşturulan stratejiler çoktan geride kaldı. Çok akıllı bir algoritma mevcut ve bunu yılda iki üç kez değil aslında her gün yayınlıyor.

  Kullanıcıları düşünmek, kaliteli içerik üretmek asıl nokta, bunu da her zaman her yerde duyabilirsiniz. Duymaya da devam edeceksiniz.

 2. İyi güzel ama Google zaten ne zaman çekirdek algoritmasında değişiklik yapsa bunu kabul ediyor.

 3. Her güncellemede olduğu gibi bazı siteler trafik kazanıyor bazıları ise kaybediyor.Sadece Google için yapılmış olan siteler, oluşturulan stratejiler oldukça geride kaldı.

  Google her yıl bu şekilde geniş çapta güncelleme yayınlamaktadır