Facebook Dating yeni bir uygulama değil özellik olarak sunulacak

Facebook Dating yeni bir uygulama değil özellik olarak sunulacak

Facebook'un F8'de tanıttığı Tinder benzeri arkadaşlık ürünü FaceDate‘in ayrı bir uygulama olarak piyasaya sürülmeyeceği ortaya çıktı. Facebook Dating, Facebook'un ana uygulaması içinde bir özellik olarak konumlanacak.

Anasayfada bulunan bir çok özelliğin yanında yer alacak olan Facebook Dating, henüz herkese açılmaya hazır değil. Ancak şirket çalışanları, özelliği şirket bünyesinde test etmeye başladı. Facebook, çalışanlarına bu özelliği iş arkadaşlarıyla flört etmek için kullanmamaları gerektiğini de belirtti.

Facebook'un "Dating" özellikleri en son geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen F8'de kullanıcılar ile paylaşılmıştı. Özellik kapsamındaki yeni görselleri ise Jane Manchun Wong'un Facebook uygulamasının kodundan aldığı ekran alıntıları sayesinde görebiliyoruz. Ortaya çıkan görseller, Facebook Dating'in tek gecelik ilişkilere ya da geçici flötlere değil, ciddi ilişkiler kurulmasına odaklandığını gösteriyor. Hatırlarsanız şirket F8'de bu yeni ürünü tanıtırken “sadece ciddi ilişkiler için” ibaresini kullanmıştı.

Facebook Dating özelliğini aktive ettikten sonra, sadece bu özelliği aktive etmiş olan diğer kullanıcılar tarafından görüleceksiniz. Aynı zamanda bu bu konuda Haber Kaynağı'nda bir paylaşım yapılmayacağını da belirtelim. Üstelik arkadaşlarınız sizi bu alanda görüp göremeyeceğine de siz karar veriyorsunuz.

Oluşturulan Dating profilleri non-binary ve transgender seçeneklerine de sahip. Dating özelliğiyle birlikte etkinlikler ve Gruplar özelliğini de kullanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Facebook'un, sizin hakkınızıda topladığı veriler ışığında potansiyel olarak uyuşabileceğiniz kişileri aratabilmeniz de mümkün. Eğer iki kişi karşılıklı olarak birbirine ilgi duyuyorsa, Messenger ve WhatsApp üzerinden de yazışabiliyor.

Tüm bu bahsettiğimiz özelliklerin yanı sıra Facebook, ilgi duyduğunuz kişileri belirtmenize bir sınır getiriyor. Böylece şirket spam benzeri davranışların önüne geçerken, önüne gelen kişileri onaylayanları da platformun dışında bırakmış oluyor. Bu arada Dating üzerinden engellediğiniz birini aynı zamanda Facebook'tan da engellemeniz gerektiğini belirtelim. Aksi halde engelleme işlemi sonuca ulaşmıyor.

Şimdilik Facebook'un premium Dating özellikleri için ücretli bir abonelik modeli oluşturma planı yok. Üstelik şu an için Dating kapsamında reklam gösterimi de söz konusu değil. Ancak şirket reklam gösterimini ilerleyen zamanlarda göz önünde bulundurabilir.

Son olarak bu özellikten 18 yaş ve üzerinde olan ve ABD yasalarına göre yetişkin olarak kabul gören kullanıcıların faydalanabileceğini belirtelim.

Facebook'un Dating'i kendi başına bir uygulama olarak tasarlamaması aslında yeni gireceği "online dating" pazarında temkinli adımlar attığını gösteriyor. Genç kitleyi elinde tutmakta zorlanan Facebook'un bu özelliği ciddi ilişkiler özelinde konumlandırması ise ikinci bahar yaşamak isteyen ebeveynleri hali hazırda güvendikleri bir platformda şanslarını denemeye itebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.