Apple, Çin'deki güneş enerjisi çiftlikleri için 300 milyon dolarlık fon oluşturuyor

Apple, Çin'deki güneş enerjisi çiftlikleri için 300 milyon dolarlık fon oluşturuyor

Apple, parça tedarikçilerinin mağazalarında ve genel merkezlerinde tamamen yenilenebilir enerji kullanmasını istiyor. Şirket bu nedenle, Çin'de yeni güneş ve rüzgar projelerine yatırım yapacak tedarikçileriyle birlikte 300 milyon dolarlık bir fon yatırımı oluşturuyor.

Apple tarafından oluşturulan ve Çin Temiz Enerji Fonu olarak adlandırılan fonun, Deutsche Bank'ın varlık yönetimi kolu olan DWS Group tarafından yönetileceğini de belirtelim.

Apple bu fonla, Çin'deki güneş enerjisi ve rüzgar çiftliklerinin genişlemesine ve faaliyetlerini artırmasına yardımcı olacak. iPhone üreticisi, önümüzdeki dört yıl içinde Çin'deki yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapacak 300 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturmak için 10 adet tedarikçi tedarikçisiyle işbirliği yaptı. Bu fonun oluşturulmasındaki ana fikir, fonun yeni enerji üreticilerine yatırım yapabilmesi, böylece Apple'ın parçalarını üreten firmaların da yenilenebilir enerji kaynaklarına daha iyi erişebilmeleri. Apple'ın tedarikçilerinin çoğunun Çin'de bulunduğunun da altını çizelim.

Apple, 300 milyon dolarlık fonun ne kadarının kasasından geldiğini ve 10 tedarikçisinin ne kadar katkıda bulunacağını ise belirtmedi. Şirket, fonun şu anda mevcut olmayan yeni yenilenebilir enerji projeleri geliştirmesine yardımcı olabileceğini umuyor. Apple, yatırım yaptığı projelerin 1 gigawatt'tan fazla yenilenebilir enerjiye sahip olacağını söyledi.

Fonun oluşturulma nedeninin bir kısmının Apple için çalışan küçük şirketlerin temiz enerji bulmasına yardım etmek olduğunu da söyleyebiliriz.

Fona yatırım yapan diğer tedarikçiler ise şu isimler oldu; Catcher Technology, Compal Electronics, Corning Incorporated, Golden Arrow, Jabil, Luxshare-ICT, Pegatron, Solvay, Sunway Communication ve Wistron.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.