IBM ve ABD Enerji Bakanlığı, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını piyasaya sürecek

IBM ve ABD Enerji Bakanlığı, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını piyasaya sürecek

IBM ve ABD Enerji Bakanlığı'na ait Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, bakanlığın yeni süper bilgisayarı Summit'i tanıttı. IBM'in “en güçlü ve akıllı bilimsel süper bilgisayar" tanımladığı Summit, performansının zirversindeyken saniyede 200,000 trilyon hesaplama kapasitesiyle öne çıkıyor.

Bu performansın Summit'i, en iyi 500 süper bilgisayar sıralamasında zirveye taşıyacağını belirtelim. Bu ay başında yayınlanacak olan yeni sıralama listesinde Summit'i görülmesinin yanı sıra 2012 yılından beri ilk defa ABD merkezli bir süper bilgisayar sıranın başında yer alacak.

Summit, iki 22 çekirdekli IBM Power 9 çipiyle 4,608 işlem gücüne ve 6 Nvidia Tesla V100 GPU'ya sahip. Summit'in toplam 10 petabaytlık hafızaya sahip oldğunu da belirtelim. Bilgisayarda bulunan Nvidia GPU'ları düşündüğümüzde bütün bu sistemin makine öğrenmesi ve derin öğrenme uygulamaları için kullanılacağını söylemek mümkün. Summit bu özelliklerin yanı sıra Oak Ridge'de gerçekleşen enerji araştırmaları için kullanılmak üzere yüksek performansa sahip işlemleri de gerçekleştirebilecek.

Summit'in ana üreticisi IBM, ancak şirket bu yeni makineyi inşa ederken Nvidia, RedHat  ve InfiniBand ile işbirliği yaptı. Şirketin bu süreçte  Mellanox'taki ağ uzmanlarıyla çalıştığını da söyleyelim. IBM'in Summit'in dışında DEO için ürettiği bir tane daha yeni nesil bilgisayarı bulunuyor. Sierra ismindeki diğer bilgisayara ise Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ev sahipliği yapıyor. Bu yıl çevrim içi olması beklenen Sierra, 125 petaflop ile Summit'ten daha az güce sahip. Ancak bu iki bilgisayarın da ABD Enerji Bakanlığı'nda bulunan diğer bilgisayarlardan çok daha güçlü olduğunu söylemek mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.