Apple, GDPR'a uyum sağlamak için oluşturduğu yeni gizlilik portalını tanıttı

Apple, GDPR'a uyum sağlamak için oluşturduğu yeni gizlilik portalını tanıttı

Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi'nin yürürlüğe girmesine günler kalmışken Apple, bu yönetmeliğe uyum sağlamak için oluşturduğu yeni gizlilik portalını tanıttı. Apple Kimliği ile giriş yapılabilen portalda müşteriler, Apple'da hangi verilerinin tutulduğunu görebiliyor ve  portal üzerinden kişisel verilerinin hepsini görebilmek için erişim isteğinde bulunabiliyor.

Portal üzerinden giriş yapma geçmişi, rehber, takvim, notlar, fotoğraflar ve belgeler verilerine erişim talebinde bulunulabiliyor.  Bunun yanı sıra Apple Music, App Store, iTunes ve Apple Care hizmetlerindeki verilere de erişilebiliyor. Seçilen veri kayıtlarına göre Apple'ın verileri toplaması 2 hafta kadar sürebiliyor. Şirket, bu iki haftanın sonunda ise verinin silineceğini ifade ediyor.

Eğer ilk başta tüm verilerinizi indirmek istemiyorsanız, sadece indirmek istediğiniz verileri başlıklarına göre seçmeniz de mümkün. Ancak her bir başlıkla tek tek uğraşmak yerine "Hepsini Seç" kısmına basarak tüm verilerinizi işaretleyebileceğinizi de belirtelim. iCloud Photos, Mail ve Drive başlıklarının ayrıca listelenmesinin sebebi ise bu alanda bulunan verilerin daha büyük boyutlarda olma ihtimali.

Apple, portalda kullanıcıların 25 GB'a kadar çıkabilen veya daha küçük parçalara ayrılabilen veri indirme boyutlarını seçmelerine de olanak tanıyor. Verilerin boyutunu seçtikten sonra erişim talebini de kolayca gönderebiliyorsunuz. Veriler indirmeye hazır olduğunda ise Apple size bir e-posta göndererek durumu bildiriyor. İndirilen veriler standart veri formatlarında olduğu için bu verileri başka platformlara da kolayca taşımanız mümkün.

Şirket, portalda kullanıcıların verilerini doğrulamasına da imkan tanıyor. Apple'ın Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi'ne uyum sağlaması sonucunda kullanıcılar, hesaplarını devre dışı bırakma ve tüm bilgileri silme seçeneklerine de sahip.

Hesabı devre dışı bırakma seçeneğini tercih eden kullanıcılar, hesaplarını geçici bir süre için kullanılamaz hale getiriyor. Bu işlemin ardından rehber, FaceTime ya da iTunes satın almaları gibi hesapla ilişkili olan tüm veriler ise erişime kapanıyor. Apple'ın gizlilik portalı, şu anda Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerde, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de aktif. Ancak Apple, bu yılın sonlarına doğru dünyanın geri kalan bölgelerinde de bu portalı yayınlamayı planladığını ifade ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.