Spotify'da viral listelere girmek bu kadar kolay mı?
Dijital

Spotify'da viral listelere girmek bu kadar kolay mı?

Spotify'da her türden dinleyiciye hitap eden binlerce çalma listesi bulunuyor. Bazen sırf  "arkada çalsın" diyerek bu listeleri dinliyoruz, kimi zaman da yeni çıkanları merak ettiğimiz için çalma listelerine dadanıyoruz. Bu listeler arasında en popüler olanlar, hiç şüphesiz her hafta yenilenen viral listeler oluyor.

Ülkelere göre değişiklik gösteren viral listelere göz atarken Türkiye'de bu hafta neler varmış dedik ve "Türkiye Viral 50" isimli listeye göz attık. Karşımıza çıkan ilk şarkıya baktığımızda ise "Spotify'ın işleyişinde neler oluyor?" sorusu aklımızı kurcalamaya başladı.

YouTube'da birçok videonun altına yorum olarak yazılan "Enes Abi Anamı ***" cümlesi, Carry Potter tarafından şarkı olarak yorumlanmış ve bu şarkı da Türkiye Viral 50'nin ilk şarkısı olmayı başarmış görünüyor. Bu arada hemen belirtelim; Carry Potter da YouTube'da 200 binden fazla takipçisi olan bir fenomen. Peki, böyle bir şarkı Türkiye'de en çok dinlenen listelerden birine, hem de ilk sıradan, girmeyi nasıl başardı? Herhangi bir prodüktörle çalışmayan bu isim, üstelik sanat değeri taşımayan bu şarkı, Viral 50 listesinde nasıl kendine yer buldu?

Bu konuda Spotify'ın bir açığı var mı, yoksa insanlar gerçekten bu şarkıları ayıla bayıla dinliyorlar mı, merak içindeyiz. Eğer kullanıcılar merak içinde bu şarkıyı dinliyorsa popüler kültürün yarattığı şarkıcıların bile yakın zamanda ülkemizde bambaşka bir hale dönüşeceğini öngörebiliriz. Bu arada belirtelim global listelerde böyle bir durumla karşı karşıya kalmadık.

Yorumlar (9)
 1. Twitter troller tarafından sürekli suistimal ediliyor, instagram kesfet kısmı inanılmaz suistimal ediliyor, birkaç youtube fenomeni hariç durum içler acısı nedense Türk halkı olarak hack, açık falan demeyelimde suistimal etmeyi iyi biliyoruz. Spotify içinde durum bu şekilde suistimal etmenin bir yolu bulunmuştur diye düşünüyorum.

 2. Mete Lanper Mete Lanper

  yeni nesil bomba gibi geliyor

 3. viral50 dinleyicisi olarak bir suredir rahatsız olmuş olduğum ve spotifya da durumu bildirdiğim durumdan

  sizinde rahatsızlık duymanız yalnız olmadığımı hissettirdi. bu saçmalığın bir an önce son bulmasını dilerken bu durum un nasıl oluştuğunu ben de sizin gibi merak ediyorum.

 4. Sonuçta viral mi? Evet, viral... Curated listeler zaten Spotify'ın her noktasında bulunabiliyor. Viral listesi bunlardan farklı olarak, niteliği ne olursa olsun son zamanlarda en çok dinlenenleri yansıtıyor. 236 binlik bir Youtube kanalına sahip bu şahıs. Listelerde çıkması bu rakamı düşündüğümüz zaman çok normal. Bu küfürlü şarkı olur, süper saçma bir şarkı olur ne fark eder. Eğer viralse viraldir.

  "Yeni nesil çok rererö" gibi laflar gelecek mi diye baktım yorumlara hakikaten gelmiş. Sanki önceki nesiller süperdi bundan dolayı ülke olarak çok iyi seviyelerdeyiz, harika insanlar tarafından yönetiliyoruz. Te allam...

 5. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Liste spotifydan kaldırılmış sanırım, aratıldığında çıkmıyor. Viral 50 Turkey adında 100 takipçisi olan başka bir listede yine birinci sırada

  1. Listeye Spotify arama çubuğundan ulaşılmıyor. Uygulamada öncelikli olarak "Gözat" kısmına, akabinde "Listeler" kısmına tıklarsanız listeye ulaşabilirsiniz.

 6. Erol Muska Erol Muska

  12 yaşlarında olan gençliğe teşekküre edelim anne babalar çocuk yetiştirme işini youtube'a bırakırsa ortaya böyle bir sonuç çıkar kimse şaşırmasın, algoritma doğru milyonlarca çocuk böyle manasız şeyler izliyor, dinliyor.

 7. Benzer bir durum hakkında geçenlerde okumuşdum.

  Sanırım Spotify-da suistimal yapmaya müsait bir durum var galiba - http://www.novinite.com/articles/188196/Bulgarian+Used+Fake+Spotify+Playlists+to+Make+Money

 8. Cüneyt Cüneyt

  Spotify'a yaş sınırı gelmesi gerekiyor, Ayriyeten şarkıların belirli kişiler tarafından onaylanıp öyle sunulması lazım diye düşünüyorum. Yazık ki gençlik bu tarz şeyleri çok beğeniyor.