Avukatlarla kullanıcıları ortak platformda buluşturan girişim: AvAraBul

Avukatlarla kullanıcıları ortak platformda buluşturan girişim: AvAraBul

Birçok insan, günlük hayatta yaşadığı hukuki sorunların çözümü için eşe, dosta danışıyor; cevapları gerçekten güvenilir olup olmadığı bilinmeyen web sitelerinde arıyor, en olmadı hiç tanımadığı bir avukatın kapısını çalıyor. Taze bir girişim olan AvAraBul ise bu sıkıntıların önüne geçmeyi hedefliyor.

Avukatlar ile onlara danışmak isteyen kullanıcıları buluşturan platform AvAraBul, kısaca "hukuk iletişim platformu" olarak tanımlanıyor. Girişimin web sitesi değil, uygulama olduğunun öncelikli olarak altını çizelim. Uygulamayı telefonunuza indirdiğinizde isterseniz e-posta adresinizle, isterseniz de Facebook hesabınızla sisteme giriş yapabiliyorsunuz; lakin giriş yaptığınızda direkt olarak "onaylı kullanıcı" olamıyorsunuz. Bunun için gerekli bilgileri sağlamış olmanız gerekiyor. Üyeliğiniz onaylandıktan sonra sisteme kayıtlı olan avukatları sorununuzun ne olduğuna göre filtreleyebiliyorsunuz. Daha sonra, avukatların kendi belirlediği dakikalık ücretlere göre istediğiniz kişiyle iletişim kurabiliyorsunuz. İletişim sadece telefon üzerinden yapılmak zorunda da değil, o anda fiziksel olarak bir avukata ihtiyacınız olduğunda, uygun olan avukatı "konuma çağır" seçeneği ile avukatın talep ettiği ücreti de vererek yanınıza çağırabiliyorsunuz.

AvAraBul'un sistemine kayıtlı avukatların da avukat olduklarını kanıtlayan belgeleri sunması gerekiyor. Kısacası "ben avukatım" diyen herkes sistemde kendine yer bulamıyor, bu da sistemin güvenilirliği hakkında kullanıcıya ipucu veriyor. Avukatların listelendiği kısımda, hangi baroya bağlı olduklarını da görebiliyorsunuz.

AvAraBul legal olarak faaliyet gösteriyor

Söz konusu hukuk olunca akla takılan sorulardan biri de "Sistem legal mi?" oluyor. Sorunun detaylarına geçmeden önce hemen cevap verelim, AvAraBul tamamen yasal olarak faaliyet gösteriyor. AvAraBul uygulaması, Avukatlık Kanunu’nda yer alan Reklam Yasağı, Haksız Rekabet ve Avukatlık Etik Kuralları’na bağlı olarak, aynı zamanda da Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği Madde 9’da tarif edilen Sanal Ofis kavramına uyumlu olarak tasarlandı.

Avukatlar da tıpkı kullanıcılar gibi kendi istekleri ile uygulamada hesap oluşturuyorlar ve kendi profilleri dahilinde hukuki hizmet vermek istedikleri ilgi alanlarını ve verecekleri hukuki hizmetin bedelini kendileri belirliyorlar.Kullanıcılar ise danışmak istedikleri ilgi alanı dahilinde, herhangi bir il/ilçede, kendi bütçelerine en uygun avukatı seçerek hukuki danışmanlık hizmeti alabiliyorlar.

Uygulama marketlerinde yerini aldıktan 48 saat sonra 500 kullanıcıya ulaşan girişimde, yaklaşık 500 avukat, 1000 kullanıcı ile toplam 1500 kayıtlı kullanıcı bulunuyor. AvAraBul'un gelir modeli ise kullanıcının kendi seçeceği avukattan hukuki hizmet alması neticesinde kullanıcıdan iletişim hizmet bedeli alınması şeklinde gerçekleştiriliyor.

Uygulamada telefonla iletişimin yanında görüntülü arama seçeneği de bulunuyor. Ayrıca avukatları bulundukları konuma göre harita üzerinde görüntüleyebilme ve ortak belirleyecekleri bir konumda yüz yüze görüşmelerine olanak verecek konum servisleri de uygulamanın kullanıcıya sunduğu özellikler arasında yer alıyor. Para transferleri için iyzico entegrasyonunu kullanan platformda, internet bağlantı hızının düşük olduğu durumlarda kullanılabilecek "call forwarding" özelliği de yer alıyor. Ayrıca avukatların diledikleri zaman hizmet vermelerine olanak sağlayacak çevrimiçi/çevrimdışı olabilme özelliği sistemde mevcut.

Özgün Balkanay, Aziz Erol, Levent Yıldız, İlona Levi ve Mutlu Ceren Cangöz tarafından kurulan AvAraBul uygulamasının, önümüzdeki seçim dönemine özel çalışmalar yapacağını da belirtelim.

Uygulamanın uluslararası pazardaki rakipleri arasında, Amerika'da Avvo ve Rocket Lawyer, İngiltere’de Lexoo ve Almanya’da Jurato bulunurken, ülkede herhangi bir muadili bulunmuyor.

Henüz herhangi bir yatırım almayan ve gelecek dönemde globalde de hizmet vermeyi hedefleyen AvAraBul'u iOS cihazlarınız için App Store'dan, Android cihazlarınız için Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.