Artık Instagram verilerinizin de bir kopyasını indirebileceksiniz

Artık Instagram verilerinizin de bir kopyasını indirebileceksiniz

Facebook'tan sonra Instagram da veri taşınabilirdiği aracını yayınlamaya karar verdi. Tıpkı Facebook ayarlarında yer alan "Facebook verilerinin kopyasını indir" seçeneğinde olduğu gibi bu araç da kullanıcıların paylaştıkları her şeyin kopyasını almasını sağlıyor. Instagram'ın bu yeni çıkaracağı araçla ilgili basına sızan gelişmeleri doğruladığını da belirtelim.

Bu araç sayesinde Instagram kullanıcıları platformda ne kadar veri paylaştıklarını görüntüleyebilir. Aynı zamanda Facebook bu aracın yayınlanmasıyla beraber Instagram platformunda veri gizliliği alanında Avrupa'da uygulamaya girecek olan Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi’ne (GDPR), de uyum sağlamış olacak.

Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi’nde tüm verilerin taşınabilir olması maddesini içeriyor. Aynı zamanda kanunda kullanıcının isteği doğrultusunda şirketlerin bu verileri silmesini de şart koşuyor. Facebook CEO'su Zuckerberg, dün mecliste verdiği ifade esnasında şirketin Avrupa'da GDPR'a uyum sağlayacağını ifade etti. Zuckerberg aynı zamanda kanun henüz ABD'de geçerli olmamasına rağmen bu uyumu ABD konumunda da sürdüreceğini belirtti.

Bir Instagram sözcüsü ise bu yeni araçla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Yeni bir veri taşınabilirliği aracı oluşturuyoruz. Yakında; fotoğraflarınız, videolarınız ve mesajlarınız dahil olmak üzere Instagram'da paylaştığınız her şeyin bir kopyasını indirebileceksiniz.

Facebook CEO'su Zuckerberg, meclise ifade vermeye girmeden önce, ifadesini yazılı olarak herkese açık bir şekilde paylaşmıştı. Önceki yazılarımızda ifade de yer alan eksikliklere dikkat çekerek meclisin Facebook'un veri satmaya yönelik iş modeli ve Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi uyumuna dair hareket edebileceğini söylemiştik. Meclis'te yaşanan sorguların tam olarak bu iki konu üzerine yoğunlaşması, Facebook'ta ciddi düzenlemelerin kapısını aralıyor. Şimdiye kadar Zuckerberg söylemleri ve eylemleriyle Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi'ne uyum gösterse de konu iş modelinin değiştirmeye geldiğinde sessizliğini koruyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.