Yerli elektrikli bisiklet paylaşım girişimi Bizero'nun 100 kilometre menzillli bisikleti: Bizero II

Yerli elektrikli bisiklet paylaşım girişimi Bizero'nun 100 kilometre menzillli bisikleti: Bizero II

Özellikle Çin'de oldukça popüler olan elektrikli bisiklet paylaşımı konusuna odaklanan yerli bir girişim olarak karşımıza çıkan Bizero'dan daha önce sizlere bahsetmiştik. Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümü 4. sınıf öğrencisi Mehmet Akıncılar tarafından kurulan girişim, elektrikli bisikletlerle kısa ve orta mesafeli ulaşım sorununu çözmeyi hedefliyor.

Ülkemizdeki eğimli rotalar ve bisiklet kültürünün zayıf olması nedeniyle bisiklet paylaşımı için elektrikli bisikletleri tercih eden Bizero, 2016'da Boğaziçi Üniversitesi'nde pilot bölge çalışmalarına başladı. Aynı yıl Haziran'da geliştirdiği modüler şarj istasyonlarının kapalı kullanıcı testlerini de yapan girişim, sistem maliyeti ve montaj gerektirmesi nedeniyle Ofo ve Mobike’ta olduğu gibi fiziksel istasyonları ortadan kaldırmış.

Girişimin gelişimi

Depozito talep etmemesi nedeniyle bisiklet çalınmalarını önlemek için GPS tanımlı sanal istasyon yapısı geliştiren Bizero'yu kullanmak ise oldukça kolay. Bisiklet kiralamak isteyen kullanıcılar istasyon alanlarından bir kereliğine üye olarak kredi ve banka kartlarını sisteme ekleyerek bisiklet kiralayabiliyor.

Bir mobil uygulama ile kullanılan Bizero'dan kiraladığınız bisikleti iade etmek için tekrar alana bırakıp, uygulamadaki iade et butonuna basmanız gerekiyor. Bisiklet kiralama için ilk 15 dakikasına 3 kuruş talep eden girişimin ücret tarifesini aşağıda bulabilirsiniz.

Yerli bisikletlerini Temmuz'da hayata geçirecek olan Bizero, bildiğiniz üzere birinci dönem testlerini 10 bisiklet ile tamamlayan Bizero, Sağlık Bakanlığı desteğiyle Bizero S projesine geçiş yapmıştı. Bizero, şu ana kadar 20 bisiklet ile 10 binin üzerinde sürüş gerçekleştiren Bizero, 2 binin üzerinde kullanıcıya ulaştı.

Türkiye’nin yerli akıllı ve paylaşımlı bisikleti: Bizero II

Yeni elektrikli bisikletini de bizlerle paylaşan girişimin bu modelinin adı Bizero II. Akıllı GPS kilit, patlamayan lastik, E-ABS fren gibi öne çıkan özelliklere sahip yeni model Temmuz'da hizmete açılacak. Bu özelliklerle girişim adeta saha operasyonlarını düşürecek bir model geliştirdi. Ayrıca belirtelim yeni bisiklet 100 kilometreye kadar menzile sahip. Yüzde 30 eğimde bile rahatlıkla hareket ettiği belirtilen Bizero II'nin yurt dışı örnekleriyle karşılaştırması ise oldukça önemli.

Kurumsal işbirliklerinde bisikletlere 2 yıl garanti veren Bizero, bisikletin 5 yıla kadar kullanım süresi uzatılabileceğini belirtiyor. Bu arada ilgilenenler için Bizero ile işbirliği tekliflerini de paylaşalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.