Ücretsiz ön muhasebe programı: Akaunting
Girişim

Ücretsiz ön muhasebe programı: Akaunting

Faturalamadan gider takibine ve ön muhasebeye kadar pek özelliğe sahip olan Akaunting, ücretsiz olması sayesinde ön plana çıkan bir program. Cüneyt Şentürk ve Denis Duliçi tarafından geçtiğimiz yılın Eylül ayında kullanıma sunulan Akaunting, yaklaşık 4 ay içinde geliştirildi.

Kullanıma sunulduğu günden bu yana 10 binden fazla indirilip farklı domainlerde/sunucularda kurulmuş olan Akaunting'in bulut hizmetlerinde ise 2 bin 500'den fazla şirket hesap açmış durumda. Nakit akışı, kolay fatura, raporlama, gider takibi, işlem kategorileri, müşteri paneli, tedarikçi yönetimi, stok takibi ve çoklu dil desteği gibi özellikler sunan Akaunting bir uygulama mağazasına da sahip.

Uygulama mağazası desteği

Uygulama mağazası sayesinde eklenti / uygulama desteği de sunan Akaunting, hem ücretli hem de ücretsiz olmak üzere pek çok uygulama sunuyor. Ücretli uygulamalar üzerinden bir gelir modeli oluşturan Akaunting, uygulamalar için aylık ücretler talep ediyor.

İnternet erişimi olan herhangi bir bilgisayar, tablet veya telefondan, finansal verilerinize anında ulaşmanızı, işletmenizin mali durumunu takip etmenizi sağlayan Akaunting'in açık kaynak kodlu bir yazılım olduğunu da belirtelim.

Kolay kullanımı ve ücretsiz olması ile rakiplerinin önüne geçmeyi hedefleyen Akaunting, gelecekte muhasebe sektörünü özgür ve açık kaynak kod ile buluşturup KOBİ'lerin, tıpkı büyük şirketlerde olduğu gibi, finansal verilerini gizli bir şekilde saklamalarını sağlamayı hedefliyor. Son olarak Akaunting'in Koç Üniversitesi bünyesinde yer alan KWORKS hızlandırma programının yeni dönem girişimleri asında yer aldığını da ekleyelim.

Yorumlar (21)
 1. Bu mantıkla çalışan Açık Kaynak Kodlu uygulamaların artması çok hoş bence.

 2. Üye olduktan sonra yönlendirilen ara sayfa yerine direkt app.akaounting.com sayfasına atması, deneyim olarak daha doğru olur. O ara sayfadaki "Login" butonunu farketmek çok zor.

  1. Cüneyt Şentürk Cüneyt Şentürk

   Geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Dikkat alıp üzerinde bir çalışma yapacağız.

 3. Evren Ozmen Evren Ozmen

  Sadece usd cinsinden mi işlem yapılabiliyor ?-Mali Müşavir Evren Özmen

  1. Ayarlar > Para Birimleri sayfasından dilediğiniz kadar para birimi eklebilir, Banka > Hesaplar sayfasından hesapları ilgili birimde tanımlayabilirsiniz.

   1. Evren Ozmen Evren Ozmen

    Çok Teşekkürler

 4. Açık kaynak ilk bakışta olumlu bir izlenim veriyor gibi ancak web sayfasını da inceledim, bana pek güven vermedi, ayrıca yabancı menşeli olması da düşündürücü.

  Verilerimin başka kişilerle paylaşılmayacağına emin değilim, malum facebook'un yaptıkları ortada.

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Verilerin gizliği bizim önem verdiğimiz bir konu ve bu yüzden Açık Kaynak vasıtasıyla yazılımı kendi sunucunuzda kurma seçeneğini sunuyoruz, dolaysıyla tüm veriler sizin elinizde. Ayrıca, sitemizde güven vermeyen başka bir husus varsa bize bildirirseniz çok seviniriz info[at]akaunting.com

   İyi günler.

 5. Mehmet Mehmet

  Bizdeki grişimleri başarılı girişimlerden ayıran en önemli özelliklerden biri Arayüz deneyimi tasarımının özensizliği. Ülkemizde her ürün yalnızca geliştirme açısından ele alındığı için başarılı olamıyor. Sanıyorum yukarıdaki 'ilk bakışta olumlu izlenim vermeme' durumunun haklı gerekçesi de bu. Menüler arasında ingilizce kalmış kısımlar var, UI standart bir panel template'ından hazırlanmış. Girişte bir walkthrough/ tutorial yok. Giriş ve Kayıt adımları çok karmaşık. Bunun gibi özensizlikler giderilmeden bir şirketin en mahremi olan finansal bilgilerini açmasını beklemek ne kadar doğru bilemedim açıkçası. Girişimleri agile ilerlemsini anlıyorum ama bu her üründe çalışır mı bilemem, gerçi 4 yıl demiş yazıda çok da agile değil. Yine de tebrikler, başarılar.

 6. Merhaba herkese, arayüz sadeliği ve kolay kullanımı nedeniyle Planports kullanıyoruz. Denemenizi tavsiye ederim. Göz atmak isteyenler için adresi paylaşıyorum; https://www.planports.com/tr

 7. Fatura taarımının nereden yapılacağını bulamadım bi türlü

 8. Bu programı deniyorum, bununla birlikte Bilsoft, Paraşüt ve Aymet'i de deniyorum, en çok hangisini beğenirsem onu almayı düşünüyorum.

  1. Bizimhesap.com...Açık ara en iyisi...Zaman ve para kaybetmeyin diğerleriyle...Ben kaybettim, oradan biliyorum.

  2. Arkadaşlar daha önce de söylediğim gibi bir süredir Bilsoft, Paraşüt ve Aymet’i deniyordum, en sonunda kararımı verdim ve Aymet'i satın aldım. Oldukça güzel özellikleri var, ayrıca online olarak kullanabildiğim masaüstü uygulaması da var hem bilgisayarımdan hem de cep telefonumdan kullanıyorum. Firmanın ilgisi güzel, uygulama da ihtiyaçlarımı karşıladı, tavsiye ederim.

 9. Ibrahim Ibrahim

  Ya adamlar boyle bir yazilimi ucretsiz dağıtıyorlar. eksikleri illaki olucaktir. olumsuz yazmak yerine destek olunmali bence. Gelistirildikce daha da kullanışlı olucaktir. Yalniz yazilimin database i kurarken hata alabilirsiniz. onun icin veritabani karakter setini utf8_unicode_ci secin. diger setlerde hata veriyor ve kurulum gerceklesmiyor

 10. Merhaba,

  üye olmak istediğimde bu şekilde bir hata alıyorum..

  Oh snap! Email provider is not accepted. Please, try another address.

 11. Öncelikle uygulama çok güzel ve kullanışlı. Geliştiricilerin ellerine sağlık..

  Uygulamanın daha gelişmesi için birkaç tavsiyem olacak:

  - Faturalar, müşteriler vb gibi listelerde toplu işlem yapılamıyor. Yani müşterileri silmek için tek tek seçip işlem yapmak gerekiyor ki çok uğraştırıcı..

  - İçe aktar komutu excel'deki verileri mevcut verinin üzerine ekliyor. Mevcut verileri silip yerine yazması daha iyi olurdu. (Örneğin müşterileri eklemek istedim. İlk sefer mail kısmında bir hata olduğu için yarıda kesti. Ancak ikinci denemede ilk seferden kalan müşteriler olduğu için email tekrarı var dedi ve müşterileri ekleyemedi.)

  - Türk Lirası seçip fiyat ekleyince . ile , karışıyor. Şöyle ki 150 tl'lik bir ürün ekleyince fatura sayfasında 150 TL gösterse de özet sayfada 1500000 TL olarak gösteriyor. Ancak para biriminde . ile , yerini değiştirince sorun çözülüyor.

  - Ödeme alındıktan sonra gönderildi olarak Status değişmiyor. Opencart'ta olduğu gibi değiştirilebilir Status olması gerekir. Eticaret ile uğraşan biri olarak önce ödeme alıyorum, sonra gönderildi giriyorum. Ancak mevcut sistemde bu mümkün değil gibi görünüyor.

  - Ücretli opencart entegrasyon paketi olması çok güzel. Ancak açıklamalar doyurucu değil. Özellikle içe aktar özelliğindenin doğurduğu kuşkuyla Opencart ile entegre edince kendimiz fazladan fatura ekleyebilecek miyiz gibi sorular oluşuyor.

  - Fatura sayfasında müşteri seçtikten sonra adres gelmesi gerekli bir özellik. Çünkü bir müşteri her seferinde aynı adrese istemeyebilir. Kayıtlı adresi ile verdiği adresin doğruluğunu pratik bir şekilde kontrol edebilecek bir mekanizma gerekiyor.

  - Fatura girerken vade tarihi kısmı zorunlu olmamalı. Vade tarihini default olarak boş geliyor ve her seferinde doldurmak zahmetli oluyor.

  - Stoktaki ürünlerin maddi değeri de gelir-gider dengesinde gösterilebilir. Örneğin bu ay 10.000 TL mal aldım diye 10.000 TL zarar görünmemeli.

  Bir tüketici olarak gördüğüm eksikler bu şekilde. Bunlar da geliştirilirse bu uygulama tadından yenmez.

 12. Kesinlikle tercih edilmemesi gereken sistemi çalışmayan bir program. Opencart entegrasyonunun rezaletliğini geçtim N11 gibi sabit bir sistemin entegrasyonu bile çalışmıyor.Vergi dairesi ve vergi numarası gibi değerler çekilmiyor hiçbir şekilde, arayıp ulaşabildiğiniz kimse yok arkasında ve her sayfada ayrı bir hata. İade istiyorum yapmıyoruz diyorlar, profesyonellikten uzak, arkasında kimsenin durmadığı bir yazılım. Diğer takır takır çalışan ve çok daha iyi programların iki senelik parasını bu çalışmayan sisteme verdim ve çalışmamasına rağmen çalışıyor diyip iade etmiyorlar paramı. Tüketici haklarına başvuracağım, sizlere tavsiyem uzak durun.

 13. ahmetxsenyigit ve farukaydin21 ve diğer bazı yorumlara bakınca anladığım kadarıyla bu programın daha çok yolu var. Ayrıca firmada görünüşe göre pek destek olmuyor. Ben de epeydir Paraşüt'ü, Bizimhesap'ı ve Aymet'i deniyordum. Paraşüt'ün ekran görüntüsü ve kullanımı kolay ama program çok yetersiz ve yaptığı işe göre çok pahalı. Bizimhesap da zaten Paraşüt gibi. Aymet biraz daha farklı bir çözüm geliştirmiş, onu daha çok beğendim. İster mobil istersen masaüstü çalışabiliyorsun, mobilde pratik işleri yapıp detaylı işlemlerimi bilgisayarımda yapabiliyorum. Malum Paraşüt ve Bizimhesap'taki modüller çok yetersiz kalıyor.

 14. Ancak reklam yapmışlar bir halta yaradığı yok, onu yapmak için cart modulunu al bunu yapmak için curt modulunu al 200tl ona ver 700tl buna ver iyiki açık kaynak olmasa ne olur du acaba başka bir firmadan veri çekmek için modul bedava yazıyor kuruyorsun veri çek dediğinde cart mödülünü satın almadın curt verilerini alamazsın diyor açık kaynak dediğin wordpress gibi olur android gibi olur linux gibi olur