Türk girişimcinin ABD'de kurduğu sağlık yazılımı girişimine Yıldırım Holding'den 50 milyon dolar yatırım

Türk girişimcinin ABD'de kurduğu sağlık yazılımı girişimine Yıldırım Holding'den 50 milyon dolar yatırım

Ülkemizdeki holdinglerin gün geçtikçe girişimcilik dünyasına yakınlaştığı ve bu bağlamda şimdilik kuluçka merkezlerine destek olduğu dönemdeyiz. Önemli holdinglerden değerli isimlerin bireysel olarak yatırımları olsa da holding düzeyinde girişim yatırımları henüz bir elin parmaklarını geçmez. Madencilik başta olmak üzere, liman işletmeciliğinin de aralarında bulunduğu sektörlerde operasyonlarını yürüten Yıldırım Holding, Türk girişimcinin ABD'de kurduğu sağlık girişimine 50 milyon dolar yatırım yaptı.

Harvard Üniversitesi'nden mezun olan Deniz Kural'ın kurduğu Seven Bridges Genomics adlı sağlık odağındaki teknoloji şirketine 50 milyon dolar yatırım yapan Yıldırım Holding yılın en büyük yatırımına imza attı. Biyomedikal veri analiz şirketi Seven Bridges Genomics, kanser, ilaç geliştirme ve hassas ilaç için DNA araştırmaları hızlandırıyor. Daha önce 48 milyon dolar yatırım alan şirket bu yatırımla toplam fonlamasını 98 milyon dolara çıkarmış oluyor.

2009'da Deniz Kural'ın Igor Bogicevic ile kurduğu Seven Bridges Genomics'in merkezi Cambridge. Popülasyon Genetiği olarak tabir edilen alanda dünya lideri olan girişim 150'ye yakın patente sahip. 50'den fazla doktoralı araştırma görevlisini bünyesinde barından girişim adeta ARGE merkezi.

https://www.youtube.com/watch?v=Q-L0ta9klYg

2016 yılında MIT Technology Review'un 50 Smartest Companies in the World listesinde de yer alan girişim görünen o ki bu alanda vaad ettiği geleceği ortaya yıldan yıla ortaya koyuyor. Umarım ilerleyen süreçte çok daha güzel haberleri sizlere aktarırız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.