Uygun fiyatlı benzine ulaştıran girişim: BenzinLitre
Girişim

Uygun fiyatlı benzine ulaştıran girişim: BenzinLitre

Kullanıcı bazlı veri paylaşımı ile en uygun benzin, dizel ve otogaz fiyatlarını, en yakın istasyonları, sevdiğiniz kahve markalarını, en temiz istasyonları, en geniş market opsiyonları ile farklı yıkama türlerini, mescit, lastik tamiri gibi bir istasyondan bekleyebileceğiniz bilgileri bulabileceğiniz yeni bir yerli uygulama: BenzinLitre.

"İlk gördüğüm istasyona gireceğim" yerine "en doğru istasyona gireceğim" algısını oluşturmayı hedefleyen BenzinLitre, konumunuza en yakın akaryakıt istasyonlarını sıralıyor. Öne çıkan noktası ilgili istasyondaki akaryakıt fiyatlarını göstermesi olan BenzinLitre ile en uygun benzin fiyatı, dizel fiyatı ve LPG fiyatını görebilmek mümkün. Tüm akaryakıt seçenekleri için arama yapmanız mümkün. Aramayı yaptığınızda etrafınızdaki en ucuz benzinin satıldığı istasyonlara da bu şekilde ulaşmış oluyorsunuz. Uygulamada bulunan herhangi bir benzin istasyonuna tıkladığınızda fiyatların yanında istasyon ayrıntılarını da görüyorsunuz. İstasyonun açık olduğu saatler, market, restoran, tuvalet gibi özelliklerinin bilgisine de ulaşıyorsunuz.

Uygun fiyatlı benzin bulmanın haricinde özellikler

BenzinLitre, kullanıcıya sadece uygun fiyatlı benzin hizmeti değil, bunun yanında birçok özellik daha sunuyor. Acil durumlarda en yakın istasyon, oto-lastik tamiri gibi bir ihtiyaçlarınızı karşılıyor, aynı zamanda gecenin bir vakti tüm marketler kapanmışken açık olan bir benzin istasyonunun marketi de ihtiyacınız olan acil bir şeyi bulmanızda size yardımcı oluyor.

Uygulamada benzin fiyatlarını, kitle kaynağı ile kullanıcılar belirliyor. Buna rağmen uygulama tarafının müdahale ettiği bir fiyat penceresi var. Benzine gelen zamlara göre de belirli müdahaleler de bulunabiliyorlar. "Onaylı istasyon" özelliği ile yakın zamanda istasyon sahiplerinin de belli ayrıcalıklar ile kontrol edebileceği bir yapıya geçileceğini de belirtiyorlar. Art niyetli kullanımlar durumunda sadece kullanıcının değil, kullandığı cihazların da engellemeyle karşılaşacağını hatırlatalım.

BenzinLitre ile en ucuz benzinin nerede olduğunu öğrenin

İster İstanbul'da, isterseniz Ankara'da ya da Anadolu'nun herhangi bir şehrinde olun, her yerde kullanıma açık olan BenzinLitre ile en ucuz benzinin hangi istasyonda olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Büyük markalar tavan fiyatı sabit tutarken, yerel oyuncularda çok rekabetçi fiyatları görmenin mümkün olduğu piyasada BenzinLitre kullanıcıları depo başına 50 TL'ye kadar tasarruf edebiliyorlar. Tasarrufların yanında kart kampanyalarının sadece belirli istasyonlarda değil, belirlenen şirketin tüm istasyonlarında geçerli olması da BenzinLitre için öne çıkan bir özellik olarak adlandırılabilir.

Uygulamada bulunan "Kazanmak için Katıl" bölümünde ise fiyat güncelleme ve yorum/rate yapan kullanıcılar puan kazanıyor. BenzinLitre'de bulunan Leaderboard sayesinde kullanıcılar oyunlaştırma ile hem puan kazanarak motive olacaklar hem de günlük 50 TL ücretsiz akaryakıt kazanma şansına sahip olacaklar. Halihazırda birkaç marka ile ücretsiz akaryakıt çekilişine sponsor olması için de görüştüklerini belirttiler.

BenzinLitre'nin kurucusu Görkem Ünel

Yurt dışında Gasbuddy ve Gas Guru gibi örneklerini gördüğümüz uygulamanın ülkemizde ise henüz bir muadili yok. Uygulama, bugüne kadar Hepsiburada, Rocket Internet ve Trendyol gibi e-ticaret firmalarında çalışan, son olarak Criteo Munich ofisinde kısa bir çalışmanın ardından, Criteo Türkiye ofisinin kurulma sürecinde pay sahibi olan Görkem Ünel tarafından bir ay kadar önce hayata geçirildi ve şimdiden 10 binden fazla kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Görkem Ünel, BenzinLitre için yapay zeka uygulama şirketi BRAIN MINDS teknolojisini kurdu. Şu an için tamamen BenzinLitre'ye odaklanan BRAIN MINDS'ın gelecek için farklı projeleri de mevcut.

Kamuya fayda sağlama amacıyla kurulduğunun altı çizilen BenzinLitre, kullanıcı tarafında daima ücretsiz olacak. BenzinLitre'yi iOS cihazlarınız için App Store, Android cihazlarınız içinse Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

Yorumlar (14)
 1. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Uygun fiyatlı benzin mi kaldı ? İstanbul dışındaki şehirlere gidip benzin almak artık daha uygun olabilir.

  1. Benzinlitre Team Benzinlitre Team

   Ahmet Bey Merhaba,

   Haklısınız, İstanbul'da benzin fiyatları çok fark etmiyor. İstanbul giriş çıkışlarında ciddi tasarruf edebilirsiniz. Benzin litre başına fark şu an sistemimizde 62 kuruş olarak yansıyor. Uygulama içinde dağıtılan akaryakıt kartları, gelecek dönemde sadakat kartları vasıtasıyla kazanacağınız indirimler var. Bizi takip etmenizi isteriz :).

 2. depo başına nasıl 50tl fark edebilir, kaçak mazottur o :)

  1. Benzinlitre Team Benzinlitre Team

   Mazotta 76 kuruş ortalama fark var. Belli markalar rekabetçi fiyat sunabiliyor. Kaçak mazot satışı tahmin ettiğinizden çok düşük düzeyde ve herhangi bir dispanseri olan (pompalı istasyon) istasyondan kaçak mazot alabilmeniz imkansıza yakın. Denetimler EPDK tarafından çok sıkı yapılıyor, bildiğiniz üzere devletin önemli vergi geliri buradan sağlanıyor. Yapılan otomasyonlar, denetim ve yüksek ceza sebebiyle kaçak mazot payı oldukça düşük.

 3. Asli Vidinli Asli Vidinli

  millet gordugu benzin fiyatlarini yazip update ediyor, kullanicilariyla varolacak bir başka sistem. Batmayın, ülkeye lazımsınız. Starbucks olan istasyonlari gosterdiginiz icin kalp.

 4. Nasılist Nasılist

  Görkem beyi kutluyorum Turkiye'de şu günlerde insanların en çok aradığı bir sistem başarılar

  1. Benzinlitre Team Benzinlitre Team

   Yeni güncellemeleri takip etmenizi ve aktif kullanmanızı dileriz. İyi dilekleriniz için çok çok teşekkürler.

 5. Harun Harun

  Türkiye’nin ilk yapay zeka uygulama şirketi BRAIN MINDS teknolojisini kurdu derken neyi kastediyor. Yapay zeka dedikleri benzinci listelemek mi

  1. Benzinlitre Team Benzinlitre Team

   Harun Bey Merhaba, çok haklı bir şey söylüyorsunuz, haber metininde her ayrıntıyı dile getirmeleri haliyle kolay olmuyor. Çok şükür Webrazzi'nin yorum kısmı var ve bahsettiğiniz konuyu bir çok okur düşünmüştür diye tahmin ediyoruz. BrainMinds yapay zeka tabanlı uygulamalara danışmanlık verdiği projeler var. BenzinLitre özelinde "araçlarım" kısmına eklediğiniz araçlar sayesinde belli özel teklif ve kullanım tüyoları, uygulamayı aktif olarak kullanmanız (istasyon giriş-çıkışları) ile birlikte oluşan veriler ile size "en doğru istasyonu" sunabiliyor. Geliştirmelerin bir kısmı canlıda bir kısmı test aşamasında. Ayrıca 23 farklı tesis özelliği, 196 marka ve 12806 istasyonu listelemek, kullanıcı arayüzünde çok kolay görünüyor olsa bile, arka tarafta ciddi bir emek ve karmaşık servis yapıları var.

 6. Nokta Nokta

  Çok yakıt harcayan bir 3000cc lik bir aracım var. Aracı ilk aldığımda böyle bir uygulamayı düşünmüştüm. Şimdi oturduğum yerdeki her benzincinin aşağı yukarı fiyatını ezbere biliyorum. İnanın şurda pahalı diyip diğerine gitsem edeceğim kar depoda 5-10 tl. Onuda o an yolumun üzerinde değilse o kadar km yapsam, trafikde dur kalk yolda harcayacak diyorum. Böyle ufak tefek hesapları bıraktım artık. Depoda 50 tl araç kamyon otobüs tır vs ise olabilir.

  1. Benzinlitre Team Benzinlitre Team

   Merhabalar,

   İstanbul'dan İzmir-Antalya güzergahlarına giderken uygulamayı açmanızı tavsiye ederiz. lpg 74 kuruş, mazot 82 kuruş, benzin 60 kuruş civarında litre başına fark var. LigOil, NetOil, Pacific bazı LukOil istasyonlarında ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz. Fakat BenzinLitre "en ucuzu değil", en doğru istasyonu bulmanızı sağlıyor. Köy yollarında, kırsalda en yakın istasyon ihtiyacınız, mescid, kahve, oto-lastik, yağ değişimi gibi bir çok farklı parametre ile filtreleyebilirsiniz.

 7. Sistem alışmıyor. Doğru içerik yok. İçerikleri sağlık üretilemeyen her girişim bir süre sonra çakılıyor. Eğer fiyat bilgisini bu şekilde çekemezse işi çok zor.

  1. Benzinlitre Team Benzinlitre Team

   Merhabalar,

   Buradaki işleyişi Wikipedia, Ekşisözlük gibi düşünebilirsiniz. Sektörün dinamiği gereği tavan fiyatlar dışında serbest fiyatlama hakim. Bu bilgiyi alabileceğimiz kullanıcı ve istasyon sahipleri dışında bir kaynak yok maalesef. Onaylı istasyon programı ile istasyon işletmeciliği güncelleyebiliyor. Kullanıcıların sürekli kontrolü ve paylaşımı ile fiyatlarda doğruluk amaçlanıyor.