Facebook'un ikinci el alışveriş servisi Marketplace Türkiye'de

Facebook'un ikinci el alışveriş servisi Marketplace Türkiye'de

Facebook’un kendi toplulukları içinde ürün alım satımı platformu olarak hizmet veren Facebook Marketplace, ülkemiz için kullanıma sunuldu. Facebook içinde yerel ürünleri almayı ve satmayı tek bir çatı altında toplayan Marketplace, 64 ülkede kullanılabiliyor.

Konuyla ilgili yapığı açıklamalarda insanların halihazırda Facebook’u kendi toplulukları içinde ürün alım satımı için sıkça kullandığının altını çizen Facebook, bu aktivitenin Facebook Grupları ile başladığını ve son birkaç yıl içinde ciddi artış gösterdiğini belirtti.

700 milyondan fazla kişi kullanıyor

Marketplace ile ilgili önemli veriler de paylaşan Facebook, kullanıma sunulduğu günden itibaren Marketplace üzerinde potansiyel bir alıcı ve satıcı arasında geçen tekil sohbetlerde yüzde 77 artış gözlendiğini belirtti. Her ay 700 milyondan fazla kişinin bir şeyler almak veya satmak için Facebook Marketplace’i kullandığını da ekleyelim.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren dünya çapında Marketplace sekmesinde yapılan aramalar 3 kat artarken, son üç ayda mevcut envanter içinde sırasıyla araç, mobilya ve elektronik / bilgisayar kategorileri kullanıcıların en çok etkileşime geçtiği ilk üç kategori oldu. Platformu kullanmaya başlamak için Facebook üzerinde Marketplace simgesine tıklanması yeterli olduğunu da belirtelim.

Ev ve bahçe, konut, eğlence, giyim ve aksesuar, aile, elektronik, hobiler, araçlar ve seri ilanlar olmak üzere 9 farklı kategoriye sahip olan Marketplace'de aranan ürünü kolayca bulabilmek için üst kısımdaki arama sekmesinde arama yapılabiliyor ve sonuçlar yer, kategori ya da fiyata göre filtrelenebilirsiniz.

Kategori açısından yeterli görünse de filtreleme seçenekleri oldukça zayıf. Ücretsiz olmasından dolayı ilgi çekecek olsa da bu filtreleme seçenekleri satışa yönlenmesi çok kolay görünmüyor. Bu arada bugün açılmasından dolayı olabilir ama kullanıcılar hesaplarından Marketplace'a ulaşmak istediğinde aşağıdaki mesajla karşılaşıyorlar.

Sahibinden ve letgo'ya rakip oluyor

Satış yapmak için ise istenilen ürünün fotoğrafını çekip, açıklama ve fiyatını belirledikten sonra paylaşmak yeterli. Alıcılar ve satıcılar Facebook Messenger’ı kullanarak da kolaylıkla iletişime de geçebiliyor. Marketplace ile direkt olarak Sahibinden ve letgo gibi önemli servislere rakip olan Facebook, özellikle konut ve araç kategorileri ile Sahibinden'i ne kadar etkileyecek, birlikte göreceğiz.

Konuyla ilgili bir açıklama da paylaşan Facebook Marketplace Ürün Yönetimi Direktörü Karandeep Anand, bugün yerel ürünleri keşfetmeyi, almayı ve satmayı Facebook üzerinde tek bir çatı altında toplayarak kolaylaştıran Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunduklarını ve insanların hâlihazırda Facebook’u kendi toplulukları içinde ürün alım satımı için kullandığını bildiklerini dile getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.