Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: "Uber‘in vatandaşta karşılığı var, taksici esnafı kendini check etmeli."
Teknoloji

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: "Uber‘in vatandaşta karşılığı var, taksici esnafı kendini check etmeli."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci

Uber ile İstanbul‘daki taksicilerin savaşı her geçen gün daha da şiddetlenerek devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Uber‘in vatandaşta karşılık bulduğunu dile getirdi. Taksici esnafının kendini check etmesi gerektiğini belirten Bakan Tüfenkci, vatandaşın neden Uber’i tercih ettiğinin iyi analiz edilmesini gerektiğini paylaştı.

İki taraf masada buluşacak

Taksiciler ve Uber gerilimi konusunda, Bakanlık olarak daha önce sektör analizi yaptıklarını belirten Tüfenkci, Uber ile taksicileri aynı masada buluşturacaklarını da müjdeledi. Gazete Habertürk'ten Esra Nehir'in haberine göre bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Bakan Tüfenkci, serbest teşebbüs hürriyetinden yana olduklarını paylaştı.

Uber'in vatandaşta bir karşılık bulduğu için yer aldığını ve piyasa kazandığını dile getiren Tüfenkci, ciddi bir çalışmayı ortaya koyup piyasanın buna göre şekillenmesini istediklerini paylaştı. Direkt olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın yetkisinde olan bir konu olmadığının da altını çizen Tüfenkci, Türkiye'de gerek taksici esnafımızın kendini check etmesi, gerek de vatandaş neden Uber'i tercih ediyor bunu iyi analiz etmeleri gerektiğini belirtti.

Açıklamasında tarafları dinlemeden, iki tarafı masaya oturtmadan bir karar vermek istemediklerini dille getirerek devam eden Tüfenkci, bugüne kadar yapılan düzenlemelerim tarafların görüşü alınarak yapıldığını da hatırlattı. Taksiciler tarafından Uber araçlarına yönelik yapılan saldırılar hakkında da konuşan Bakan Tüfenkci, şiddetle sorunların çözülmeyeceğine inandıklarını paylaştı.

Basına yansıyan hususlar hem taksici esnafımıza yakışmıyor, hem de tarafların doğru zeminde anlaşamamalarına neden oluyor diyen Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'nın da devreye sokarak belki bir koordinasyon içerisinde bir çalışmayı başlatacaklarını da belirtti.

Yorumlar (12)
 1. Alper Kartal Alper Kartal

  Harika gelişme. Taksicilerden iğreniyorum...

 2. Taksiciler haklı ve resmi oldukları halde haksız ve resmi olmayan vergi ödemeyen uber karşısında akılsızlıklarından haksız duruma düştüler. Kimse onlardan ekstra birşey beklemiyor. Yolcu seçmesinler ve binen yolcuyu muhabbete zorla sokmasınlar.

  Uber bunların salaklığı yüzünden büyüdü. Devlet vergiye bakar. Bakan bu kadar yumuşak konuştu ise demekki uber resmileşip vergi verecek.

  1. Uber halihazırda vergi ödüyor. İyi araştırın lütfen.

  2. Alper Kartal Alper Kartal

   Biri çıkıp şunu demiyor: Bir taksi aylık ortalama 15 bin tl ciro yapıyor. Eğer araç kendine aitse bunun 6-7 bin TL'si kar kalıyor en az. Peki bu arabanın aylık ödediği vergi ne? Neredeyse hiç... Arkadaşlar yapmayın etmeyin. Bugün hiç bir taksi devlete aylık 100 TL bile vergi ödemiyor. Buna rağmen çıkıp uber için "vergi ödemiyor" diyorsunuz. Adamların herşeyi sandığınızdan çok daha fazla resmi. Paranın büyük kısmını kazanan zaten şoför. Cironun %80'i araca kalıyor. Yani Türkiye'de kalıyor. Kalan %20'lik komisyonun KDV'sini ödeyip herif ödemeyi kendi ülkesine aktarıyor. Sistem bu. Özetle; bir uber aracı normal bir sarı taksiye göre yaklaşık 10 kat daha fazla vergi ödüyor.

   Değişim şart. Taksicilerden nefret ediyorum.

  3. Arixira Arixira

   Uber kullanmış birisi olarak cevap vereyim. E-posta'na mail ile fatura gönderiliyor. Yani vergi veriyor.

 3. Aykut Aykut

  Uber candır...

 4. Uber adamdır :)

 5. Hasanbasri Hasanbasri

  taksilerin yasaklanması gerek? hangi yılda yaşıyoruz! bu kadar çağdışı insanlar toptuluğu neden para kazanıyor hala anlamak münkün değil.

  1. Hocam, avatar resmini görünce yüzüme gülümseme geldi. Anılar canlandı. Sağol.

 6. Technonur Technonur

  bakanin söylediklerine katiliyorum ancak bir bakandan check etmeli vs. gibi kelimeler beklemezdim acikcasi. Siyasetci, sanatci vs gibi kisilerin türkcemize daha bir özen göstermesi gerekir diye düsünüyorum.

 7. Ahmet Tuna Ahmet Tuna

  Bu ufak tefek mafya vari, kural tanımaz, müşteri seçen, dolandırıcı, kazıkcı taksiciler. Size şunu söyleyeyim; Eninde sonunda biteceksiniz. Şu uber vergi vermiyor gibi cahil küheylan yorumcu arkadaşlar, siz korsanlarınıza binmeye devam edin. uber can, gerisi heyecandır...

 8. Ah bide dolmuşlar içinde UBER gelsede rahatlasak. Dünyada bu kadar para kazanıpta vergi vermeyen başka ülke yok.