Doğrulama kodunu tarihe karıştıran yeni Chrome eklentisi: TypingDNA
Teknoloji

Doğrulama kodunu tarihe karıştıran yeni Chrome eklentisi: TypingDNA

Her cihazı birbiriyle eşleştirmekten yorulanlar için güzel bir haberimiz var. Yeni eklenti TypingDNA, yazdıklarınızı temel alarak kimliğinizi doğruluyor, bu sayede eşleştirme derdinden kurtulmanızı sağlıyor. Techstars NYC'nin bu döneminde yer alan girişim, iki faktörlü doğrulamalara karşı çıkıyor ve başka birisi olmadığınızdan emin olmak için telefonunuza gelen kodlarla giriş yapmanızın da önüne geçiyor. TypingDNA kurucularından Raul Popa, iki faktör olayının kullanıcılar için kötü bir deneyim olduğunu, bu yüzden kimsenin farklı cihazlara bağlanmak istemediğini belirtiyor.

TypingDNA, kullanıcıların telefonlarına gelen kodlara gerek kalmadan kimliklerini doğrulamasına olanak tanıyor. Kullanıcılar kodlar yerine, adlarını ve şifrelerini bir pencereye giriyorlar, ardından TypingDNA kişinin yazdıkları analiz ediyor ve yazış şeklinden o kişinin kendisi olup olmadığına karar veriyor.

TypingDNA nasıl işliyor diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim; Raul Popa'nın dediğine göre bir tuşa ulaşmanızın ve tuşa ne kadar basılı tuttuğunuzun süresi benzersiz olduğu için her kişinin farklı bir anahtarı oluşuyormuş. Bu süreyi öğrenmek için TypingDNA'nın sitesine üye olmanız gerekiyor. Girişimin yüzde 0,1'lik hata yapma payı olduğunu da hatırlatalım. Henüz çok yeni olan girişim, iş ortaklarıyla birlikte çalışmayı sürdürüyor.

Yorumlar (3)
 1. Emre Güngör Emre Güngör

  Yani diyor ki sizin her şeyinizi kayıt altına alıp muhteşem bi data oluşturucam. Güzel bi izleme yöntemi daha geliyor hayırlı olsun :)

  1. Erhan Erhan

   Herşeyini kayıt altına almıyor sadece parmak vuruş hızlarını kaydediyor daha sonra girdiğin şifredeki her karakter için kaydettiği bu süreleri belli bir tölerans ile karşılaştırıyor. Yaptıktan sonra görüştüğüm hiçbir firmanın ilgilenmediği inanmadığı deneyip uyguladığında hayran olduğu projemdir :)

 2. Erhan Erhan

  2012 yılında geliştirdiğim güvenlik sistemi :) parmak vuruş hızlarını kaydediyor :)