Domain davalarına odaklanan yerli girişim: DNDisputes
Girişim

Domain davalarına odaklanan yerli girişim: DNDisputes

Açılan tüm domain davaları ve kararlarla ilgili ayrıntılı bilgi ve istatistik sunan bir platform olarak hizmet veren DNDisputes, domain merkezli projeler yapan İstanbul merkezli DOFO Teknoloji tarafından hayata geçirildi. 2016 yılının Ağustos ayında Macit Tuna ve Sacit Tuna tarafından kurulan DNDisputes, şu an için 5 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor.

Domain davalarından bahsedecek olursak 1999 yılından bugüne kadar dünya genelinde domainlerle ilgili binlerce dava açıldı ve her yıl binlerce dava açılmaya devam ediyor. Bu davaların tamamına yakını WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) tarafından karara bağlanıyor.

En çok dava açan ülke ABD

WIPO açılan tüm davaları internet sitesi üzerinden yayınlıyor fakat herhangi bir filtreleme ve arama özelliği sunmuyor. Tam da bu noktada devreye giren DNDisputes, tüm domain davaları ve kararlarla ilgili ayrıntılı bilgi ve istatistik sunan bir platform olarak hizmet veriyor. Detaylı istatistikler sunan girişime göre en çok dava açan ülkeler sırasıyla ABD, Fransa ve İngiltere. En çok dava açılan ülkeler ise ABD, Çin ve İngiltere.

Yaklaşık 6 ay içinde geliştirilen DNDisputes, içinde 40 bine yakın dava bulunduruyor. Site tam otomatik bir şekilde çalışıyor ve yeni bir dava açıldığı gibi DNDisputes.com'da yayınlanıyor. Karar tarihi, dava dili, karar, panelist, davacı, davalı, davacı/davalı ülkeleri, temsilci, domain ve anahtar kelime gibi aramalar yapmaya imkan tanıyan DNDisputes, davacının ya da davalının Türkiye'den olduğu 800'ü aşkın davaya sahip.

Estimate Tool özelliği sayesinde dava henüz sonuçlanmadan nasıl sonuçlanabileceği ile ilgili tahminlerde de bulunabilen DNDisputes, bugüne kadar herhangi bir yatırım almadı. Gelecekte bilişim avukatları ve domain profesyonellerine yönelik farklı hizmetler sunmayı hedefleyen DNDisputes, şu an için bir gelir modeline sahip değil.

DOFO Teknoloji'nin kısa zaman içinde DOFO adında başka bir proje ile karşımıza çıkacağını da belirtelim. Yaklaşık 18 aydır üzerinde çalışılan ve tüm dünyadaki domainleri analiz edip son kullanıcıya ücretsiz olarak sunulacak dofo.com, önümüzdeki Nisan ayında kullanıma sunulacak.

Yorumlar (3)
 1. Tunç Tunç

  Böyle bir projenin Türkiye'den çıkması ilginç, tebrikler.

  Sitede Türkiye'den açılan davalarla ilginç bilgilerle karşılaştım: Örneğin en çok dava açan şirket Turkcell'miş.

  Koç Holding koc.com alan adına dava açarak sahip olmuş.

  Alan adları ile ilgili, yerel mahkemelerde açılan davaları bulabileceğimiz bir kaynak var mı peki?

 2. Ertan Ertan

  Domain'lerde "ilk gelen alır" mantığı işlediği için bu davaların çoğu geri çevriliyor; ama yıllanmış jenerik firma isimleri (bosh, KOÇ... v.s. gibi) asıl firmalara devrediliyor. Dolayısıyla davaların büyük çoğunluğu geri çevriliyor. Sadece firma/önemli şahıs isimlerini alan kurnazlar ellerinde ki alan adını kaybediyorlar... Diğer türlüsü mümkün olamıyor!

  1. Ali Y. Ali Y.

   Yıllanmış marka isimleri mi? Koç Holding ismini anlarım ama Koç jenerik bir isimdir, koc.com domaini de öyle (tabii domainde Koç Holding ile ilgili içerik olmadıktan sonra).

   Koc.com ile ilgili 2000'de açılan ilk dava kaybedilmiş: https://www.dndisputes.com/case/d2000-1764/

   2009'da açılan davayı ise Koç Holding kazanmış ve domaini almış: https://www.dndisputes.com/case/d2000-1764/ Panelist Türkiye'den, sebebi bu mu acaba...

   Bosch.net için açılan dava kazanılamamış zaten: https://www.dndisputes.com/case/d2017-2549/

   Türkiye'den açılan davaların bazıları şaşırtıcı :) https://www.dndisputes.com/case/country/turkey/