İstanbulkart yeni mobil uygulaması ile beklenen özelliğine kavuştu
Mobil

İstanbulkart yeni mobil uygulaması ile beklenen özelliğine kavuştu

İstanbul'da toplu taşıma kullanan herkesin uzun zamandır hayalini kurduğu, kullanılmaya başladığında birçok kişinin işini kolaylaştıracak İstanbulkart uygulaması sonunda hayata geçiyor.

Kredi kartıyla bakiye yükleme imkanı sağlayan İstanbulkart uygulamasının şimdilik Android versiyonu beta olarak yayınlandı. Yükleme yapmanın yanında bakiye sorgulamanıza da olanak sağlayan İstanbulkart uygulaması henüz tanıtım versiyonuna sahip olduğu için sadece bir kart tanıtabiliyorsunuz. Anlık bakiye görüntüleme işlemi ise kartınızı telefonunuzun arkasına tuttuğunuz zaman gerçekleşiyor. Kredi kartıyla yükleme yapmak için ise kredi kartınızı uygulamaya tanımlamanız gerekiyor.

Her gün metro, metrobüs, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanan milyonlarca insan için büyük kolaylık sağlayacağını düşündüğümüz uygulamanın tam olarak hayata geçeceği tarih için bir şey söylemek henüz mümkün değil.

İstanbulkart uygulamasının beta sürümünü incelediğimiz kadarıyla en kısa zamanda İstanbul'da yaşayan herkesin akıllı telefonlarında görmemiz ise hiç uzak bir ihtimal değil.

Yorumlar (13)
 1. Ahmet Yerli Ahmet Yerli

  Tüm banka kartları henüz geçerli değil. Denediğimde vakıfbank / denizbank / halkbank bankalarının geçerli olduğu uyarısı aldım. En kısa zamanda tüm bankalar ile anlaşma yapılır umarım.

 2. sadece nfc destekleyen telefonlarda...

 3. Bay Kemal Bay Kemal

  Çıkmayan uygulamanın tanıtımını yapmak nasıl bir halet-i ruhiye? Çıkınca yapın biz de indirelim.

  1. Uygulamanın betası şu anda yayında. Biz de denedik ve düzgün bir şekilde çalışıyor.

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.belbim.istanbulkart

 4. Posta Kodu Posta Kodu

  Uygulama mantıken güzel ama 3 banka çok az, banka sayısı artmalı

 5. ios yok mu?

 6. Ahmet Taşcı Ahmet Taşcı

  Çok merak ediyorum bütün örneklerin tamamında kart bakiyesi online takip edilebilir ve donanım bağımsız yükleme yapılabilirken.

  Bakiye bilgisini kartta tutmak gibi anlam verilemeyecek bir metod izleyen, kart bakiyesini bilemediğini de zaten bu uygulama ile ilan eden Belbim, kulağı neden tersten tutup kart ve bakiyeyi dijitalleştirmek yerine.

  Telefonumuzu yükleme cihazı yapması başarımıdır yoksa acı Türkiye gerçeği mi ?

  Ayrıca NFC olmayanlar tabiki saf dışı kalacak.

  En azından Core NFC ile gelen Apple'ın sunduğu NFC erişimi unutulmasa da nasıl bir deneyim olacak iOS'da da görebilsek.

  1. Aslında tam olarak kart üzerinde değil, araçlarda bulunan terminaller hem online hem offline olarak çalışıyor. Yani terminalin net her işlemi sorgulamak için zaman kaybetmek yerine kart üzerindeki bakiyeden okuyup bunu belli aralıklarla merkeze yazması şeklinde bir mantıkla çalışıyor. Bu da şu demek; terminalin yoğun kullanım durumunda merkez bağlantısının kopması (3G,4G bağlantı sorunu) ile yolcuların sorunun düzelmesini beklemek yerine sağlıklı bir şekilde araca binmesini sağlamak. 500T ya da Metrobüste bu durumun yaşandığını bir düşünün derim. Ayrıca bakiye sadece kart üzerinde olsaydı manipülasyonlara açık olurdu, yani karttaki bakiyeyi değiştirerek ömür boyu sınırsız bilebilirdik. Aralıklarla merkeze iletilmesinden sonra terminaller üzerinde kartın kara listede olup olmadığı kontrolü yapılarak bu şekilde bir değişiklik yapıldığında kartı kullanıma kapatıyorlar. Yani yapılan manipülasyon sonrası en fazla 1 saat ücretsiz binebiliyorsunuz.

  2. Ek olarak NFC ile karta yazma ihtiyacı da terminallerdeki güncelleme aralığına denk gelmemek için düşünülmüş olsa gerek. Yani telefondan online bakiye yüklediniz araca binmek üzeresiniz ancak bindiğiniz araç güncel datayı çekmediği için sizin kart hala bakiye yetersiz uyarısı alacaktır.

   Ek olarak belbim çalışanı değilim zamanında bu ne kadar saçma bir yapı diye bende araştırmıştım.

 7. Gökhan Gökhan

  İOS için ne zaman çıkacak

 8. İyi hoş ama açıkçası İstanbul Kart üzerinden başka bir karta istediğin miktarı aktarma olayı ne zaman çıkar çok merak ediyorum? Bu uygulama haberini görünce belki üzerinden bu işlemi gerçekleştirmemiz mümkün olur diye ümit etmiştim ama sanırım yine yok. Aktarma olayı ne işine yarayacak demeyin lütfen, kart devir, kart satış hatta aylık yüklemeleri bölerek herhangi bir İstanbul kartta da kullanılabilir hale getirmek cidden artık gereken bir şey bence.

  Ayrıca NFCye bel bağlamak bence yanlış olmuş, var olan platform kısıtlı olacağı gibi, NFC anlar kullanıcı sayısı ilk aşamalarda oldukça düşük olacaktır. Ayrıca telefon üzerinden kartla yükleme yapma mantığı da riskli gibi. Yollarda nerdeyse çoğu yerde makineler dururken telefona ihtiyaç ne derece duyulur bilemedim.

  Amacım tabiki yermek olmamakla beraber, bir iOS uygulama geliştiricisi olarak tebrik ediyorum...

 9. Melike Melike

  Başlığı görünce "mobil temassız istanbul kart" çıktı sandım bir gaz indirdim ama o da ne!?! Sadece 3 tane banka ile çalışılıyor ve sadece kart yüklemek için kullanılıyor. Yetmez ama evet

 10. Elbeye Elbeye

  Yüklediğiniz parayı karta aktarmak için bir dolum cihazına ihtiyaç duyuluyor, gördüğüm en mantıksız yanı bu. Ve kart tanımlama diye bi şey yok, dolum için her seferinde kart bilgilerini girmeli ve 3d doğrulama yapmalısınız. BKM Ekspress vs entegre etmek bu kadar zor olmamalı. Sene 2018. Yetmez ama evet olmamalı, yapamıyorsanız yapabilene yaptırın bu işi.