Türkiye'de son 5 yılda 22 girişimi mezun eden Founder Institute, 170 şehirde hizmet veriyor

Türkiye'de son 5 yılda 22 girişimi mezun eden Founder Institute, 170 şehirde hizmet veriyor

ilk satıştan büyüme aşamasına kadar bütün adımları yaşatan ve destek olan dünyanın en büyük teknoloji girişim hızlandırma programlarından biri olan Founder Institute, geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde 22 girişimi mezun etti. 2009 yılında Silikon Vadisi'nde kurulan ve 2012 yılında ülkemizde hizmet vermeye başlayan Founder Institute, global olarak toplamda 2 bin 300 teknoloji girişimin kurulmasına yardımcı oldu.

200 bin girişimci testlerden geçti

Founder Institute tarafından paylaşılan verilere göre tüm mezunlarının yüzde 72'si hayatta kalıyor ve mezunların yüzde 43'ü yatırım alıyor. Founder Institute tamamen veri ile çalışan bir program, programa katılmak isteyenler psikometri ve akışkan zeka testinden geçiyor.

Yapılan test kişinin girişimci olup olamayacağını değil, hangi tip girişimci (Hustler, Innovator, Machine, Prodigy, Strategist, Visionary) olduğunu gösteriyor. 2009 yılından bu yana yapılan testler, programa başvuran 200 bini aşkın girişimciye uygulandı.

170'i aşkın şehirde hizmet veren Founder Institute, programını zorluğu nedeniyle kabul edilen girişimlerden sadece yüzde 20'sini mezun ediyor. Founder Institute İstanbul programının direktörlerinden Ali Erhat Nalbant'ın paylaştığı verilere göre şimdiye kadar açılan 5 dönemde 3000 girişimci / girişimci adayına ulaşılmış.

5 mezun yatırım aldı

Yapılan başvurulardan sadece 110 girişim dönemlere kabul edilmiş ve sadece 22 girişim Founder Institute programını başarı ile tamamlamış. 22 mezun girişimin sadece 5 tanesinin yatırım aldığını ve bir kısmının Silikon Vadisi'nde bulunduğunu da ekleyelim.

Founder Institute İstanbul'a katılanların yaş ortalaması ise 37. Kriterler nedeniyle 25 yaş altı girişimciler döneme kabul edilmiyor. 25 yaş altındaki kişilerin programa kabul edilmemesinin nedeni ise programın sektörel uzmanlık, sermaye ve network'e sahip kişilere göre kurgulanmış olması.

Girişimciler için çeşitli önerilerde de bulunan Founder Institute İstanbul programının direktörlerinden Ali Erhat Nalbant, Girişim mezarlığından öğrenecek çok şey olduğunun altını çiziyor. İyi birçok fikir dinlediğini, ama girişimcilerin kendilerinden önce o ya da benzer bir fikri belli bir şekilde deneyen bütün firmaların ya süründüğünü ya öldüğünü bilmediğini belirten Nalbant, bu kişilerin zamanını ve parasını aynı hataları yaparak harcadığını dile getiriyor. Geçtiğimiz Kasım ayında yeni dönem için başvurularını da başlatan Founder Institute programına buradan başvurabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.