ICO'da yatırım yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken 7 madde

ICO'da yatırım yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken 7 madde

Kripto teknolojisine inanılmaz güveniyorsunuz ve yatırımlarınızın bir kısmını kripto paraları sepetinize dahil ettiniz diyelim. Ama bu da yetmedi biraz daha maceraperest olup ICO'da da yatırım yapmak istediniz. Böyle bir karar aldınız en azından şu maddelere dikkat etmenizde fayda var. Zira ICO pazarı kripto para borsalarından da oynak ve bazı durumlarda da sahtecilik ve dolandırıcılık ile sonlanabiliyor. Yatırımcılarına büyük kayıplar verdirebiliyor.

Geliştirici takımın kalitesi

Öncelikle ICO’yu geliştiren takımın geçmiş çalışmalarına ya da fikirlerine göz atmaya çalışın. Birden bire ortaya çıkmış adı sanı duyulmamış geliştiricilerden genellikle kaçının.

White Paper'ları muhakkak okuyun

White Paper'lar ICO’nun neden geliştirildiği, nasıl bir işlem yarattığı, teknolojisi, neye yarayacağı gibi bir çok konuyu teknik olarak açıklandığı yayınlardır. White Paper’ı olmayan veya başka bir ICO ile çok benzer ICO lardan uzak durun.

Geliştirilme amacını anlayın

Yatırım yapacağınız ICO’nun kullanım alanlarını ve potansiyelini anlamaya çalışın. Bir hayal mi satmaya çalışıyorlar yoksa gerçek hayatta uygulanabilir bir teknoloji mi?

GitHub sayfasını inceleyin

ICO'ların muhakkak GitHub’da geliştirici sayfaları olmalıdır. Bu sayfalar proje ilerledikçe güncelleniyor ve beta testlerinin takip edilebiliyor olmasına dikkat edin. GitHub sayfası bulunmasına rağmen hiçbir hareket gözlemlenmeyen ICO'ları da dikkate almayın.

Takım içi sürtüşmeler

Genelllikle ICO lar fikir aşamasında iken bütün geliştirici takım tek ses konuşur ancak proje ilerledikçe geliştiriciler arasında da fikir ayrılıkları doğabilir. Bu fikir ayrılıkları proje gelişimi için iyi sonuçlar doğurabileceği gibi projenin tamamen parçalanmasına da neden olabilir. Geliştiriciler ile ilgili Twitter gönderilerini takip edin.

Kendi toplulukları ile olan iletişimlerine bakın

Hemen hemen her ICO girişiminin kendi topluluğu da arkasında oluşuyor ama girişimlerin kendi toplulukları ile olan iletişimleri hep aynı seviyede olmayabiliyor. Gelişmelerden topluluğu ne kadar ve ne hızla haberdar ettikleri, topluluğa karşı sorumlu oldukları geliştirmeleri ne kadar sürede tamamlayıp yayınladıkları önemli. Geliştiricilerin ve ICO'ların sosyal hesaplarını takip edin, onlara sorular sorun.

Her şey çok yeni

Ve son olarak bu yatırım araçlarının tamamen çok yeni olduklarını aklınızdan çıkartmayın. ICO'lar şu aşamada düzenlemelere tabi yatırım araçları değiller. Uzun süreli bir geçmişleri de yok. Dolayısı ile geleceklerine dair kesin sonuçlar tahmin etmek güç. Çok iyi projeler olduğu gibi tamamen dolandırıcılık amaçlı projelerde mevcut ve hiçbir kesin çizgi bunları ayıramıyor. Yukarıda saydıklarımızı dikkate aldığınızda en azından daha güvenilir ICO'ları seçmekte başarılı olabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.