Renault, Nissan ve Mitsubishi'den 1 milyar dolarlık yatırım fonu

Renault, Nissan ve Mitsubishi'den 1 milyar dolarlık yatırım fonu

Günümüzün önemli otomobil üreticilerinden Renault, Nissan ve Mitsubishi birleşmesi, önemli bir iş birliği ile karşımızda. Bugün paylaşılan bilgilere göre Renault, Nissan ve Mitsubishi yapılan iş birliği doğrultusunda 1 milyar dolarlık yatırım fonunu hayat geçirdi. Otonom teknolojiler, yapay zeka ve ağ bağlantıları üzerine yoğunlaşacak olan yatırım fonu, girişimlere yatırım yapacak.

Önümüzdeki 5 yıl boyunca çeşitli girişimlere yatırım yapacak olan 1 milyar dolarlık yatırım fonu, ilk yılında girişimlere ve inovasyon ortaklıklarına 200 milyon dolarlık yatırım yapacak. 5 yıl boyunca her yıl yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım yapacak olan fon, Alliance Ventures olarak adlandırıldı.

Alliance Ventures'ın ilk yatırımını yaptığını da belirtelim. Gelen bilgilere göre Alliance Ventures, pil teknolojileri üzerine çalışan Ionic Materials'a büyük bir yatırım yaptı. Yapılan yatırımın miktarı ise açıklanmadı. Otomotiv sektöründe yatırım fonuna sahip olan ilk markaların Renault, Nissan ve Mitsubishi olmadığını da hatırlatalım.

8,5 milyar dolarlık Ar-Ge bütçesi

BMW'in BMW iVentures'ı ve GM Ventures uzun zamandır otomotiv sektöründe yatırım yapan fonlardan. Renault, Nissan ve Mitsubishi'nin Ar-GE çalışmaları için oldukça büyük bir bütçe ayırdıklarını da hatırlatalım. Paylaşılan bilgilere göre 3 firma yaklaşık 8,5 milyar dolarlık Ar-Ge bütçesine sahip.

Son olarak Alliance Ventures'ın başında daha önceki dönemlerde Nissan Brezilya'nın CEO koltuğunda bulunan François Dossa'nın yer alacağını da ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.