x

Çiçek Sepeti’nin eski Genel Müdüründen çiçek siparişi girişimi: Osevio

İnternetten çiçek satışı e-ticaretin en dikkat çekici pazarlarında biri. Kendi içinde zorlukları olan ama teknoloji ürünlerine göre çok daha kârlı olan bu pazar yıllardır Çiçeksepeti.com tarafından domine edilmekte. Fakat Çiçek Sepeti’nin eski genel müdürü Cem Kara, Osevio.com adlı yeni girişimiyle bu dikeyde iddialı bir oyuncu olmak istiyor.

2017’nin son günlerinde açılan Osevio.com, özellikle çiçek aranjmanı konusuna odaklanıyor. İnternet üzerinden ucuz çiçek aranjmanının basit ve sıradan çiçek aranjmanı olmadığını anlatmak isteyen girişim, şu anda 87 ürün çeşidi sunuyor ve bu sayıyı hızla 150’ye yükseltmek istiyor. Osevio, hem kendi dağıtım noktalarından hem de seçip anlaştığı çiçekçiler üzerinden gönderim yapıyor.

“Alışılmışın dışına çıkmak istiyoruz”

Cem Kara – Osevio.com

Osevio’nun kurucusu Cem Kara, yaklaşık 6,5 yıl Çiçek Sepeti’nde farklı pozisyonlarda önemli görevler alan bir isim. Bu görev süresinin yaklaşık 2.5 yılında Genel Müdür olarak görev yapan Kara, “Alışılagelmiş anlayışın aksine hem görsel açıdan hem ürün kalitesi olarak kullanıcılara farklı bir deneyim yaşatmak istiyoruz.” diyor ve dekoratif vazo olarak kullanılabilen el işi vazolar kullandıklarını ekliyor.

Çevrimiçi ve fiziki pazarının geçen yıl 300 milyon TL’ye yakın bir hacim yaratttığını paylaşan Cem Kara, bu rakamın 2018 yılında büyüyerek devam edeceğini ifade ediyor. Bu dikeyde deneyimli 5 kişilik bir ekiple yola çıktıklarını belirtiyor. Sizlere daha önce tanıttığımız Pratixrm‘in de kurucu ortağı olan Kara, Ocak 2018’de İstanbul’a ek olarak Ankara, İzmir, Antalya, Kocaeli’de de hizmet vermeye başlayacaklarını ifade ediyor.

Girişte de bahsettiğim gibi çiçek siparişi dikeyinin taze ürün göndermek gibi zorlukları var. Ancak bir o kadar da kâr marjı yüksek bir alan. Osevio.com’un öncelikle arajman kategorisini seçerek bu alana adım atması mantıklı gözüküyor. Önümüzdeki dönemde nasıl bir büyüme göstereceğini ise bekleyip görelim. Ürünleri incelemek için osevio.com‘u ziyaret edebilir, yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (9)

 1. çiçek sektörünün çok karlı oldugu fikrine hangi verilere dayanarak ulaştınız. 4 ay vadeli çeklerle yapılan reklamlar, alınan mallar zararına satılıyor. çiçek siteleri bayisine müşteriye sattığı fiyatdan fazla para ödüyor. satılan malın bedeli ertesi gün hesaba geciyor. bayilere 50 gün sonra , tedarikçilere 3 -4 ay sonra ancak para ödeniyor. çiçek siteleri tedarikçilerin bayilerin parasını kullanan çok yakında patlayacak saadet zincirine dönmüş durumda.

  Cevapla
 2. Mehmet Dikey |

  Yıllarca bir şirketin ekmeğini yersin. Sonra gider ekmek yediğin şirkete rakip olmaya çalışırsın. Bu tür projelerin tutunması mumkun değil.

  Cevapla
 3. Tolga Çetin |

  Ya arkadaş olmuyor işte bu işte karlılık yok ve rağbette yok işte. Bu olay BonnyFood (yenebilir çiçek)kapandıktan sonra bitti. Ondan sonra kaç firma açtı kapadı. O kadar para var ise neden çiçek sepeti utanmasa artık çiçeklerin yanında iki kilo mandalina gönderecek. hediyelik dükkana dönmüş. Bazı insanların takıntılarını anlamıyorum

  Cevapla
 4. İsmi Lazım Değil |

  Ekmek yediğin yere ihanet. Bu tip insanlarl hiç sevmem. Heleki bunu aleni bir şekilde yaparlarsa. Ayrıca yukarda arkadaş bahsetmiş çiçek siteleri zarar ediyor. 20 liraya aldıkları şeyi 15 e satıp firmalara çek kesiyorlar. Bilançolar zarar. Balon patladı patlayacak. Başka iş bulsaydın kendine.

  Cevapla
 5. Tuncay Varol |

  Hizmet sektörü bu hangi alanda iyiysen girişimini yaparsın batar/çıkar girişimciyi bağlar. Tebrik ederim Cem Karayı gayet güzel fikir, ihanet olarak da görmüyorum 2 sene olmuş ayrılalı. Pazarda tekel olmuş firmanın olduğu sektöre girip pay almaya çalışmak her baba yiğidin işi değildir. Umarım başarılı olursunuz…

  Cevapla
 6. Metin Kaplan |

  Olumsuz yorumlar o kadar art arda ve benzer türkçeyle yazılmış ki, hem bu girişimi hem de yarın öbür gün pazara girme ihtimali olan tüm girişimleri vazgeçirmek, heves kırmak için yazılmış gibi duruyor.

  Ekmek yediğin vb. tabirlerse tam olarak ülkemize özel, profesyonellikle ilgisi olmayan çok talihsiz yorumlar. Çalışanlar ekmek yemez, firmaya emeğini, zekasını ve zamanını kiralar. Bunun karşılığında da bir bedel alır. Bu bedel çalışanın en doğal hakkıdır. Ekmek vb. söylemler çok romantik, duygusal, “patroncu” ve yanlış söylemler.

  Cem Kara’ya başarılar. Rekabet her zaman iyidir, tüketiciler için her zaman daha iyi sonuçlar getirir. Bence abonelik, zamanlı teslimat gibi projeler üretebilirler. Yani, daha yılın başında evlilik yıl dönümüm, yakınlarımın doğum günü vb. tarihlere şimdiden bir siparişi verebilsem ve tatmin edici bir indirim alsam, o tarihte kredi kartımdan ödeme tahsil edilip siparişim kendiliğinden yola çıksa, güzel olurdu?

  Çiçek, yenilebilir çiçek vb. ürünlere bence biraz inovasyon gerekiyor. Yıllardan beri teslimat süresi ve ürün çeşitliliği dışında dişe dokunur bir yenilik ben görmedim.

  Cevapla
  • Dediklerinize katılıyorum. Eğer Cem bey çiçek sepetinde çalışıyorken böyle bir sistem kursaydı o zaman yaptığı etik ve yasal olmazdı. Çünkü çoğu şirket sözleşmelerinde bunu açıkça belirtiyor. Webrazzi gibi mecralarda hiçbir şey üretmeyip insanlara olmaz diyen bir çok yorumcu mevcut. Umarım ülkemizden birçok girişim çıkar.

   Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *