Apple lazer işlemcileri üreten Finisar'a 390 milyon dolar yatırım yaptı

Apple lazer işlemcileri üreten Finisar'a 390 milyon dolar yatırım yaptı

Apple, lazer çip teknolojisi üreten ve geliştiren Finisar adlı tedarikçiye 390 milyon dolar yatırım yaptığını resmi web sitesi aracılığıyla duyurdu. Apple'ın son olarak iPhone X modelinde Face ID yüz tarayıcısında kullandığı ve vertical-cavity surface-emitting laser anlamına gelen VCSEL teknolojisinin çiplerini üreten firma ürün tedariği yaptığı Apple'dan ciddi bir yatırım almış oldu.

Finisar'ın ürettiği çipler, iPhone X'teki Animoji ve Portrait Mode başta olmak üzere ön kameranın kullandığı VCSEL çiplerini ve ayrıca Apple'ın AirPods kulaklıklarındaki lazer çiplerin üretimini sağlıyor. Apple yaptığı resmi açıklamada şu anda geliştirilen teknolojilerin 2019 yılında gelecek iPhone modelinin geliştirilmesi için kullanıldığını da aktarıyor ve yatırımın Apple'ın geleceği için önem teşkil ettiğini söylememiz mümkün.

Apple bu yatırımı geçtiğimiz dönemde kurduğu 1 milyar dolarlık Advanced Manufacturing Fund içinden yaptı. Apple daha önce bu fonu duyurduğunda, yatırımları ABD'de üretim yapan imalatçı firmalar için ayırdığını duyurmuştu.

Apple yatırımın nerede ve hangi amaçlarla kullanılacağı da şimdiden adresledi. Finisar, yatırımı Texas'taki fabrikası yenilenecek ve 500'den fazla yeni istihdam sağlanacak. Bu üretim merkezi ise 2018 yılının ikinci yarısında faaliyete geçecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.