Yapay zeka 5 şarkılık metal müzik albümü yayınladı
Teknoloji

Yapay zeka 5 şarkılık metal müzik albümü yayınladı

Teknoloji dünyasının geleceği olarak görülen yapay zeka, karşımıza ilginç haberlerle çıkmaya devam ediyor. Kısa zaman önce karşımıza çıkan habere göre Zack Zukowski ve CJ Carr tarafından geliştirilen bir yapay zeka algoritması "Heavy metal" müzik albümü yayınladı. Geliştiricisi tarafından müzik üretmek için programlanan DADABOTS algoritması, 5 şarkılık bir albüm yayınladı.

Tabii ki DADABOTS'un müzik üreten ilk yapay zeka algoritması olmadığını belirtelim. Fakat DADABOTS'u ve sunduğu albümü rakiplerinden ayıran en önemli detay, ortaya çıkan albümün gerçekten başarılı olması. Krallice adında gerçek bir müzik grubunun Diotima adındaki albümlerini dinleyerek kendi albümünü oluşturan DADABOTS, Krallice'in şarkılarını bir kaç milyon defa dinledi.

5 şarkılık Coditany of Timeness albümü

"Coditany of Timeness" adındaki albüm, Memoryearion (02:29), Timension (01:37), Wisdom Trippin’ (04:06), Energiveness (02:09) ve Inhusk (03:00) adındaki şarkılardan oluşuyor. Albüm ve şarkı isimleri ve albüm kapağının da farklı bir yapay zeka tarafından tasarlandığını da ekleyelim.

Herhangi bir enstrüman kullanılmadan ortaya çıkarılan Coditany of Timeness albümü, yapay zekanın sanat alanına attığı en önemli adımlardan biri. DADABOTS adlı yapay zeka tarafından oluşturulan Coditany of Timeness albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. başım ağrıdı 5 şarkıyı dinledim büyük umutlarla...

 2. Hakki Ceylan Hakki Ceylan

  Yayınlamayaydı iyiydi...

 3. Garibim yapay zeka ne yapsın.. Orijinal albümü dinledim. Death , black tadında bir şey. Yok anlamadığım şarkı sözü veriyorlar da zaten sözleri algılayamıyorsun ki? Hadi Metallica , Megadeth, Savatage gibi trash , power falan olsa neyse.. Yavrum yapay o kadar anlamış, bir şeyler yapmaya çalışmış işte :)))))

 4. işte şimdi yapay zekadan gerçekten korktum. bu müziklerden biraz daha piyasaya sürerse beynimizi yakarak bizi yok edebilir.

  1. Galata Kulesi Galata Kulesi

   haha komikti.

 5. Saimcan Sesigür Saimcan Sesigür

  İyi ki de yayınladınız. Bir müzisyen olarak yaptığınız çalışmayı tebrik ederim.

 6. Metal müzik dinlediğim bir müzik türü değil ama sonuçta az çok ne olduğunu biliyorum.

  Yapay zekanın ortaya çıkardığı "şeyler" ise sanki tüm enstrümanlara aynı an da basılmış gibi!

  Heavy mod'da çalınan elektro gitar ise takılı kalmış gibi... Tabii bunların hepsi sanal enstrümanlar...

  Algoritma da bunları kafana göre çal demişler ama olmamış! Yani en azından şimdilik olmamış!

  Metal müzik yapanlar huzurlu uyuyabilirler! :) Yapay zekâ sizin alanınızda "şimdilik" başarılı olamadı!

 7. Muzaffer Tuncer Muzaffer Tuncer

  Hiç sevmedim

 8. sanatçının ruhu lazım buna :) ruhsuz birşey. Demek ki sanat alanında henüz robotların işi yok