RahatTasin: Armut.com'dan 3 milyar TL'lik evden eve nakliyat pazarına özel bir çözüm
Girişim

RahatTasin: Armut.com'dan 3 milyar TL'lik evden eve nakliyat pazarına özel bir çözüm

Hizmet odaklı pazar yeri Armut.com, RahatTasin.com ile evden eve nakliyat dikeyinde yeni bir perde açıyor. Deloitte Fast 50’e göre Türkiye’nin ikinci en hızlı büyüyen teknoloji şirketi olan Armut, 3 milyar TL’lik bir pazarın kalıcı hakimi olmak istiyor.

Online hizmet sektörünün popüler girişimi Armut.com, bildiğiniz gibi nakliye alanında da hizmet vermeye başlamıştı. RahatTasin.com ise Armut’un bu alandaki hizmetini bağımsız bir hale getiriyor ve 6 yıllık tecrübenin eseri olarak karşımıza çıkıyor. Tek yapmanız gereken nereden nereye taşınmak istediğinizi girmek ve taşınma koşullarını girmek. Yıllardır yaptığı veri odaklı analizlerden faydalanan Armut, aldığı bilgilere göre sabit fiyat garantisi sunuyor ve karşınıza ödeyeceğiniz fiyatı net olarak çıkarıyor.

3 milyar TL'lik pazar

Bu dikeydeki hizmetlerin çoğu kayıt dışı ancak Armut, yaptığı analizlere ve TÜİK göç istatistiklerine göre her yıl yaklaşık 2,5 milyon taşınmanın gerçekleştiğini tahmin ediyor. Bu potansiyelin de yıllık 3 milyar TL’lik pazar hacmi oluşturduğunu paylaşıyor. Bir süredir test aşamasında olduğunu öğrendiğim RahatTasin.com, son 2 ayda 45 taşınma gerçekleştirmiş ve şu anda 72 seçilmiş iş ortağı ile hizmet veriyor.

Armut.com CEO’su Başak Taşpınar Değim, taşınma sürecindeki sorunları teknoloji ve tecrübe gücüyle, hesaplı ve güvenli bir şekilde çözmek için yola çıktıklarını ifade ediyor. Rahat Taşın’ın Armut.com’un 6 yıllık tecrübesine dayanan fiyat hesaplama algoritması, binanızın kat sayısından yük asansörü olup olmamasına kadar bir çok değişken için değerlendirme yapıyor. Böylece taşınılacak binaya ve yapılacak işe göre bir fiyat alabiliyorsunuz.

Evden eve nakliyat pazarının yüzde 6'sı internetten

Başak Taşpınar Değim, Rahat Taşın’ın heyecan verici bir yeni adım olduğunu söylüyor ve şu anda taşınmaların yüzde 6’sında internet kanalları üzerinden gerçekleştiğini söylüyor. Bu hacmin çok büyük bir oranının zaten Armut’ta olduğunu paylaşan Değim, Rahat Taşın ile hem kendi pazarı hem de kendi paylarını büyütmek istediklerini ekliyor. Değim’den aldığım bilgilere göre Rahat Taşın, online taşınma pazarını 3 yılda ikiye katlamayı ve online kanallardan nakliyeci bulunarak gerçekleşen her 3 taşınmadan 1’ini üstlenmeyi hedefliyor.

Evden eve nakliyat dikeyinin potansiyelini ve sektörün henüz tam olarak dijitalleşmediği sanırım yeterince aşikâr. Bugüne dek bu sorunu çözebilen bir girişimin çıkmamasını ise muhtemelen bu işin zor olmasından kaynaklanıyor. Armut.com ise haklı olarak 6 yıllık veriye dayalı tecrübesine güveniyor. Dolayısıyla bu dikeyde de Armut.com gibi hızlı büyüyecek bir girişimle karşı karşıya olduğumuzu düşünebiliriz. Sonuçların nasıl olacağını hep birlikte bekleyip görelim.

Yorumlar (6)
  1. Armut nakliye modelindeki potansiyeli görmüş olmalı.

  2. Aklıma hemen Türkçe karakterli alan adı geldi ama vakit kaybedilmeden bir domain simsarı tarafından alınmış olduğunu gördüm. Bu denli Türkçe karakter içeren alan adlarında neden Türkçe IDN kayıt edilmez anlam veremiyorum. Üstelik domain bu haberin yayınlandığı gün alınmış, yani öncesinde boştaymış. Şaşılası bir durum gerçekten.

  3. 3+1 ev taşımaına 1900 TL civarı ücret çıktı. O da eski malzeme kullanılsın seçeneğiyle. İlla kullanan vardır ama horoz bile bundan ucuza taşıyor.

  4. Bence bu proje başarılı olamaz. Sektörde diğer şirketler yerlerini alıp düzenlerini kurmuşlar.

  5. Hamdi Ulusoy Hamdi Ulusoy

    Taşıma sürecindeki sorunları teknoloji ve tecrübe ile çözecekmiş. Güldürmeyin insanı Allah aşkına. Müşteriye fiyat teklifi verip müşteriyi kandırdıktan sonra işi komisyon karşılığında piyasada bulunan nakliye şirketlerine satıyorsunuz. Taşımacılığı kendiniz yapmadığınız sürece sorunları çözemezsiniz.

  6. Ahmet Emin Gürbudak Ahmet Emin Gürbudak

    armut aynı yazılım altyapısında sadece arayüzü değiştirerek finansal kaynaklarının gücünü de kullanarak iyi bir adım atmış . Bizler için iyi ençek sorun yaşanılab noktalarda bu şekilde çözümler olması faydalı sonuçta. Uzmanlarindan.com u kullanıyorum oldukça faydalı ve herkes için ücretsiz . Hizmet veren için de alan içinde o yüzden bence iyi bir alternatif. umarım bu tür girişimlerin sayısı daha da artar ki biz hizmet alanlar daha çok faydalanabiliriz .