Bitcoin tabanlı mobil ödeme servisi Abra, 16 milyon dolarlık yatırım turunu kapattı

Bitcoin tabanlı mobil ödeme servisi Abra, 16 milyon dolarlık yatırım turunu kapattı

Finans ve teknolojinin buluştuğu en önemli konferanslardan olan Money 20/20'de öne çıkan gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Kripto paralar için bir mobil cüzdan ve aynı zamanda mobil ödeme sistemi olarak kullanılan bitcoin tabanlı Abra, Apple gibi teknoloji devlerine tedarikçi olarak hizmet veren Foxconn tarafından liderlik edilen, 16 milyon dolar topladığı B serisi yatırım turunu tamamladı. Yeni yatırımın dışında Money 20/20'de konuşan Abra'nın kurucusu ve CEO'su Bill Barhydt, son kullanıcıya direkt hizmet veren firmaların bitcoini nasıl kullanacakları konusundaki vizyonunu açıkladı.

Barhydt, Abra'nın yeni ürünlerinin ne olacağı konusunda kesin bilgi vermese de, tüketicilere yönelik ürünlerin Bitcoin'i gelecekte nasıl uygulayabileceği konusundaki üç parçadan oluşan görüşlerini paylaşmayı ihmal etmedi. İlk olarak Abra'nın sınır ötesine açılması ve küresel ölçekte tüketicilerin ödemelerini kolaylıkla yapmasını sağlamayı hedeflediklerini belirten Barhydt, bu alanda bir kaç yıldır çalışmalar yürüttüklerini belirtiyor.

Vizyonun ikinci parçası ise Bitcoin'in bir yatırım aracı olarak kullanılması. Bitcoin üzerine geliştirilecek akıllı sözleşmeler sayesinde, sadece belirli koşullar gerçekleşirse gerçekleşmesi gereken finansal işlemlerin daha karmaşık şekillerde planlanmasına imkan sağlanabilecek. Yani normal şartlarda karmaşık hale getirilmesi çok kolay olmayan işlemler bile daha rahat bir şekilde "karmaşık" hale getirilebilecek.

Üçüncü parça olarak ise Foxconn gibi üreticilerin resme dahil olduğu "tüketici finansmanında yeni bir model" planladıklarını paylaştı Bill Barhydt. Afrika'ya yaptığı bir seyahat sırasında bir ödeme sistemi olan M-Pesa'nın düzenli ödeme yapan müşterilerine güneş paneli verdiğini ve ödemelerini geciktiren müşterilerinin bu güneş panellerinin çalışmasını gönderdiği bir sms ile kesebildiğini gören Barhydt vizyonunun üçüncü aşamasını o sırada geliştirdiğini belirtiyor.

Özellikle bu modeli kullanarak gelişmekte olan ülkelerdeki tüketicilere televizyon, buzdolabı ve çamaşır makinası gibi ürünler vererek ödemelerini Abra üzerinden yapmalarını sağlamak ve bu şekilde genişlemeye çalışmak oldukça etkili bir model olarak planlanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.